ففتا

محقق: راه حل حذف و توهین نیست، مذاکره سیاسی است

 

 

 

 

محقق: راه حل حذف و توهین نیست، مذاکره سیاسی است

سه شنبه ۲۰ سرطان ۱۳۹۶ – سکینه امانی

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و رییس حزب وحدت اسلامی مردم، در نشست خبری‌ای در باره‌ی نفس تشکیل «شورای عالی ایتلاف برای نجات» گفت که راه حل، مذاکره سیاسی است و حذف برای آنان قابل قبول نیست.

شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان میان احزاب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه، جنبش ملی اسلامی به رهبری جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری، وحدت اسلامی مردم به رهبری محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عطامحمد نور والی بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی، چندی پیش در انقره پایتخت ترکیه شکل گرفت.

این ایتلاف به دنبال رویدادهای خون‌بار و اعتراضات اخیر در کابل که منجر به افزایش تنش‌های سیاسی در این شهر گردید، ایجاد شده است. به باور آگاهان اما در ایجاد این ایتلاف، به بن‌بست خوردن مذاکرات عطامحمد نور و اشرف غنی رییس جمهور، کنار ماندن جنرال دوستم از معاونیت اول، روابط غیرعادی رییس‌جمهور و وزیر خارجه و تعیین محمدکریم خلیلی به عنوان رییس شورای عالی صلح و کاهش نقش محمد محقق در حکومت و نیز حضور گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی پس از سال‌ها فعالیت تروریستی در برابر دولت و مردم افغانستان در پایتخت نقش داشته‌اند.

اما معاون دوم ریاست اجرایی بر ضرورت تشکیل این ایتلاف اشاره می‌کند و می‌گوید: «افغانستان در شرایط دشوار و شکننده‌ای قرار دارد و ما ضرورت دانستیم تا پیرامون آینده و همین شرایط بحث و تبادل نظر کنیم که بالاخره منجر به توافقی برای تشکیل ایتلافی برای نجات افغانستان شد.»

به گفته او «”ایتلاف نجات” برای نجات افغانستان از بحران‌های دشوار اقتصادی، ناامنی و اعتماد ملی شکل گرفته است.»

معاون دوم ریاست اجرایی گفت: «ایتلاف نجات از ناامنی، بی‌اعتمادی، نابرابری، انحصارطلبی، گونه گونه دیدن‌ها، تحقیرها و توهین‌ها برخاسته است.»

آقای محقق می‌گوید کسانی «تحقیر و توهین» شدند که میلیون‌ها رأی پشت سرشان است و با شور و هیجان انتخاب شان کرده‌اند و حمایت‌شان کردند، «این قابل قبول نیست.»

او می‌گوید:‌ «صحنه‌های پر شور حماسه‌های انتخابات را شما ببینید که چه کسانی [آن را] رقم زدند، نمونه این کمپین‌ها مزار و  کندز است، حالا خالق همین صحنه‌ها توهین می‌شود، حق همین مردم پایمال می‌شود.»

معاون دوم ریاست اجرایی تأکید می‌کند که ما بدبین کسی نیستیم، حکومت را نمی‌خواهیم که آسیب ببیند، اما در چوکات حکومت وحدت ملی حقوق همه‌ی جهت‌ها باید رعایت شود.

به باور او «یک سری حرکت‌ها خواسته یا ناخواسته، دانسته یا نادانسته به تضعیف و تجرید بعضی از جهت‌های مهم سیاسی منجر می‌شد و این راه حل برای افغانستان نیست، بلکه دوستی، برادری و هم‌دلی [راه حل] است.»

او با انتقاد از حکومت می‌گوید: «ما شریک قدرت استیم، مطابق قاونون، حکومت ما ایتلافی است، اگر یک ضلع‌اش نباشد، ضلع دیگرش معنا ندارد، سه سال حوصله کردیم، بر ما اهانت شد، ما هم آن قدر بی‌غیرت نیستیم که سر خود را خم بگیریم ولی به خاطر مصلحت ملت سکوت کردیم.»

آقای محقق از حکومت شکایت می‌کند که در تعلیق پست یکی از وزارت‌خانه‌های منتخب او، با او مشورت نشده است. او می‌گوید: «اگر ما شریک حکومت حساب می‌شدیم، ایجاب نمی‌کرد که رییس‌جمهور با ما یک مشورت می‌کرد؟» اشاره‌ی او به عبدالرزاق حیدری،‌ وزیر معلق مخابرات است که ماه‌ها می‌گذرد وظیفه‌اش به خاطر تحقیقات در این وزارت و جلوگیری از نقش او در دخالت بر تحقیقات در باره‌ی فساد، به تعلیق درآمده است.

معاون دوم ریاست اجرایی از حکومت می‌خواهد که توافق‌نامه سیاسی حکومت وحدت ملی را عملی کند و از لویه‌جرگه قانون اساسی گرفته تا اصلاحات انتخاباتی و اداری، همه باید به صحنه‌ی عمل آورده شوند.

او با اشاره به وضعیت کنونی حکومت می‌گوید: «حکومت دچار بحران است، بحران امنیتی، اقتصادی و بی‌کاری، راه حل حذف و توهین کسی نیست، بلکه مذاکره سیاسی است.»

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16091

Posted by on تیر ۲۲ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت