ففتا

ائتلاف برای نجات افغانستان؛ کنش ها و واکنش ها

 

 

 

 

 

ائتلاف برای نجات افغانستان؛ کنش ها و واکنش ها

آوا : ریاست جمهوری در واکنش به ایجاد “شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان” اعلام کرده که از طرح های اصلاحی هر جریان ائتلافی حمایت می کند؛ اما افکار تقسیم قدرت را هرگز نمی پذیرد.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار نیز شکل گیری این ائتلاف را تقابل خصمانه و رقابت ناسالم خوانده و گفته است که این حزب به هیچ جریانی اجازه نمی دهد که در راه تضعیف نظام گام بردارد.

فضل هادی مسلمیار؛ رییس مجلس سنا این ائتلاف را غیرقانونی خوانده و خواهان استعفای رهبران ائتلاف از سمت های حکومتی خود شده است.

اما محمد محقق؛ از رهبران این ائتلاف گفته که این ائتلاف برای تضعیف یا سقوط نظام نیست؛ بلکه به منظور ختم زورگویی، حق کشی و نابسامانی در حکومت به میان آمده است.

او گفته:”بعضى افراطیون نزدیک به ارگ به طرف های ائتلاف نجات توصیه کرده که از حکومت کنار بروند. آنها فکر کرده اند که این سه طرف… مردمانى هستند که به اساس مهربانى و عطوفت بعضى ها به حکومت گماشته شده اند تا به توصیه ]آنها[ کنار بروند”.

ناظران مسایل سیاسی می گویند که موضع ارگ ریاست جمهوری در زمینه شکل گیری ائتلاف نوبنیاد سیاسی متشکل از رهبران قدرتمند منتقد حکومت از سه قومیت بزرگ افغانستان، چنانچه انتظار می رفت، سیاسی، محتاطانه و محافظه کارانه بود و این نشان می دهد که حکومت اگرچه می داند که این ائتلاف در برابر رویکردهای منحصر به فرد اشرف غنی؛ رییس جمهور و حلقه ای مشخص از نزدیکان و اطرافیان او شکل گرفته و هدف از آن، مهار آنچه انحصارگرایی، استبداد، خودکامگی، قوم گرایی مفرط و نفی و حذف هدفمند سایر اقوام از سازوکار قدرت، خوانده می شود، است؛ اما با این حال، با درک شرایط دشوار جاری، نمی خواهد جبهه تازه ای را در برابر مخالفان و منتقدان قدرتمندش باز کند.

با این وجود، علیرغم واکنش نرم و آشکارا محافظه کارانه ارگ ریاست جمهوری، کارشناسان پیش بینی می کنند که رویارویی اپوزیسیون سیاسی تازه با ارگ، در صورتی که سیاست های مورد اعتراض و خشم رهبران سیاسی درون و بیرون از نظام، از جانب رییس جمهور اشرف غنی، تغییراتی اساسی را شاهد نباشد، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

با این وصف، تحلیلگران می گویند که اگرچه ارگ ریاست جمهوری از واکنشی سخت و کوبنده در برابر شکل گیری ائتلاف برای نجات افغانستان با محوریت چند چهره قدرتمند سیاسی، احتراز کرده؛ اما در برابر، از اهرم های غیر مستقیم خود برای نشان دادن خشم و اعتراض خود در قبال این حرکت سیاسی تازه، قویا استفاده نمود.

واکنش های تند و صریح و زننده رییس مجلس سنا و رهبر حزب اسلامی نسبت به این ائتلاف تازه و خواسته های محوری و اصول سیاسی اعلام شده آن، به وضوح این برداشت را تأیید می کند.

هردو چهره در گذشته در مقاطعی که ارگ ریاست جمهوری در برابر سیل اعتراض ها و انتقادهای شدید سایر جریان های معترض سیاسی قرار گرفته است، در حمایت از ارگ، موضع گرفته و منتقدان را سرزنش کرده اند.

نمونه بارز آن، در واکنش گلبدین حکمتیار نسبت به اعتراض های اخیر کابل در قبال وضعیت بد امنیتی و عملکرد ضعیف و پرسش برانگیز دولت در برابر آن، نمود پیدا کرد که بر اساس آن، کارشناسان، نتیجه گرفتند که حکمتیار به بخشی از تعهد خود به اشرف غنی مبنی بر حمایت از او در برابر اردوگاه های سیاسی و قومی رقیب، عمل کرد و پشت سر او ایستاد.

اینک این دومین باری است که آقای حکمتیار و نیز فضل هادی مسلمیار در یک وضعیت بحرانی و تنش آلود سیاسی، جانب ارگ را می گیرند.

به عقیده تحلیلگران، این در واقع، ارگ است که از زبان حکمتیار و مسلمیار، به حرکت های نگران کننده منتقدان سیاسی خود، واکنش نشان می دهد.

با این حال، واکنش تند و صریح محمد محقق از اضلاع اصلی این ائتلاف تازه متولد شده نسبت به مواضع افرادی مانند گلبدین حکمتیار و مسلمیار، نشان می دهد که رهبران ائتلاف سیاسی تازه، آماده رویارویی با ارگ ریاست جمهوری و حلقه سیاسی و امنیتی همسو با آن، در درون و بیرون از چارچوب حکومت هستند و بعید به نظر می رسد که تهدیدها و هشدارهای صریح و بی پرده افرادی مانند گلبدین حکمتیار یا فضل هادی مسلمیار بتواند در اراده رهبران ائتلاف برای نجات افغانستان، خدشه و خللی وارد کند. اساسا یکی از انگیزه های رهبران تشکیل دهنده این ائتلاف، علیرغم اختلاف های جدی که باهم دارند، شکستن قدرت ارگ و جریان های همسو با آن در تضعیف جداگانه هریک از این جریان ها می باشد. هریک از رهبران عضو این ائتلاف، به نحوی از سوی ارگ، مورد بی مهری قرار گرفته و آسیب دیده اند؛ بنابراین، تنها راه باقیمانده، تلاش جمعی و مشترک آنها برای شکستن قدرت ارگ می باشد. با این حساب، تصور نمی شود که آنها در برابر تهدیدهای امثال حکمتیار و مسلمیار، به سادگی حاضر به تمکین، عقب نشینی یا انعطاف باشند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16076

Posted by on تیر ۱۴ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت