ففتا

کی دستور حفظ دوسیه‌‌های وزیران فاسد را داده است؟

 

 

 

 

کی دستور حفظ دوسیه‌‌های وزیران فاسد را داده است؟

۸ صبح : فساد اداری، پدیده‌ای که تقریباً در تمام نشست‌‌های جهانی در مورد افغانستان در صدر دستور جلسات قرار داشته است، پدیده‌ی بدنام کننده‌ای است که ملت افغانستان هزینه‌‌اش را همه روزه می‌پردازند.فساد مالی و اداری باعث شده است که شمار زیادی از مقامات حکومت افغانستان به پول‌‌های بادآورده‌ای دست پیدا کنند و برای خود‌شان در کناره‌‌های خلیج فارس و یا بلندی‌‌های مشرف به بحیره‌ی سیاه خانه‌‌های مجللی برپا کنند. صدای هفته‌ی حساب‌دهی و ثبت دارایی‌‌های مقامات حکومت که سال‌‌ها بلند بود، نیز نتوانست از میزان این همه فساد بکاهد.
به نظر می‌رسد که شبکه‌ی فساد به حدی در اطراف مقامات ارشد حکومت تنیده است که حتا همانی را که داد از مبارزه بر ضد فساد می‌زند، نیز در دام خودش گیر آورده است. به خاطر داریم که یکی از نخستین کارهای رییس‌جمهور غنی باز‌کردن پرونده‌ی کابل‌بانک بود. در آن زمان چنین به نظر می‌رسید که این اقدام یک کار ناشی از تعهد و قاطعیت رییس‌جمهور در امر مبارزه با فساد اداری است. اما بعدها معلوم شد که چهره‌‌های معلوم‌الحال فساد، از نزدیکان و گماشته‌گان رییس‌جمهور غنی شدند و این نوع برخورد، تمام شعارهای او را در کارزارهای مبارزه با فساد نقش بر آب کردند.

 به خاطر داریم که فاروق وردک وزیر معارف قبلی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از فسادهایی صحبت کرد که ارزش‌شان به میلیون‌‌ها دالر می‌رسید. در همین برنامه‌ی تلویزیونی، آقای فاروق وردک حلقاتی را در حکومت تهدید به افشای این موارد فساد کرد. به زودی اما معلوم شد که این ترفند، به حدی کارساز بود که این وزیر کابینه‌ی آقای کرزی را که به شهادت گزارش‌‌های سیگار در فسادهای میلیون دالری دست داشته است، یک‌بار دیگر به مقام وزیر دولت در امور پارلمانی رساند.
هم‌چنان به خاطر داریم که شبکه‌ی فساد در وزارت مالیه در زمان حکومت آقای کرزی به حدی ریشه‌دار بود که هنوز نیز نشان‌‌های بارزی از فعالیت مافیایی این شبکه در این وزارت محسوس است. آقای زاخیلوال نیز اتهاماتی را در مورد دست‌داشتن مقامات کنونی افغانستان در فساد، در یک نشست خصوصی وارد کرده بود و از حیف و میل شدن بیش از صد میلیون دالر به دست مقامات کنونی افغانستان سخن گفته بود.اطلاعات هشت صبح نشان می‌دهد که در زمان کمپاین انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال 
۲۰۱۴، برادر آقای زاخیلوال با کرایه‌کردن یک خانه در کابل، عواید این وزارت را به حساب کارزار انتخاباتی آقای اشرف غنی می‌ریخت. با این حال، آقای زاخیلوال هنوز مقرب درگاه است و یکی از مقامات ارشد این حکومت.
در گزارش ویژه‌ای که کمیته‌ی مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری (میک) در ماه سرطان امسال به نشر سپرد، آمده است که دوسیه‌ی برخی از وزیران حفظ شده است. اطلاعات 
۸ صبح نشان می‌دهد که این دوسیه‌‌ها به دستور رییس‌جمهور غنی حفظ شده‌اند. این دوسیه‌‌های فساد مربوط وزیران قبلی معارف و دفاع افغانستان است.با این حال، آنچه هویدا است این است که آقای غنی با حفظ دوسیه‌‌های فساد این وزیران با آنان برخورد سلیقه‌ای کرده است و جانب‌داری‌شان در انتخابات سال ۲۰۱۴ را نیز مد نظر داشته است. آقای فاروق وردک که در آن زمان وزیر معارف بود، در کنار این که دوسیه‌‌اش حفظ شده است، هنوز یکی از مقامات کلیدی حکومت کنونی است و هنوز با استفاده از پول‌‌های اوپراتیفی غیر قابل حساب، به بسیج شماری از نماینده‌گان پارلمان به نفع سیاست‌‌های یک طرفه‌ی بخشی از حکومت می‌پردازد.
در این میان اما در کنار این که دوسیه‌ی آقای بسم‌الله محمدی حفظ شده است، شخص ایشان نیز خانه‌نشین شده است و سهمی در حکومت کنونی برایش در نظر گرفته نشده است. این نوع برخورد، به جای این که قاطعیت رییس‌جمهور غنی را در امر مبارزه با فساد به نمایش بگذارد، نگاه و موضع‌گیری جانب‌دارش را در مورد افراد معینی نشان می‌دهد.
مبارزه با فساد اداری، به سرطانی می‌ماند که در تار و پود حکومت ریشه دوانیده است.اقدامات یک‌جانبه و سلیقه‌ای در امر مبارزه با فساد اما پرسشی است که نه حکومت به آن پاسخی می‌دهد، نه نهادهای ناظر بر مبارزه با فساد در برابر آن اظهار نظر می‌کنند و نه جامعه‌ی جهانی که کمک‌کننده‌ی اصلی حکومت کنونی است، به بازخواست آن می‌پردازد. مبارزه با فساد نباید استثنا داشته باشد و تکیه به مهره‌‌های فاسد نباید به یک رویکرد در حکومتی بدل شود که داد از مبارزه با فساد می‌زند.


Short URL: http://www.turklar.com/?p=17074

Posted by on آذر ۷ ۱۳۹۶. Filed under اخبار, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت