ففتا

دیورند باید بحیث مرز رسمی دو کشور تایید شود

 

 

دیورند باید بحیث مرز رسمی دو کشور تایید شود
دیورند، مرز قاچاق اسلحه، مرز خرید فروش مواد مخدر، تردد آزادانه نیروهای رادیکال و خرابکار می باشد و به همین دلیل است که قوانین بر آن جاری نمی شود و تا زمانیکه امنیت مردم در دو سوی آن در معرض تهدید است، هم افغانستان حق حصار کشی دارد و هم پاکستان
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۶    ۱۳۹۶/۱/۱۲ کد خبر: ۱۳۱۱۴۱ منبع: پرینت

همایش حزب کنگره افغانستان امروز شنبه ۱۲ حمل در کابل برگزار شد. در این همایش در خصوص مشکلات مرزی میان افغانستان و پاکستان بحث شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، داکتر عبداللطیف پدرام، عضو مجلس نمایندگان در این مراسم در بررسی حوادث پسین در کشور و تشدید بحران ها گفت: مساله مرکزی در اینگونه حوادث معضل دیورند است که به یکی از بحران سازترین مسایل در چند دهه اخیر در تاریخ روابط افغانستان با پاکستان و هند تبدیل شده است.

پدرام، در خصوص موضع کنگره افغانستان در خصوص خط دیورند گفت: کنگره ملی افغانسان و نخستین اپوزیسون سیاسی کشور، مرز دیورند را به عنوان مرز رسمی میان دو کشور افغانستان و پاکستان می شناسد و از دولت های افغانستان و پاکستان، جامعه جهانی و سازمان ملل متحد می خواهیم که این مرز را دوباره تایید کنند تا به بحران هایی که در این منطقه است نقطه پایان گذاشته شود.

این نماینده مجلس افزود: به مردم ثابت می کنیم که صحبت ها روی مرز دیورند، یک بحث پایان یافته است و جدال بر سر مرز تنها مصرف داخلی دارد و هیچ اعتباری به لحاظ حقوقی و سیاسی برای مرز موجود نیست و همچنین این مساله قابل ارجاع به هیچ دادگاهی هم نیست.

وی، در خصوص دلایل افزایش بحران ها مخصوصا در سه ماه اخیر در کشور اظهار کرد: افغانستان به لحاظ تاریخی، موقعیت جئوپولیتیکی و جئواستراتژیکی یکی از نقاط مهم در منطقه است و بارها گفته شده است که هر قدرتی که افغانستان را در اختیار داشته باشد، در قسمت اعظمی از جهان و آسیا اثرگذار است.

پدرام بیان کرد: این منطقه (افغانستان) دچار بحران های جدی شده است و یکی از دلایل تداوم بحران و تهاجمات بخاطر در مسیر راه ابریشم بودن افغانستان است و اینکه این مسیر کوتاه ترین نقطه اتصال به شبه قاره هند محسوب می شود. این مسایل کشور را در کانون توجه کشورهای امپراطوری در قدیم و استعماری و فرا نو استعماری امروز که درحال گسترش حاکمیت شان هستند، قرار داده است.

این نماینده مجلس گفت: بحران صرفا به مساله قدرت و اقتدار کشورها در برابر یکدیگر خلاصه نمی شود و همه این بحث ها و نبردهای سیاسی در نهایت برای اعمال سلطه و قدرت است که پیامدهای نظامی و سیاسی بدنبال می آورد و مساله اساسی که کمتر به آن پرداخته می شود، چگونگی افراط گرایی و رادیکالیزم اسلامی است.

وی معتقد است که در دهه پسین قدرت های بزرگ جهان پشت سر جریان های رادیکالیستی قرار گرفته اند و می افزاید: در کنار تقابل اسلام رادیکال، هندویزم و بودیزم رادیکال هم مطرح است و این نکته ای است که بشدت بر بحران های منطقه اثر گذار است و کسی به آن نپرداخته است.

پدرام گفت: اساس آموزه های بودایی ها و هندوها بسیار نرم و بر عدم آزار همه انسان های روی زمین است اما چگونه می شود که از متن این آموزه های صلح جویانه رادیکال بودیسمی ظهور می کند و مردم میانمار را قتل عام می کند و رادیکالیزم افراطی آدم کشی هندویی سر می کشد؟

این نماینده افزود: تقابل پاکستان با هندوستان تنها تقابل نظامی و استراتژیک بر سر عمق استراتژیک یا کسب اقتدار بیشتر نیست و در حقیقت نبرد دو نوع رادیکالیزم هندو در برابر رادیکالیزم اسلامی است.

وی، در همین مورد ادامه می دهد: مساله کشمیر و منازعات میان پاکستان و هند، منهای مذهب نیست. اگر مسایل سیاسی و نظامی می بود، شاید نیروهای بین المللی می توانستند مساله را حل کنند اما مسایل به مراتب پیچیده تر از بحث های نظامی، آب و کنسولگری های میان دو کشور در مرز است و به همین خاطر است که سیاستمداران طرفدار اعتدال و صلح جو کمتر در این دو کشور شانس بقاء و ظهور می یابند و سیاستمدارانی که درگیر رادیکالیزم باشند سهم بیشتری در قدرت می گیرند.

پدرام تصریح کرد: بنابراین باتوجه به آنچه در منطقه می گذرد، رسیدن به ثبات در منطقه ای که ما زندگی می کنیم، بدون پرداختن به اینگونه موضوعات و المان ها بدست نمی آید و نیازمند تحلیل و مشخص کردن راه حل ها بر اساس تحلیل ها است. اگر افراط گرایی اسلامی در اینجا در حال رشد است نباید رادیکالیزم هندوها فراموش شود چرا که جنگ، جنگ دو مذهب است و تا پایان دوره میلادی تعداد مسلمانان هند از پاکستان بیشتر می شود و این برای هند خطرناک است که باید جلویش را بگیرد.

این نماینده مجلس معتقد است که هیچ کس و یا کشوری به عنوان همسایه به کشور دیگر کمک نمی کند و هر کس به دنبال منافع خود است. اگر مساله ما با پاکستان حل شود، هند عصبانی می شود اما ما باید به عنوان یک ملت، منافع مردم خود را در نظر بگیریم و قرار نیست منافع تقابل هند و پاکستان بر ما تحمیل شود.

وی بیان کرد: دیورند، مرز قاچاق اسلحه ، مرز خرید فروش مواد مخدر، تردد آزادانه نیروهای رادیکال و خرابکار است و به همین دلیل است که قوانین بر آن جاری نمی شود و تازمانیکه امنیت مردمان در دو سوی آن در معرض تهدید است، هم افغانستان حق حصار کشی دارد و هم پاکستان.

پدرام، در خصوص منطقی نبودن اظهارات سران حکومت افغانستان اظهار می کند: وقتی در پاکستان حملاتی صورت می گیرد، حکومت افغانستان می گوید که اگر تروریست ها را بزنید و آنها به افغانستان فرار می کنند؛ وقتی پاکستانی ها می گویند که در این مناطق عملیات می کنند، افغانستان می گوید که شما از حدتان تجاوز می کنید، وقتی آنان دیوار می کشند می گویند کارتان اشتباه و خلاف قانون است. این صحبت ها منطقی نیست و نشان می دهد که اراده ای برای حل این بحران وجود ندارد که اگر وجود می داشت این دلایل آورده نمی شد.

این نماینده مجلس گفت: کشوری که در پیشاور کنسولگری دارد، چگونه می تواند ادعا کند که پیشاور مربوط به ما است. مساله دیورند، به یک مساله ناموسی تبدیل شده است که اگر در مورد آن بحث کنید خاین ملی خطاب می شوید. وقتی سربازان بدخشانی، پکتیا، میمنه، تخار و سایر ولایات در آن مرز به دفاع مشغول هستند، چرا حق نداشته باشند در مورد آن حرف بزنند. ما رعیت نیستیم و شهروند این کشوریم و حق داریم هر جایی و در هر مساله ای که متضرر شدیم، اعتراض کنیم.

پدرام، در نقد موضع گیری حکومت در خصوص دیورند اظهار کرد: در این جنگ، وقتی یک عدد کچالو را ۳۰۰ افغانی می خرم، چطور حق اعتراض نداشته باشم و اعتراض مختص آقایان غنی و عبدالله و کرزی بشود. دولتی که خود نه مشروعیت قانونی دارد و هم خلاف قانون اساسی کار می کند فرمان می دهند که اگر در مورد این مسایل صحبت کنید ما با گلوله پاسخ می دهیم.

وی افزود: این که ما نتوانیم صحبت بکنیم، خواب و خیال است و در برابر هر بی عدالتی مراتب اعتراضمان را اعلام می کنیم و از همه مردم از تمام اقوام می خواهیم که بسیج شوند و راه های رسیدن به ثبات را در سرزمین شان پیدا کنند چرا که قرار نیست که تکالیف را حکومت تعیین کند.

عضو پارلمان افغانستان، دیورند را مرز رسمی میان دو کشور خواند و بیان کرد: باید قوانین مرزی مانند آنچه میان افغانستان در مرزهایش با تاجیکستان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و چین است میان افغانستان و پاکستان هم به میان بیاید و از کشورهایی که به هر بهانه و هدفی به افغانستان آمده اند هم می خواهیم که این معضل موش و گربه بازی را خاتمه بدهند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15741

Posted by on فروردین ۱۲ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت