ففتا

نماینده‌گان مجلس: محاکمه جنرال دوستم سیاسی نشود

 

 

 

 

نماینده‌گان مجلس: محاکمه جنرال دوستم سیاسی نشود

یکشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۶ – زینب فرهمند

مجلس نماینده‌گان اعلام می‌کند که محاکمه‌ی جنرال دوستم معاون نخست ریاست جمهوری نباید سیاسی شود. نماینده‌گان مجلس از اظهار نظر سفیران کشورهای هم‌پیمان افغانستان در باره پرونده‌ ادعای اتهام احمد ایشچی بر جنرال دوستم و محافظان او انتقاد کرده می‌گویند که «افغانستان نظام منتخب و قوای ثلاثه‌ دارد و نیازی نیست که کشورهای دیگر در امور داخلی افغانستان ابراز نظر کنند».
علی‌اکبر قاسمی از اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی روز شنبه‌ی پارلمان گفت که قانون اساسی کشور نباید فدای قضایای سیاسی شود. وی می‌گوید که رییس جمهور و معاونانش بر اساس ماده‌ی ۶۹ قانون اساسی کشور یک حکم دارند و مجلس باید در باره‌ی پرونده‌ی احمد ایشچی و جنرال دوستم تصمیم بگیرد.
قاسمی می‌گوید در صورتی که وزیر محکمه شود، باید محکمه‌ی خاص ایجاد شود، در صورتی که وکیل محکمه شود باید محکمه‌ی خاص و با اجازه‌ی ولسی‌جرگه ایجاد شود، محاکمه‌ی رییس جمهور هم در صلاحیت لوی‌جرگه می‌باشد. او گفت: «معلوم است که رییس جمهور و معاونین‌اش در یک حکم‌اند.»
نماینده‌گان مردم در پارلمان می‌گویند که لوی‌سارنوالی و دادگاه عالی مستقل‌اند و در باره‌ی قضایای سیاسی باید تصمیم نگیرند. آنان به شدت از ابراز نظر سفیر امریکا در افغانستان انتقاد کرده و می‌گویند اظهار این نظریات، استقلال افغانستان را زیر سوال برده است.
فاطمه عزیز نماینده مردم کندز با انتقاد از نظریات سفیر امریکا در باره‌ی پرونده‌ی جنرال دوستم و احمد ایشچی، این قضیه را به سریالی تشبیه کرد که استقلال حاکمیت و موجودیت نهادهای عدلی و قضایی افغانستان را زیر سوال برده است. عزیز می‌گوید که افغانستان قوای ثلاثه دارد و وظایف هر یک مشخص می‌باشد. او گفت: «سر ارگان‌های عدلی و قضایی صدا می‌کنم که این قضیه را از حالتی که شکل سیاسی به خود گرفته بکشند و هر چه واقعیت است، برای مردم افغانستان واضح بسازند.»
پیش از این سفیران ایالات متحده امریکا و اتحادیه‌ی اروپا، به عنوان طرف‌های حامی حقوق بشری در افغانستان، به تحقیق در باره‌ی پرونده‌ی ادعای اتهام تجاوز جنرال دوستم و محافظانش بر احمد ایشچی والی پیشین جوزجان تأکید کرده و گفته بودند که باید این پرونده مراحل قضایی‌اش را بدون دخالت‌ها و دست‌اندازی‌ها طی کند. سفارت‌های طرف‌های حامی حقوق بشری در افغانستان، در آغاز اتهام بر جنرال دوستم، به شدت خواستار بررسی و طی مراحل قضایی نقض حقوق بشر توسط جنرال عبدالرشید دوستم، معاون رییس‌جمهور و محافظانش شدند، اما این پرونده‌ی قضایی را نهادهای عدلی و قضایی افغانستان با گذشت‌ ماه‌ها واضح نساخته اند که در چه مرحله‌ای قرار دارد.
چندی قبل، رییس جمهور غنی در این باره در پاسخ به پرسشی از خبرنگاران گفت که جنرال دوستم از لوی‌سارنوالی اجازه گرفته و و مثل دیگر شهروندان که می‌توانند، برای تداوی به ترکیه رفته و باز می‌گردد.
اما پس از‌ آن، عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر معاون اول به بی‌بی‌سی گفت که جنرال دوستم به هیچ دادگاهی حاضر نخواهد شد.

منتقدان حکومت اپوزیسیون تشکیل دهند

از سوی دیگر برخی از اعضای مجلس می‌گویند کسانی که در درون نظام مشارکت دارند و هم از حکومت انتقاد می‌کنند، از مشارکت‌شان در حکومت دست بکشند و اپوزیسیون تشکیل دهند.
حاجی اقبال نماینده‌ی مردم کاپیسا در پارلمان می‌گوید که منتقدان حکومت باید اپوزیسیون قوی تشکیل دهند تا نظام اصلاح شود، نه آن که در نظام هم مشارکت داشته باشند و هم بخواهند که نظام را از بین ببرند.
حاجی اقبال گفت: «ما از رییس جمهور به صراحت می‌خواهیم، به لحاظ خدا مشارکت را در این کشور بیار، تمام اقوام را سهم بده، مسایل داخلی افغانستان را درست کن.»
وی می‌گوید که در پیش‌بُرد مسایل بیرونی رییس‌جمهور را موفق ارزیابی می‌کند و از وی می‌خواهد که با ایجاد مشارکت همه مردم افغانستان، اختلافات درونی را حل کند تا در برابر بدخواهان دولت، همه با هم متحد باشند.
یک تن دیگر از نماینده‌گان مجلس ایجاد ایتلاف‌ها را به نفع مردم افغانستان نمی‌داند و می‌گوید که به تاریخ ۴۰ سال قبل باید باری نظراندازی شود که آیا افغان‌ها در بی‌اتفاقی سودی به دست آوردند؟ او می‌گوید که رنگ‌آمیزی نظام به سود مردم و مطابق منافع ملی نمی‌باشد و همه اعضای نظام باید به شکل متحد، با هم در برابر دشمنان افغانستان بایستند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16116

Posted by on تیر ۲۵ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها, مقالات, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت