ففتا

حکومت فاسدتر است یا مجلس؟!

 

 

حکومت فاسدتر است یا مجلس؟!

شبکه اطلاع رسانی افغانستان : افغانستان پس از طالبان با بعدی دیگر از چالش ها مواجه است و در کنار گسترش گروه های تروریستی، فساد حکومتی آن زبانزد جهان و به تعبیری همواره یکی از رتبه های اول جهان را داراست و حال که توپ فساد از حکومت به میدان وزارت داخله پرتاب شد و پس از چند صباحی میان ارگ و پارلمان سردرگم، این سوال به وجود می آید که حکومت فاسدتر است یا مجلس و نمایندگان؟
مهمترین دلیل تداوم چندساله پارلمان ریشه در حضور گسترده نمایندگان امتیاز طلب و معامله گر دارد و خبرهای همچون طالب پرستی، رشوه، معامله و حتی هماهنگی های درونی با گروه های تروریستی از مجلس نمایندگان بر چنین ادعاهایی صحه می گذارد و می ماند پیشکش های حکومتی ها به این نهاد و رای های که به صندوق ها می رود.
اگر اشرف غنی صراحتا به تهدید نامزد وزیران جدید می پردازد که در صورت دادن رشوه به نمایندگان مجلس از کار برکنار می شوند و به یکباره کل مجلس از خشم، ارگ را لانه فساد می دانند، می توان نتیجه گرفت که به همان میزان که فساد در نهاد و شخصی گسترده تر باشد به همان اندازه واکنش به آن بیشتر می باشد.
تنها با در اختیار داشتن چند گزارش از عمق فساد دستگاه های حکومت که در راس آن ارگ با همراهی مجلس قرار دارد که بارها به نشر رسیده است چرا باید نمایندگان از چنین سخن رییس جمهوری که خود تنها دلیل تداوم کاری آنان می باشد، خشمگین می شود، مگر غنی حرفی خلاف رخدادهای جاری بیان کرده است؟
چرا زمانیکه نماینده ای به دفاع از طالبان در صحن مجلس گلو پاره می کند و دیگری پرده از هماهنگی های نزدیک برخی نمایندگان با گروه های تروریستی بر می دارد سبب خشم و یا حداقل واکنش آنان نمی شود اما در مقابل آنچه بر همگان عیان است چنین خشمگین می شوند؟.
از سوی دیگر، پرونده فساد رییس مجلس و رییس دبیرخانه مجلس همچنان عنوان جدیدترین رسوایی پارلمان را دارد که ابراهیمی دم از هتک حرمت و تزلزل جایگاه حقوقی می زند! بهتر است که مجلس با تاملی بیشتر نگاهی به دورنمایی تاریک خود انداخته و باقی دوران کاری را کمتر معطوف به رشوه و زدو بندهایی سیاسی کند.
و می ماند یک ارگ فاسد با رییس جمهوری قبیله گرا که هرچه کرد تنها خلاصه در مصلحت قوم پشتون داشت و گسترش اختلاف های درون حکومتی، کشتار و جنگ، اشرف غنی خود با معامله و تقلب به میدان آمده و هیچ گاه این لکه ننگ از دامن وی پاک نخواهد شد اما سال هایی پیش رو می تواند تهی از فساد و خیانت باشد و جبرانی در برابر یک ملت خسته از جنگ و تروریسم.
دلیل فساد پارلمان، وزارت ها، پولیس و هر نهاد حکومتی دیگر شخص اشرف غنی به عنوان رییس جمهوری است که به دلیل منافع تباری و شخصی خود درگیر با فساد شد و چشم پوشی هایی که بر مقام های خاین کرد و نمی تواند هم مقام و وزیر بی کفایت و آماده به فساد را انتخاب کند و همزمان به تهدید آنان بپردازد.
حال به جای جنجال بر سر اینکه کدام نهاد، قلب فساد است می توان گفت که عنوان فاسدترین هم به ارگ می ماند و هم به پارلمان.


Short URL: http://www.turklar.com/?p=16709

Posted by on مهر ۲۴ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت