ففتا

چرا در برابر موضع گیری های حکمتیار سکوت کردید

 

 

 

چرا در برابر موضع گیری های حکمتیار سکوت کردید

روی کار آمدن گلبدین حکمتیار بر روی صحنه، کم کم پرده از باور غالب نخبه های سیاسی پشتون افغانستان بر می دارد. باوری که بر برتری جویی قومی استوار است و ادبیات فاشیستی را با خود حمل می کند.

این ادبیات، هرچند پس از ایجاد افغانستان کنونی همواره بر فضا حاکم بوده و جنایات فراوانی را خلق کرده است، اما در سال های بعد از سقوط طالبان و ایجاد دولت جدید، مسکوت گذاشته شد.

با آنکه این نگاه کماکان در زیر پوست سیاست های خورد و کلان افغانستان نفس می کشید، اما بر آن زیرکانه روپوش رنگین و کاذب «وحدت ملی» زدند.

از حکومت کرزی تا غنی، برتری خواهی قومی در تار و پود برنامه های دولتی وجود داشته است، از برنامه های سیاسی گرفته تا اقتصادی و فرهنگی، اما سیاستمداران آن را عریان و بی پرده مطرح نکردند و به جایش شعار وحدت ملی سر دادند.

حالا با آمدن حکمتیار بر صحنه سیاسی، این روپوش در حال برچیده شدن است. حکمتیار در جریان روزهای انگشت شماری که از ورودش به کابل می گذرد، حداقل سه بار از اینکه پشتون ها در افغانستان اکثریت هستند و باید دسترسی بیشتری به منابع قدرت داشته باشند، حرف زده است.

آخرین مورد را در گزارش تلویزیون شمشاد از دیدار او با شماری از نمایندگان مجلس شنیدم؛ جایی که یکی دو نفر از نمایندگان مجلس نیز (در همان حدی که در گزارش بازتاب یافت) از اکثریت بودن پشتون ها حرف می زنند و ابراز امیدواری می کنند که حضور حکمتیار باعث شود پشتون ها به حق شان برسند.

جدای از آنکه هیچ آمار معتبر و رسمی درصد اقوام ساکن در افغانستان را تثبیت نکرده است تا بر مبنای آن کسی ادعای اکثریت و اقلیت داشته باشد، نفس اینکه عده زیادی از چهره های سیاسی و گروه های مردمی به دور آدمی از جنس حکمتیار حلقه می زنند، آدمی که رفتارهای سیاسی اش هرگز از طرح ادبیات کریه و زشت فاشیستی فراتر نرفته است، پرده از واقعیت وحشتناک جامعه افغانستان برمی دارد.

گلبدین و نزدیکان او، هنوز معیار کرامت انسان ها را بر اکثریت و اقلیت بودن شان می سنجند؛ هنوز ذهنیت حذفی دارند و حاضر نیستند در برابر جهان نو و ارزش های نوینی که دنیای ما به سمتش روان است، کوچکترین انعطاف پذیری از خود نشان بدهند. جمع شدن به دور حکمتیار، در حقیقت تبارز دادن باورهایشان و مهر تایید گذاشتن بر سیاست های حکمتیار است.

این حلقه، به حدی در لجن غرق اند که از یاد برده اند در جهانی که قرار داریم، ارایه خدمات به مردم، نه بر پایه قوم و تبار که بر پایه میزان نیازمندی آنها سنجیده می شود. دولت های پاسخگو مکلف هستند که اول تر از هر کس دیگری، به نیازمندترین ها رسیدگی کنند. در افغانستان، مناطقی وجود دارد که شش ماه تمام راه های آن به دلیل برف باری مسدود می شود و مردم با قحطی دست و گریبان می شوند.

مناطقی وجود دارد که مردم از شدت فقر، علف می خورند؛ مناطقی وجود دارد که دسترسی به دارو و درمان و آب پاک و غذا و سرپناه و مکتب، نزدیک به صفر است. در چنین شرایطی و در چنین کشوری، آدم باید به چه اندازه در لجن سقوط کرده باشد که اکثریت قومی (آن هم اکثریت دروغ و کاذب) را معیاری برای دسترسی به منابع قرار بدهد؟‌

سوگمندانه اما، نظام در افغانستان به همین پیمانه در لجن غرق شده است. اگر برتری جویی قومی حکمتیار، حرف دل اکثریت سیاستمداران و دولتمداران افغانستان نیست، چرا در برابر حرف های او این همه سکوت کرده اند؟

اشرف غنی، با آن شعار انتخاباتیِ «هیچ افغان از افغان دیگری کمتر و بیشتر نیست»، نباید در برابر سخنان فاشیستی حکمتیار موضعگیری کند؟ ریاست اجرایی، پارلمان، احزاب سیاسی و… نباید نسبت به این موضع گیری ها اعتراض کنند؟ وقتی پای سخنرانی حکمتیار می نشینند و کف می زنند، آن ترکیب دهان پر کن «وحدت ملی» کجا می رود؟

رامین انوری

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15894

Posted by on اردیبهشت ۲۳ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت