ففتا

قذافی افغانستان

 

 

 

 

۱۳۹۶ تیر ۲۰, سه‌شنبه

قذافی افغانستان

غنی و قذافی شباهت های بسیاری دارند، اما مهمترین شباهت شان در دیوانگی و نویسندگی، و در عین حال، گروگانگیری سرنوشت یک ملت است.

امروز وقتی حکم ریاست جمهوری مبنی بر انتقال صلاحیت های وزارت خانه ها به کمیسیون اصلاحات اداری را مرور می کردم و کودتای غنی علیه نهادهای دولتی را می دیدم، از خود پرسیدم این کار از نویسنده کتاب “بازسازی دولت های ورشکسته” مگر بعید نیست؟
کسی که تیوریسین بازسازی دولت های ناکام است چطور می تواند چنین غلطی کند؟
غرق همین اندیشه بودم که یادم آمد در عالم سیاست از دیوانه های کتابدار بهراسید. قذافی نویسنده “کتاب سبز” بود. خود را فیلسوفی می دانست که بنیانگذار نوع جدیدی از نظام سیاسی در عالم است. خود را برتر از مارکس، کانت، افلاطون و ارسطو می خواند. میلیون ها دالر هزینه کرده بود تا اندیشه سبز خود را به دنیا آموزش دهد. اما چه اندیشه ای؟! اندیشه یک دیوانه!
غنی، از نگاه روانشناختی، شباهت های بسیاری با قذافی دارد: هر دو بد خلق، بی نزاکت، مغرور و خودبرتربین. قذافی وقتی وارد اجلاس سران دنیای عرب می شد با بی نزاکتی تمام به روی سران کنفرانس اسلامی تف می انداخت، مسخره شان می کرد و نشست را به گند می کشید.
گزارش خلیل رومان از نشست های کابینه در دوره ریاست جمهوری کرزی را بخوانید، خواهید دید که غنی در دیوانگی هیچ چیزی کم تر از قذافی ندارد.
می گویند غنی وقتی در نشست کابینه حضور می یافت، چنان بر میز می کوبید که همگان جلسه را ترک می گفتند. در یکی از همین جلسات بود که محمد محقق مجبور شد وزارت پلان را ترک بگوید.
غنی و قذافی شباهت های بسیاری دارند، اما مهمترین شباهت شان در دیوانگی و نویسندگی، و در عین حال، گروگانگیری سرنوشت یک ملت است.
از دیوانه های کتابدار بهراسید. قذافی اگر لیبیا را به جنگ داخلی کشاند و تباهش کرد، غنی هم افغانستان را ویران خواهد کرد؛ اگرچه سرانجام سرنوشتش خشبیه قذافی رقم خواهد خورد.
عبدالشهید ثاقب

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16087

Posted by on تیر ۲۲ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت