ففتا

سناتور آمریکایی خواستار به رسمیت شناختن «خط دیورند» توسط دولت افغانستان شد

 

 

سناتور آمریکایی خواستار به رسمیت شناختن «خط دیورند» توسط دولت افغانستان شد

«بردشرمن» سناتور دموکرات از واشنگتن خواست تا کمک‌های آمریکا به افغانستان را مشروط به رسمیت شناختن «خط دیورند» توسط دولت افغانستان سازد زیرا عدم پذیرش خط دیورند به عنوان مرزی رسمی توسط افغانستان اسلام‌آباد را نگران کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «داون نیوز»، «برد شرمن» سناتور دموکرات آمریکایی از واشنگتن خواست تا با در نظر گرفتن نگرانی اسلام‌آباد در مورد «خط دیورند» کمک‌های آمریکا به افغانستان را در به رسمیت شناختن خط دیورند مشروط سازد.

وی این اظهارات را در نشست «حفظ نفوذ آمریکا در جنوب آسیا» که در کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شده بود مطرح کرده است.

 این سناتور آمریکایی با اشاره به اینکه افغانستان هرگز خط دیورند را به رسمیت نشناخته است گفت موضع نامشخص هند نیز در این باره موجب نگرانی اسلام‌آباد شده است.

این سناتور دموکرات معتقد است تا زمانی که افغانستان مدعی تصاحب خاک پاکستان (مناطق دیورند) باشد، همکاری اسلام‌آباد با دولت کابل بسیار دشوار خواهد بود.

این سناتور آمریکایی افزود، روابط گرم هند و افغانستان و خودداری از به رسمیت شناختن خط دیورند توسط دولت کابل نگرانی‌های پاکستان را افزایش داده است.

از سوی دیگر، اخیرا «آلیس ولز» گفته بود که واشنگتن خواستار افزایش نقش هند در توسعه و بازسازی افغانستان است و منافع هند در افغانستان به اندازه منافع پاکستان در این کشور «واقعی و مشروع»  هستند.

به گفته این مقام آمریکایی دهلی‌نو در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی مبلغ ۳ میلیارد دلار در پروژه‌های زیربنایی برای توسعه در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.  

این در حالی است که مقامات آمریکایی پاکستان را متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی کرده و نسبت به برخورد جدی واشنگتن با این کشور هشدار داده‌اند.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16450

Posted by on شهریور ۲۱ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت