ففتا

ویژگی های پناهگاه تروریست ها در افغانستان

 

 

 

 

ویژگی های پناهگاه تروریست ها در افغانستان

سپوتنیک : رابرت گرینر، نویسنده کتاب زیرنام “هشتاد و هشت روز در قندهار” و ریس پیشین اداره سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) می گوید، که ممکن است پس از خروج کامل نیروهای امریکایی، تروریستان عراق و سوریه در افغانستان پناه ببرند.

به گفته او؛ در این صورت تمامی پیشرفت های سالهای گذشته در افغانستان نابود خواهد شد.

آقای گرینر که در یک نشست در انستیتیوت تحقیقات “نیوامریکا” صحبت می کرد، افزوده است: ” این بار پناهگاه های تروریستان در افغانستان از گذشته خطرناکتر خواهد بود”.
به گفته وی؛ اگر طالبان افغان از تروریستان سوریه، عراق و پاکستان بخواهند که در افغانستان پناه بیاورند، آنان این درخواست را رد نخواهند کرد. زیرا ؛ این گروه ها از نگاه ایدیولوژیک باهم هم نظر اند.
طالبان افغانستان و برخی گروه های افراطی در پاکستان بر این باوراند که می توانند دولت کابل و اسلام آباد را شکست دهند.

مشاور امنیت ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان بتاریخ ۶مارچ ۲۰۱۷ در نوزدهمین کنفرانس امنیتی آسیا دردهلی جدید گفت:
گروه های تروریستی جهانی، منطقوی، تروریست های پاکستانی و افغان در حال انتقال لانه های شان از خارج به داخل افغانستان اند تا اهداف شانرا بیرون از افغانستان دنبال کنند.
چرا افغانستان مهم است؟ منطقه مشترک میان ما و پاکستان شاهد حضور بیشترین شبکه های تروریستی جهان است. از ۹۸ گروه تروریستی که ایالات متحده آمریکا فهرست نموده، ۲۰ گروه آن در این منطقه تجمع نموده اند و دنبال اهداف شان در بیرون از قلمرو افغانستان و پاکستان هستند.
آنچه آنها را با وجود عملیات های مشترک نیروهای افغان، ناتو و آمریکا توانمند ساخته، وجود لانه های آنها و روابط همزیستی آنها با بازیگران دولتی و غیر دولتی است که برایشان ساختار حمایوی حیاتی فراهم می کنند.
موفقیت علیه تروریزم در مناطق افغانستان و پاکستان اولویت اساسی منافع امنیت ملی تمام کشور های منطقه و جامعه جهانی است.
درس های آموخته شده — در شرایطی که ما دشمن مشترک داریم اما ستراتیژی مشترک بخاطر شکست آنها نداریم، درس های آموخته شده از تجارب افغانها بخاطر پاسخ دهی به ارعاب و تهدید تروریسم در سطوح ملی، منطقوی و جهانی بسیار حیاتی و مهم است.

در منطقه افغانستان — پاکستان، ما شاهد حضور چهار گروه تروریستی هستیم: (۱) طالبان افغان و شبکه حقانی، (۲) تروریستان پاکستانی مانند لشکر طیبه، جهش محمد، تحریک طالبان پاکستانی، لشکر جهنگوی، (۳) شبکه های تروریستی منطقوی مانند جنبش اسلامی ازبکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و انصارالله و (۴) تروریستان جهانی مانند القاعده و داعش.

همه ای این گروپ ها زیست باهمی دارند توأم با گروه های اقتصاد جرمی شامل مافیای مواد مخدر و سازمان های دولتی مخفی.
وجود این روابط تداوم آنها را با لانه ها، امکانات پولی، سربازگیری و ساختار حمایوی شان تقویت می کند.
با در نظر داشت این حقایق، باید افسانه های عوامانه را برطرف کنیم.
۱ — با توجه به تعدد بازیگران در دو طرف ،جنگ افغانستان یک جنگ داخلی نیست. جنگ کنونی جنگ مواد مخدر است، جنگ با تروریزم است، و این جنگ به افغانستان محدود نخواهد ماند.
۲ — فرق میان تروریزم خوب و بد هیولای فرانکنشتاین را در پی دارد و عامل جنایت خود نیز قربانی خواهد شد.
۳ — ارتباط دادن تروریزم با اسلام از لحاظ تخنیکی نادرست است چون فرصت شناخت درست را سلب می کند، از لحاظ اخلاقی این کار نامیمون است. جهان اسلام و هند علیه تروریزم قرار دارند و تقبیح عمال تروریستی توسط دانشمندان مسلمان جهان در سال ۲۰۱۵ در مکته نکته های قابل مکث اند.

درک حقایق فوق پیامد مهمی برای یک استراتیژی مشترک جهت مقابله با تروریزم و صلح و آشتی در پی خواهد داشت.
دوم، از قضا، با وجود مقابله با تروریزم در سطج جهان، تروریزم توانسته توانمندی هایش را افزایش دهد و منطقه ما و جهان را تهدید بکند.
دسترسی به پناهگاه، امکانات مالی، سربازگیری، آموزش و حمایت های تقویتی از طریق همزیستی با بعضی عناصر دولتی و شبکه های اقتصاد جرمی گروه های چهارگانه فوق الذکر را با وجود مقابله جهانی علیه آنها زنده نگهداشته است و حتی ظرفیت های مهلک آنها را انکشاف یافته است.
قوت هراس افگنی — ما فکر می کنیم که تعداد نفرات این گروه ها به ۴۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تن می رسد که یکی بر چهارم آنها را تروریستان جهانی، منطقوی و جهادگرایان پاکستانی تشکیل می دهد.
تاثیرات جابجائی — عملیات ضرب عزب پاکستان و فشار های بیشتر بر داعش و القاعده در شرق میانه باعث جابجائی تروریست ها گردید و آنها در مناطق میان افغانستان و پاکستان تجمع کردند.
با انکه هدف مشترک آنها تخریب دولت افغانستان است تا در آنجا پناهگاه امن برایت خود بسازند، این گروه ها اهداف انفرادی نیز دارند تا سایر ملت ها را آسیب بزنند.
تمام کشور های منطقه به تهدید مواج اند ،درحالیکه القاعده و داعش آجندای جهاد جهانی دارند، لشکر طیبه و جهش محمد علیه هند تنظیم شده اند. کنشگران منطقوی همچون جنبش اسلامی ازبکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و گروه های مرتبط به آنها، چین، روسیه، ایران و آسیای میانه را تهدید می کنند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16214

Posted by on مرداد ۱۷ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت