ففتا

نگرانی ترکمنستان درباره نفوذ احتمالی داعش از خاک افغانستان

 

 

 

 


نگرانی ترکمنستان درباره نفوذ احتمالی داعش از خاک افغانستان

در حالی که ترکمنستان برای میزبانی از یک رویداد بین‌المللی آماده می‌شود، مقامات و مردم این کشور از نفوذ افراد وابسته به داعش از شمال افغانستان و دیگر مناطق به عنوان نیروی کار خارجی ابراز نگرانی می‌کنند.

 در حالی که ترکمنستان برای میزبانی یک رویداد بین‌المللی در سال جاری آماده می‌شود، درگیری‌ها در تمام ولایت‌های افغانستان که با این کشور هم‌مرز است باعث نگرانی عشق‌آباد شده است.

به گفته مقامات محلی افغان، فرماندهان نظامی محلی و روستائیان ساکن در ولایت‌های «جوزجان»، «فاریاب»، «بادغیس» و «هرات» تحت کنترل و تحت نفوذ طالبان هستند.

 این در حالی است که چندی پیش جنگجویان وابسته به داعش مدعی شدند که در منطقه «درزاب» در ولایت «جوزجان» حضور دارند.

با اینکه داعش پس از حملات نیروهای امنیتی افغان و طالبان از این منطقه بیرون رانده شد، اما این اولین باری بود که شاخه انشعابی این گروه در افغانستان مدعی حضور در منطقه‌ای در شمال غرب افغانستان شده بود.

یکی از مقامات ترکمنستان که خواست نامش فاش نشود به رادیو آزادی گفته که در ماه ژوئن چهار غیرنظامی از هرات وارد ترکمنستان شدند.

این منبع در ادامه گفت که این چهار شبه‌نظامی در حالی که قصد رفتن به شهر «ماری» مرکز استان «مرو» را داشتند دستگیر شدند.

یکی دیگر از مقامات امنیتی که در دستگیری این شبه‌نظامیان دست داشت، در این باره گفت که این چهار نفر از اتباع ترکمن و شهروند ترکمنستان بودند.

وی که از روند بازجویی آنان نیز آگاه است، در ادامه اظهار کرد که این افراد پیش از این نیز در ابتدا به ترکیه و پس از آن نیز برای جنگیدن به عراق و سوریه رفته بودند.

این مقام آگاه گفت که تروریست‌ها منتظر پیوستن دیگر جنگجویان داعش به آنها بودند اما دستگیر شدند.

این مقام امنیتی افزود که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان بیشتری در مرز مشترک این کشور با افغانستان حضور دارند.

این در حالی است که در ماه سپتامبر ترکمنستان میزبان رقابت‌های هنرهای رزمی آسیا است و کارگران زیادی برای آماده‌سازی شرایط برای میزبانی به این کشور خواهند آمد.

از این رو رئیس‌جمهور ترکمنستان خواستار تدابیر شدید امنیتی برای جلوگیری از ورود افراد وابسته به داعش به این کشور شده و قوانین جدیدی نیز برای ورود کارگران خارجی وضع کرده است.

یکی از مقامات اداره مهاجرت ترکمنستان نیز که مسئولیت اجرای قوانین پیشگیرانه برای جلوگیری از اعضای داعش را دارد به شرط عدم فاش شدن هویتش گفت که مردم این کشور از نفوذ داعش نگرانند و مقامات نیز در پی دستیابی به اطلاعات دقیق‌تری درباره ارتباط احتمالی کارگران خارجی با افراد وابسته به داعش هستند.

این در حالی است که چندی پیش نیز «زبیر مسعود» برادرزاده «احمد شاه مسعود» و مشاور اسبق ریاست امنیت ملی افغانستان از حضور جنگجویان داعش در شمال افغانستان خبر داده بود و آن را تهدیدی جدی برای افغانستان و همسایگانش عنوان کرد.

از سوی دیگر، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در افغانستان نیز افزایش جنگجویان داعش در شمال افغانستان و تلاش این گروه برای ایجاد پایگاه در این کشور  را نگران‌کننده خواند.

وی در ادامه نیز حکومت کابل و نیروهای خارجی مستقر در این کشور را به عدم جدیت برای مقابله داعش متهم کرد.

کابلوف هشدار داد: اگر کابل به این موضوع بی تفاوت باشد و خارجی‌ها نیز همچنان دست روی دست بگذارند، در این صورت مسکو اقدام نظامی خواهد کرد.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16185

Posted by on مرداد ۱۴ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت