ففتا

واقعیت‌های جدید را قبول کنید

 

 

 

واقعیت‌های جدید را قبول کنید

دوشنبه ۱۱ ثور ۱۳۹۶

سیاستمداری که به قول خودش تازه از کوه به شهر آمده است، اظهارنظرهای شگفت‌انگیز می‏کند. او به هوادارانش همیشه خود را یک اسلام‌گرای فداکار معرفی می‌کرد. اما حالا در سطح غیرقابل باور به طبل قومیت می‌کوبد. همین آقای حکمتیار جنگ‌های تنظیمی‌ کابل را هم توجیه قومی ‌کرد. او فکر می‌کند که با دامن زدن به تنش‌های قومی‌ و خلق واکنش در طرف مقابل، پایگاه اجتماعی و اعتبارش تقویت می‌شود. اما ایشان اشتباه می‌کنند.
دامن زدن به تنش‌های قومی، به هیچ کسی اعتبار اجتماعی خلق نکرده است. تنش‌های قومی ‌و مذهبی غیر از این که امنیت اجتماعی را از بین ببرد و مردم را به جان هم بیندازد، سود دیگری ندارد. بهتر است که آقای حکمتیار به این روش خاتمه دهد. ایشان باید در مورد تسلیم‌دهی اسلحه‌اش به دولت به مردم افغانستان تعهد بسپارد.
آقای حکمتیار باید درک کند که جامعه شهری افغانستان از او منزجر است. او باید از شدت این انزجار کم کند. این انزجار وقتی اندکی تعدیل می‌شود که ایشان از جنگ‌های تنظیمی‌ و فعالیت‌های نظامی‌ گذشته‌اش معذرت بخواهد. هر قدر که هواداران آقای حکمتیار انکار بکنند، باز هم نمی‌توانند حکم کنند که در فعالیت‌های نظامی ‌تنظیم‌شان کسی آسیب ندیده است.
جنرال دوستم، موتلف حکمتیار در شورای عالی هماهنگی، در پیکارهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری همت کرد و گفت از تمام کسانی که از اثر فعالیت‌های نظامی‌ او آسیب دیده‌اند، پوزش می‌خواهد. انتظار عموم این بود که حکمتیار قبل از این که حرف‌های دهن پرکن بر زبان براند، حداقل مثل موتلف سابقش موضع بگیرد. اما چنین نکرد.
آنانی که با حکمتیار سند متارکه امضا کردند نیز او را قانع نساختند تا از مردم افغانستان معذرت‌خواهی کند. تا زمانی که رهبران سیاسی و سران جنگ‌های تنظیمی، از مردم افغانستان معذرت نخواهند، انزجار از آنان ادامه خواهد یافت. شعارهای قومی‌ این انزجار را بیشتر خواهد کرد. آنانی که دیروز شعار مذهبی می‌دادند، حالا نمی‌توانند با ترویج نفرت قومی ‌مشروعیت بخرند.
کسی که در جنگ‌های تنظیمی‌ مشروعیتش را از دست داده است، نمی‌تواند با ترویج نفرت قومی ‌این مشروعیت را اعاده کند. عده‌ای گمان می‌کنند که دامن زدن به اختلاف‌های قومی، می‌تواند در بین قومی ‌که از آن اعلام نماینده‌گی می‌کنند، جای پا باز کنند. این روش غلط است. حکمتیار آن زمانی که در مورد زعامتش اجماع وجود داشت و تمام بازی‌گران جهانی و منطقه‌ای او را قدرت بلامنازع پس از نجیب پذیرفته بودند، نتوانست کاریزمای پشتون‌ها شود. رقیبان او کمابیش صاحب مشروعیت کاریزماتیک در زادگاه‌های خود شدند، اما او نشد.
بسیار بعید است که حکمتیار از این به بعد بتواند کاریزمای قومی‌ شود. حکمتیار و هرکس دیگری که اسلحه را کنار می‌گذارد و می‌خواهد سیاست کند، باید واقعیت‌های افغانستان نوین را قبول کنند. واقعیت‌های افغانستان نوین، ارزش‌هایی است که در قانون اساسی درج شده است. قانون اساسی آزادی بیان و رسانه‌ها را به رسمیت شناخته است. این قانون ملت افغانستان را مجموع شهروندان این کشور بدون در نظرداشت تعلقات قومی، مذهبی و زبانی تعریف کرده است. برمبنای این قانون، دولت افغانستان قوم رسمی ‌و غیررسمی ‌ندارد. این واقعیت‌ها را باید تمام آنانی که می‌گویند از کوه به شهر آمده اند، درک کنند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15872

Posted by on اردیبهشت ۱۱ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت