ففتا

رنجر اردوی افغانستان در موصل عراق

 

 

 

18342172_10156300827934616_2724226329207002257_n

شنبه ۲۳ ثور ۱۳۹۶ – بابک کابلی

وزارت دفاع اعلام کرد که خبر رویت یک رنجر اردوی افغانستان در شهر موصل عراق، نادرست است. اما با توجه به گسترده‌گی میزان فساد مالی و اداری در نهاد‌های امنیتی، باور به حرف وزارت دفاع دشوار است. یافته‌های «سیگار» در باره‌ی میزان فساد مالی و اداری در ارتش ملی افغانستان، مو براندام آدمی راست می‌کند. گزارش چند شب پیش تلویزیون طلوع هم نشان داد که جنرال‌هایی که تنخواه ماهانه‌شان به صد هزار افغانی هم نمی‌رسد، قصرهای‌شان میلیاردها افغانی می‌ارزد.
تمام این قرینه‌ها این گمانه را تقویت می‌کند که رنجر اردوی ملی از افغانستان به خارج انتقال داده شده است. احتمالاً این رنجر در هرات یا بادغیس بوده و بعد از راه ترکمنستان یا ایران به عراق رسیده است. شبکه‌های مافیایی قاچاق در این مناطق فعال‌اند و هیچ بعید نیست که رنجر اردو هم در اختیار این شبکه‌ها افتاده باشد. گزارش‌های متعدد سیگار هم نشان می‌دهد که در گم‌شدن رنجرها و سلاح‌های اردوی ملی افغانستان هم شرکت‌های طرف قرارداد وزارت دفاع امریکا و هم نهاد‌های امنیتی افغانستان مقصر بوده‌اند.
بارها اعضای شبکه‌های مافیایی و اعضای گروه‌های تندروی مثلی القاعده از همین راه ترکمنستان و ایران به عراق رفته‌اند. گزارش‌های متعدد رسانه‌ای نشان می‌دهد که اعضای شبکه القاعده ابتدا پاکستان را به قصد ترکمنستان یا ایران ترک کردند و بعد توانستند که خود را به عراق برسانند. زنده‌گی‌نامه ابومصعب‌الزرقاوی و دیگر بلندپایه‌های گروه‌هایی مثل القاعده نشان می‌دهد که آنان از ایران و ترکمنستان استفاده‌ی ترانزیتی کرده‌اند.
شبکه‌های قاچاق هم در مرزهای ایران، ترکمنستان، ترکیه و عراق خیلی فعال‌اند. این شبکه‌ها با نهاد‌های امنیتی این کشورها هم رابطه دارند. از آن‌جایی که در نهاد‌های امنیتی در سطوح گوناگون فساد وجود دارد، شبکه‌های قاچاق و اعضای گروه‌های تندرو می‌توانند به آسانی با استفاده از چتر حمایتی گروه‌های قاچاق‌چی، به خاور میانه رفت‌وآمد کنند و کسی مزاحم آنان نشود.
به احتمال قریب به یقین که یک فرمانده فاسد اردوی افغانستان رنجری را که در عراق دیده شده است، به یک شبکه قاچاق فروخته است. این شبکه قاچاق هم رنجر را به عراق انتقال داده و در آن‌جا فروخته است. سوال مهم دیگر این است که این رنجر چگونه به دست ارتش عراق رسیده است؟ حتماً در آن ارتش هم فرماندهان فاسد وجود دارند که پول تخصیص یافته به خرید سلاح را دست‌برد می‌زنند و برای پرکردن اسناد، وسایط را از بازار سیاه می‌خرند. روشن است که وسایطی که از بازار سیاه خریداری می‌شود، بهای ارزن دارد.
تجارت سلاح و وسایط نظامی ‌و بازار سیاه این وسایط، معلول جنگ است. جنگ همان طوری فرهنگ خودش را خلق می‌کند، مناسبات اقتصادی فسادآلود نیز می‌سازد.
در کتاب راز‌های پاکستان و القاعده آمده است که یک بار جنگجویان طالبان به پایگاه هوایی بگرام حمله کردند و از آن‌جا چند موشک امریکایی «هل فایر» را بالا کشیدند. اعزاز سید، نویسنده این کتاب که یکی از روزنامه‌نگاران مشهور پاکستان است، می‌نویسد که طالبان بعداً این موشک‌ها را در بازار سیاه فروختند.
هیچ بعید نیست که رنجر اردوی ملی افغانستان در عراق هم به سرنوشت «هل فایر»‌ها دچار نشده باشد. این رویداد یک بار دیگر پرده از فساد وحشتناک در نهاد‌های امنیتی افغانستان بر می‌دارد. فرماندهان، رییسان و بلندپایه‌گان این نهادها نتوانستند با فساد مبارزه کنند. برخی از این بلندپایه‌گان هم در فساد مالی و اداری دست دارند. درک میزان فساد در اردوی ملی هم بسیار دشوار نیست. کاخ‌های مجلل و قیمتی جنرال‌های ارتش و موترهای گران‌قیمت اعضای خانواده‌های آنان، نشانه‌های واضح فساد مالی و اداری در این نهاد‌ها است.
فساد در وزارت دفاع و دیگر نهاد‌های امنیتی مایه‌ی شرمساری ملی شده است. رییس اداره ملی اطلاعات امریکا هم هفته پیش در سنای این کشور فساد گسترده در نهاد‌های امنیتی افغانستان را افشا کرد. او گفت میزان فساد به حدی است که کارایی این نهاد‌ها را زیر سوال برده است. گزارش‌های سیگار هم هر از گاهی از این شرمساری ملی پرده بر می‌دارد. رنجر اردوی ملی در عراق، پرونده فساد در اردوی ملی و دیگر نهاد‌های امنیتی کشور را قطور کرده است.
فساد مثل موریانه‌ای، هست‌وبود نهاد‌های امنیتی کشور را می‌خورد. سران حکومت باید صرف نظر از ملاحظات سیاسی و جناحی در این مورد تصمیم بگیرند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15889

Posted by on اردیبهشت ۲۳ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت