ففتا

معرفی کوه عروس ولسوالی پنجاب ولایت بامیان

 

 

معرفی کوه عروس ولسوالی پنجاب ولایت بامیان


نگارنده: محمد عوض نبی زاده
**********************
کوه عروس بخشی از سلسله جبال کوه بابا و از مناطق صعب العبور و دور افتاده مناطق هزارستان مرکزی و یکی از مناظر زیبای طبیعی در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان است. هرچند این کوه از لحاظ موقعیت در قریه ی قاش شبر تگاب برگ علیای ولسوالی پنجاب قرار داشته که با قریه هایی از ولسوالی یکاولنگ نیز هم مرز میباشد. کوه عروس از سمت غرب در مناطق تگاب برگ علیای ولسوالی پنجاب، از سمت شرق به ترغی پنجاب، از سمت جنوب به مهر و تره پس پنجاب و از سمت شمال به خاک چغیر یکاولنگ متصل می باشد. نزدیکترین قراء ولسوالی پنجاب به این کوه، قریه های شهرک، دوقد، چُکری توی گل حسین و همچنین قریه خاک چغیر ویا خاک چغیل مربوط به سرقول یکاولنگ می باشند.

کوه عروس دارای چشمه های زلال و سرد بوده که در قله های آن حوض های دیدنی و طبیعی وجود دارند که به این کوه شکوه و زیبائی ویژه می بخشد. در راس قله ی کوه ترکیب سنگهای از آهک و چونه می باشد که در حدود ۴ هزار متر ارتفاع دارد. چشمه آب گرم دره علی یکه ولنگ و چشمه آب گرم خواجه میرو در تگاب برگ پنجاب به صورت مستقیم در دو سمت شمال و جنوب کوه عروس قرار دارند که از همین کوه سرچشمه گرفته اند. با توجه به موقعیت و ساختمان فیزیکی کوه عروس انواع مختلف پرندگان ازرقبیل باز و باشه، کرگس قجیر، یا لاشخور، باد خورک، کبک، کبک زری، کبوتران کوهی، سنگ کویک، سیاه گولی، انواع مختلفی از جغدها، و ده ها نوع پرندگان زیبا و وحشی در ان یافت می شوند. انواع مختلفی حیوانات وحشی از قبیل گرگ، آهو، روباه، تبرغو، شغال، دلده خفک، پشک کوهی، بزکوهی، موش، خرگوش، وغیره نیز در این کوه زیست دارند. کوه عروس علاوه بر حیوانات و پرندگان، دارای صدها نوع گیاهان طبی و طبیعی است که بعضاً مورد استفاده مردمان محل به عنوان ادویه قرار می گیرند این کوه دارای سنگ های قیمتی مانند لاجورد، فیروزه وغیره نیز می باشد.

در رابطه به کوه عروس، داستانهای زیادی گفته می شوند؛ اما کوه عروس که یک نام ترکیبی از دو کلمه ی کوه و عروس است که کلمه کوه، اسم است و عروس به عنوان صفت به معنای بهترین و زیباترین آن را وصف می کند. کوه عروس از لحاظ ساختمانی آراستگی، نظم و ترکیب زیبا، جذاب و گیرا دارد که هر بیننده می تواند کاروان و یا قافله ی عروس، که مردمانی به شکل سواره و پیاده در جریان حرکت، را در آن مشاهده نماید و در بلند ترین نقطه کوه، زنی سوار بر اسب را نشان می دهد که در میان جمعیت قرار دارد، این آرایش طبیعت در قالب کوه، نقاشی شده است که این جریان مراسم های عروسی و عروس بردن ها مطابق رسم و رواج مناطق هزارستان میباشد.

افسانه ها در مورد این کوه، این است که در ابتدای امر عروس، داماد و همراهان که در معرض خطر هجوم، تعرض و حمله ی دشمنان بسیار بی رحم، جنایت پیشه و متجاوز و قصی القلب، که به هیچ کس و هیچ چیز رحم نمی کرده قرار داشتند. وقتی دشمنان به قافله عروس نزدیکتر می گردند؛ عروس و داماد و همراهان، که عزت، آبرو و حیثیت شان را در خطر جدی و نابودی احساس می کنند و هیچ توان و امکان دفاع و نجات به ذهن شان نمی رسند، که چی کنند، در این وقت، عروس، که دختر با عفت و با غیرتی بوده از صمیم قلب رو بسوی آسمان کرده و دعا می کند و میگویند که ای خدا بخاطر خودت، بخاطر خودم و بخاطر عزت و نام و ننگ من و مردمم همه را از اینکه بی عزت شویم تبدیل به سنگ و کوه فرما؛ و خداوند مهربان دعای بنده خوبش را استجابت می کند و در حالی که دشمن قدم به قدم به قافله نزدیک می شود، یک دفعه مشاهده می کنند که همه تبدیل به کوه و سنگ شده اند. با توجه به این ویژگیها کوه عروس نمادی از عزت، برکت، ثروت مادی و معنوی و تداعی کننده تسلیم ناپذیری، شجاعت و ایمانداری است.

کوه عروس یکی ازکوه های مشهور و تاریخی در منطقه شبر قاش تگاب برگ علیای ولسوالی پنجاب ولایت بامیان در ساحه ی شمال غرب زادگاه نویسنده ی مقاله در تصویر دیده میشود.

ماه – اپریل – سال – ۲۰۱۷ – میلادی

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15817

Posted by on فروردین ۳۱ ۱۳۹۶. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت