ففتا

همایش “اعتمادسازی” افغانستان در ترکمنستان

 

همایش “اعتمادسازی” افغانستان در ترکمنستان

همایش گروه فنی بررسی عملکرد و اقدامات اعتمادسازی و زیرساخت‌های منطقه‏‌ای افغانستان با محوریت توافقات حاصله در چارچوب پروسه استانبول در عشق‏‌آباد برگزار شد.

در این نشست کاری در سطح کارشناسان و دیپلمات‏‌های ۲۰ کشور دنیا و سازمان‌های معتبر بین‌المللی در ساختمان وزارت خارجه ترکمنستان بدون حضور خبرنگاران و پشت درهای بسته برگزار شد.

برنامه و زمان بندی احیا و اجرای طرح‌های زیربنایی منطقه‌ای در ارتباط با افغانستان تا سال‌های آینده به ویژه در عرصه انرژی، چگونگی اجرای خط لوله گاز «تاپی»، طرح‌های خطوط راه‌آهن بین افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، ایجاد جاده ترانزیتی ترکمنستان- افغانستان- پاکستان – هند، احداث خطوط انتقال برق، توسعه حمل و نقل دریایی و هوایی و تبیین نقش کشورهای مشارکت کننده در این طرح‌ها و سایر مسائل فنی و اداری در این اجلاس بررسی شدند.

منطقه‌گرایی افغانستان در چارچوب پروسه استانبول و ارایه پیشنهادات نمایندگان دخیل در طرح‌های افغانستان از دیگر مسایل محوری بود که در همایش مذکور مورد بررسی قرار گرفت.

پروسه «استانبول- قلب آسیا» توانست از طریق برگزاری سمینارها‌، کنفرانس‌ها و تجارب نهادهای مدنی و آکادمیک منطقه، ادبیات و مفاهیم زیادی را در مورد تعریف، تبیین، ریشه‌یابی و ارائه راه‌حل‌‌ها در امر مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی، مواد مخدر و بهره‌برداری از فرصت‌های مشترک منطقه‌ای خلق کند و این روند را با وجود مشکلات متعدد همچنان ادامه می‌دهد.

نشست قلب آسیا که به پروسه استانبول نیز مشهور است در نوامبر ۲۰۱۱ مطرح شد و در ژوئن سال ۲۰۱۱ اساس‌نامه ۶ ماده‌ایی آن توسط وزرای خارجه کشورهای عضو به منظور اعتمادسازی کشورهای عضو تصویب شد.

پروسه قلب آسیا دارای ۱۲ عضو است و ۱۶ کشور دیگر نیز حمایت کننده این سازمان می‌باشند.

در نشست پروسه قلب آسیا نمایند‌گان ۶ کشور همسایه افغانستان و ۸ کشور دیگر از جمله روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، هندوستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ترکیه و چین شرکت کردند.

هدف از ایجاد این سازمان اعتماد سازی‌، گسترش همکاری‌های مشترک و همسوئی فعالیت‌ها در بخش مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، حوادث طبیعی، آموزش و پرورش، توسعه تجارت منطقه‌ای و سرمایه‌گذاری‌های کشورهای عضو اعلام شده است.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15763

Posted by on فروردین ۱۷ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت