ففتا

حکومت با اراده آمریکا، در شمال امنیت برقرار نمی کند

 

 

 

حکومت با اراده آمریکا، در شمال امنیت برقرار نمی کند

افزایش جنگ در شمال، پس از اعلان عملیات منصوری طالبان آغاز شده است. شدت نبرد در چند ولایت شمال و شمال شرق، افغانستان بخصوص در قندوز و بدخشان، نگرانی های جدی را برانگیخته است. قلعه زال قندوز سقوط کرد و در چند روز گذشته ولسوالی زیباک ولایت بدخشان سقوط کرده بود و طالبان در ولسوالی وردوج نیز حاکمیت جدی دارند. اما چرا ای همه آسیب پذیری و چرا اینهمه سقوط؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، عبدالوالی نیازی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «بازنگاه» گفت: متاسفانه از دوسال قبل، ولسوالی یمگان و ولسوالی زیباک، زیر نظر طالبان است و طالبان کاملاً بر آن تسلط دارند. ولسوالی زیباک هم در هفته ای که گذشت، بر عدم توجه حکومت و غفلتی را که مقام های خبری حکومت افغانستان، داشت، به اصطلاح خودشان زیر مدیریت طالبان رفت.

وی افزود: ولسوالی زیباک یکی از ولسوالی هایی است که افغانستان را به گرمچشمه پاکستان وصل می کند، با باز شدن راه زیباک و سقوط این ولسوالی راه افغانستان و پاکستان از طریق گرمچشمه، به توپخانه وصل می شود. این راه از گرمچشمه تا زیباک، در چهار ساعت طالبان می توانند با موتر زخمی هایشان را ببرند، مهمات بیاورند و امکانات داشته باشند.

نیازی، در خصوص تبعات سقوط ولسوالی های شمال بیان داشت: متاسفانه نیروهای امنیتی و نهادهای امنیتی ما، برای از دست دادن هر ولسوالی، بهانه می آورند و می گویند که این عقب نشینی تاکتیکی بوده است و ما چند روز دیگر آن را پس می گیریم. باید به آنها گفت که آیا شما متوجه هستید که وقتی یک ولسوالی را از دست می دهید چه چیزهایی را از دست می دهید؟ شما انگیزه، منابع بشری، عزت مردم را از دست می دهید. میلیون ها انسان شهید می شوند و کرامت مردم مورد سوال قرار می گیرد، خانه ها آتش می گیرد و تاسیسات عام المنفعه آتش می گیرد و قوماندانی و ولسوالی ها سوزانده می شود و امکانات از دست می رود. بی عزتی و بی حرمتی و توهین می شود، تحقیر می شود. اگر واقعا تاکتیکی است، این چطور تاکتیکی است که با آن آبروی افغانستان می رود؟ اگر از کم جانی و نتوانستن است این نوع خاک زدن به چشم مردم افغانستان درست نیست.

نماینده مجلس، سقوط زیباک را یک خطر جدی دانسته و افزود: اگر نیروهای امنیتی برای بازپس گیری یمگان و وردوج و زیباک تا یک هفته یا ده روز نتوانند کاری کنند، ضمانت می کنم که بعد از آن دیگر نمی توانند آن را پس بگیرند. هفت ماه است که ما داریم صدا می کنیم که راه پاکستان محدود است. طالبان در بدخشان امکانات ندارند. راه عقب نشینی و راه فرار ندارند. اما در شش هفت ماه اینها نتوانستند یک عملیات را به راه بیندازند و آنجا را پاکسازی کنند. صدها بار این موقعیت به مقام ها گوشزد شد که اگر تا بهار کاری در این مورد انجام ندهید، وقتی هوا گرم شد و راه پاکستان باز شد و دست آنها به مرمی و امکانات رسید، دیگر نمی توانیم کاری کنیم و ولسوالی های زیباک، واخوان و اینها سقوط می کند. اما متاسفانه مقام های امنیتی و حکومت امروز و فردا کردند و هیچ کاری نکردند. برای این کم کاری خود هم هر روز بهانه ای دارند و سخن ها و قول های مختلف و متناقضی هم ارایه می دهند که نشان از دروغ و فریب آنها است.

وی، اراده ای در حکومت برای تامین امنیت شمال نمی بیند و می گوید: حکومت افغانستان در هر حالتی مکلف است در هر ولسوالی کسانی را داشته باشد که از سقوط آن جلوگیری کند. اما متاسفانه این حکومت از بنیاد با مشکل مواجه است و فقط سه نفر تصمیم گیر در افغانستان، وجود دارد. رییس جمهور، حنیف اتمر و استانکزی. همه تصمیم ها را اینها می گیرند و هیچ کسی دیگر اراده و نقشی ندارند. همین استانکزی باعث شده است که سه روز بدخشان والی نداشته باشد و بدون والی در این شرایط حساس باشد. با تصمیم هایشان هیچ گاه تعادل را هم ایجاد نکرده اند. بطوریکه از هفت قل اردویی که در افغانستان داریم، شش تای آن در یک طرف افغانستان است و یکی از آنها در یک طرف مهم افغانستان یعنی شمال است. این حکومت با این کارها و بی برنامگی ها هیچ جایی از امنیت را نمی تواند بگیرد.

نیازی ادامه داد: از یک طرف ما پیمان امنیتی با آمریکا بسته ایم و این پیمان باید ضامن امنیت افغانستان می بود. مقام های خارجی در خانه داکتر عبدالله در جلسه ای در موضوع بدخشان گفتند که اولویت جنگی ما را حکومت افغانستان تعیین می کند. یعنی اینکه این حکومت است که می گوید ما در کجا عملیات داشته باشیم. در حالیکه اولویت کاری حکومت افغانستان امنیت وجود ندارد. ما در آتشی می سوزیم که یک طرف آمریکا و یک طرف روس قرار دارد و حکومت افغانستان در پیوند با اراده آمریکا نمی خواهد آنجا در بدخشان، قندوز، تخار و بغلان امنیت برقرار کند و هیچ اراده سیاسی برای گرفتن آن مناطق وجود ندارد.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15892

Posted by on اردیبهشت ۲۳ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت