ففتا

روسیه: داعش در افغانستان در پی طرح‌‎ریزی حمله به روسیه است

 

 

 

روسیه: داعش در افغانستان در پی طرح‌‎ریزی حمله به روسیه است

  آلکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال روسی

رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه گفته است که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از تلاش برای ایجاد “خلافت اسلامی” در خاورمیانه دست کشیده و حالا سعی دارد تا با ایجاد شبکه‌های “تروریستی” بین‌المللی، از طریق افغانستان به روسیه و دیگر کشورها حمله کند.

آلکساندر بورتنیکوف این اظهارات را در نشستی با سران نهاد‌های امنیتی روسیه در شهر کراسنودار ایراد کرد.

او گفت پس از شکست داعش در عراق و سوریه، این گروه سعی دارد تا در افغانستان فعالیت‌‎های خود را افزایش داده و از آنجا به آسیای میانه، ایران، چین و هند حملات “تروریستی” را سازمان بدهد.

روسیه از دو سال پیش به این سو، موجودیت داعش در افغانستان را برای این کشور نگران کننده خوانده و برای مقابله با آن تلاش کرده است تا با طالبان تماس برقرار کند. سفارت روسیه در کابل درباره ارتباط این کشور با طالبان گفته که “روسیه برای مبارزه با داعش به عنوان دشمن مشترک، با طالبان منافع مشترک دارد و مشغول تبادل اطلاعات با این گروه است”.

حق نشر عکس AFP

داعش در نیمه اول سال ۲۰۱۵ موفق شد کنترل مناطق بزرگی از سرزمین‌های شرق ولایت ننگرهار افغانستان را در دست بگیرد. تحلیلگران می گویند این منطقه عملا به دو دلیل عمده به “مرکز” داعش در افغانستان تبدیل شد: یکی به دلیل نزدیکی‌اش به مناطق قبیله‌نشین پاکستان (فتا)، پایگاه رهبران اصلی خراسان داعش، و دیگری به خاطر حضور برخی از افرادی که دیدگا‌ه‌هایی مانند داعش دارند.

این در حالی است که ‎وزارت دفاع افغانستان اخیرا ‎اعلام کرده که حملات هوایی علیه پایگاه‌های‎ داعش در ولایت شرقی کنر افزایش یافته است. ‎بخش‌هایی از ولایت ننگرهار در همسایگی کنر، مهمترین پایگاه‌های گروه داعش در افغانستان محسوب می شوند.

ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خاستگاه اصلی نیروهای داعش در این کشور به حساب می‌آید. آمریکا کمتر از شش ماه پیش در عملیاتی علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود موسوم به “مادر بمب‌ها” را در همین ولسوالی به کار برد.

سروان ویلیم سالوین، سخنگوی ناتو در افغانستان در آوریل/اپریل در نشستی خبری گفته بود که تا پایان سال ۱۳۹۶ داعش در افغانستان را شکست می‌دهند تا این کشور به یک پناهگاه امن برای تروریستان تبدیل نشود.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=16604

Posted by on مهر ۱۲ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت