ففتا

احمد ضیا مسعود تاوان یکجا شدنش را با غنی می پردازد

 

 

 

احمد ضیا مسعود تاوان یکجا شدنش را با غنی می پردازد

 

احمدضیا مسعود، روز قبل در یک نشست خبری در خصوص حکم عزل خود از سوی ریاست جمهوری به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی در حالی از سمت اش برکنار می شود که در این اواخر در برخی از محافل سیاسی از عملکردهای حکومت وحدت ملی انتقاد می کرد اما در فرمان جدید رییس جمهور مبنی بر برکناری وی، توضیحاتی ارایه نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان احمد ولی مسعود رییس بیناد شهید مسعود در گفتگو با “تحول،” می گوید: همانطور که از سال ها قبل پیش بینی کرده بودم، حکومت دارد به طرف فروپاشی سیاسی می رود و شیرازه کشور هم با شیرازه نظام ضعیف تر می شوند یعنی رییس نظامی که نمی تواند اعضای نظام را باهم یکجا نگاه دارد، نمی تواند نظام را به صورت واحد نگاه دارد.

وی، حکومت را حکومتی تمامیت خواه می داند و می گوید: سرنوشت معاون اول رییس جمهور، جنرال دوستم را دیدیم. روابط رییس دولت را رییس حکومت را می بینیم، مساله نماینده خاص رییس جمهور را می بینیم. در واقع چارچوب دولت با همین ترتیبی که هست در حال از هم پاشیدن است و این هم ضعف رهبری را نشان می دهد و متاسفانه کشور ما یکسره به سمت بی ثباتی پیش می رود.

مسعود می افزاید: اشرف غنی، یک شخصیت قدرت محور است، هیچ کسی دیگر را قبول نمی کند و بیشتر می خواهد که قدرت را متمرکز بسازد و در محور خود انحصار طلب است. وی حتی از نام قوم هم به خاطر تمامیت خواهی استفاده می کند و مطمینا نمی تواند حتی به قوم خود خدمت کند. اشرف غنی، همواره تلاش می کند که در میان اقوام مختلف افغانستان بتواند یک نوع تقابل را بوجود آورد و حتی میان اقوام، میان گروه های مختلف شکاف هایی را ایجاد کنند، در حالیکه این کشور به جمع کردن و وحدت نیاز دارد.

مسعود، معتقد است حکومت، خود را فقط دلگرم به حمایت خارجی ها کرده و از حمایت افراد داخلی دور شده و افزودحکومت در واقع به یک بن بست سیاسی رسیده است، یک رکود اقتصادی در اینجا حکم فرما است، مشکلات امنیتی زیاداست، شما در هر بعد این کشور یک مشکل را می بینید که بسیار جدی هم هست و یگانه پیامی که حکومت به مردم می دهد این است که می گوید ما یک تعداد دوستان خارجی داریم که برای ما پیام می آورند و از ما حمایت می کنند. یعنی حاکمیت با یک بحران مشروعیت مردمی، بحران مشروعیت کارآمدی و حتی بحران مشروعیت شرعی، حقوقی و کاری مواجه است و فقط تنها چیزی که برای نشان دادن به مردم دارد این است که ما ازطرف کشورهای بین المللی حمایت می شویم و به این ترتیب می خواهد توجیح کند که راه ما درست است. در حالیکه مشکل افغانستان، مشکل آمریکا نیست بلکه مشکل خود مردم افغانستان است و باید به اینها برسند، من فکر می کنم که هم مشکلات زیاد شده و هم کشور به سمت بی ثباتی می رود. قطعا اطمینان ندارم که این رهبر، بتواند کشور را به ثبات برساند. خصوصا که کمتر از دوسال از عمر این حکومت مانده و ممکن نیست که بتواند وضعیت را به ثبات برساند. پس حتما نیروهای سیاسی در یک اجماع فکری باید یک کار اساسی در این مورد انجام دهند چرا که از حکومت دیگر انتظاری نمی رود. حکومت طوری به پیش میرود که تفکر ملی و هم پذیری وجود ندارد و این کار برای آینده کشور خطر ناک است.

مسعود، در خصوص عزل برادرش مسعود از سمتش بیان داشت: برادرش احمد ضیا مسعود تاوان اشتباه اش را می پردازد و رییس جمهور در یک تصمیم شتاب زده وی را از مقام اش برکنار کرده است. چندین بار به ضیا مسعود هشدار داده بودم که با تیم آقای غنی یکجا نشود، زیرا این تیم هیچ اراده برای یکجا شدن تمامی جریان ها ندارد.

وی افزود: احمد ضیا مسعود تاوان اشتباه یکجا شدن اش را با تیم اشرف غنی می پردازد درحالیکه من هشدار داده بودم که با این تیم یکجا نشود، چرا که ره به جایی نخواهد برد اما امید وارم، آینده طوری باشد که وضعیت حکومت و کشور توانایی همپذیری را داشته باشد.

احمد ولی مسعود، اضافه می کند: در حال حاضر در سیاست حکومت تفکر ملی حاکم نیست و سیاست دولت یک سیاست ملی نیست که این کار برای آینده کشور خطرناک بوده می تواند.

آقای مسعود تاکید می ورزد که کشور در وضیعت دشواری قرار دارد و کشیدگی میان جریان ها و احزاب مردم را مایوس ساخته و اگر این چالش ها از میان برداشته نشود، سرنوشت مردم به آِینده تاریک نزدیکتر خواهد شد.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15813

Posted by on فروردین ۳۱ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت