ففتا

رقابتی که سیاستمدار می طلبد

 

 

رقابتی که سیاستمدار می طلبد

تمامی متحدان گذشته اشرف غنی با دور ماندن از قدرت و انزوا در پی تشکیل ایتلاف های جدید در برابر فردی است که حکومت را تنها در انحصار خود می داند.

اما نکته قابل تامل، پیشبینی از سرنوشت مقام های بود که در ایتلافی ناهمگون اشرف غنی را به قدرت رسانند تا از این راه بتوانند به پست های بالای حکومتی دست یابند اما آنچه رخ داد برکناری، تهمت، انزوا و خانه نشینی بود.

در این میان، جنرال دوستم به عنوان یک قدرت نظامی قوی هیچ گاه تصور تبعید دیگر و یا برکناری کامل از سیاست را نمی کرد، پست معاون اول ریاست جمهوری وسوسه انگیز می توانست برای این قوم بهترین سکوی پرتاب به حکومت باشد اما به جایی رسید که اتهام بس بزرگ گریبان این رهبری نظامی را چنان گرفته که رهایی از آن کار آسانی نیست.

از سوی دیگر ورود بازیگر جدید در مناسبات ارگ دلیل عمیق تر شدن شکاف میان حزب جمعیت و قوم تاجیک شد، رهبران این حزب در مواجه با معامله عطا محمد نور با اشرف غنی نتوانستند کنترل اوضاع را در دست بگیرند.

عطا محمد نور با وجود هزینه گزافی که در راه معامله ارگ، چیزی بالاتر از ولایت بلخ را کسب نخواهد کرد، یکی از اشتباهات بزرگ وی، علنی کردن اختلاف ها با عبدالله بود و افشای امتیازهای ارگ در صورت توافق که باعث عصبانیت تیم اشرف غنی شد.

حکمیتار با وجود گذشته تاریک و سال ها جنگ و خون توانست از گمنام ترین سیاستمدار گذشته به صدر خبرهای افغانستان بدل شود و باردیگر در مناسبات قدرت حضور داشته باشد، جنگسالاری که از بدور ورود از ایدیولوژی گذشته خود گفت و ریاست اجرایی را هدف قرار داد.

ارگ با ورود چنین متحدی که هم لشکری نظامی دارد و هم بانفوذ در قوم پشتون است دیگر احساس نیاز به متحدان مخالف آنهم از دیگر اقوام ندارد، حزب اسلامی افغانستان علنا از شرکت در انتخابات مجلس، شور ای ولسوالی ها و ریاست جمهوری آینده گفته و خواهان جذب جنرالان و فرماندهان این حزب در رهبری نیروهای امنیتی است.

با تمامی تغییرات سیاسی جاری کشور تنها مقامی که همچنان از مشروعیت سیاسی و جهانی برخوردار است، داکتر عبدالله می باشد، ریاست اجرایی اگرچه مورد قبول رییس جمهور نیست و آن را بدل به مقامی تشریفاتی کرده است اما عبدالله با وجود ضعف در حکومت، یک چهره قوی در میان حزب جمعیت و شرکای درون سازمانی خود است.

شخصیتی با موضع نرم در مقابل مخالفان و برخوردار از شهرت جهانی که صدارت را حق خود می داند، عطا محمد با پشت کردن به وی و به کاربردن تندترین الفاظ و تهمت ها هرچند مشروعیت سیاسی و اجتماعی وی را زیر سوال برد اما خود تبدیل به چهره فراموش شده ارگ شد.

اشرف غنی نه سیاستمداری قابل اعتماد است و نه اهل روابط دیپلماتیک بلکه به مانند تمامی دولتمردان قوم پشتون در پی کشوری تک قومی است که تاب تحمل حضور هیچ مقامی از دیگر اقوام را در قدرت تاب نمی آورد.

حال، سیاستمداران شکست خورده افغانستان باید برای بقای خود اختلاف های درونی و دشمنی های قومیتی را کنار گذاشته و دست به ایتلافی برای مقاومت در برابر تیم انحصارطلب ارگ بزنند.

تک صدایی، استراتژی تاریخ گذشته و محکوم به شکست در افغانستان است و زیرا هرچه رهبران پشتون از هماهنگی و سیاستمداری برخوردار هستند دیگر مقام ها تنها دو روز قدرت را می بینند و با هر امتیازی به عقبه سیاسی و قومیتی خود پشت می کنند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=15903

Posted by on اردیبهشت ۲۹ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت