ففتا

دلایل اعزام نظامیان چین به لاذقیه/ رویارویی پکن و مسکو با آمریکا از سوریه تا افغانستان

 

 

 

دلایل اعزام نظامیان چین به لاذقیه/ رویارویی پکن و مسکو با آمریکا از سوریه تا افغانستان

چین علاوه بر کنترل تروریست‌های آسیای میانه در سوریه به دنبال کسب منافع سیاسی است که این وضعیت با همراهی روسیه تا افغانستان هم ادامه خواهد داشت و در آینده این کشور صحنه قدرت‌نمایی جدید خواهد بود.

«پیرمحمد ملازهی» تحلیلگر مسائل شبه‌قاره در تشریح دلایل اعزام نیروهای ویژه چین به سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته، قرار بر این است تا پس از پایان کشمکش‌های نظامی در سوریه طرفین به کنشگری سیاسی روی بیاورند و منافع خود را تامین کنند؛ به عبارتی دیگر جنگ نظامی در حال پایان است و طرفین برای امتیازگیری وارد فاز سیاسی می‌شوند که در این میان «چین» یکی از بازیگران پرونده سوریه به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: بحث ورود نظامی چین به سوریه برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ مطرح شد که حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ نظامی از این کشور به سوریه اعزام شدند و در روزهای اخیر هم اخباری مبنی بر ورود نیروهای ویژه این کشور به لاذقیه منتشر شده است. باید بدانیم که چین به عنوان یک قدرت بزرگ در کنار روسیه و آمریکا به دنبال آن است تا خود را در پرونده سوریه مطرح کند و منافع مختص به خود را کسب کند. درست است که بازیگران اصلی در سوریه را باید آمریکا و روسیه دانست، اما پکن به دنبال آن است تا بتواند در کنار این دو کشور وارد فرآیند سیاسی در سوریه شود.

بر اساس داده‌های فعلی، وضعیت پرونده سوریه از حیث نظامی و میدانی در حال دگرگون شدن است و از این جهت چین به دنبال سهم‌خواهی در حد و اندازه اقدام‌های سیاسی خود در شورای امنیت و نظام بین‌الملل است. لذا اینکه می‌بینیم حضور نظامی چین در سوریه افزایش پیدا کرده است دقیقاً به همین دلیل است؛ چراکه پکن از این راه به دنبال ایستادن در کنار آمریکا و روسیه است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به پیوند ایدئولوژیک و همکاری‌های راهبردی روسیه و چین عنوان کرد: اگر به مناطقی که نظامیان چین در آنجا حضور دارند نگاه کنیم به راحتی می‌‌فهمیم که پکن دقیقاً در مکانی مستقر می‌شود که مسکو در آنجا حضور دارد که نمونه آن را می‌توانیم لاذقیه بدانیم. اساسا چین در جغرافیایی که آمریکایی‌ها حضور دارند وارد نمی‌شوند؛ چراکه نگاه ایدئولوژیک و همچنین راهبردهای آنها تنها با کشوری مانند روسیه تطابق دارد.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های چین که موجب شده وارد پرونده سوریه شود، بحث حمایت آمریکا از جریان‌های بنیادگرا و تروریست‌هایی است که هم اکنون در سوریه حضور دارند و قرار است به افغانستان و آسیای مرکزی بازگردند. جریان‌هایی مانند نهضت اسلامی ترکستان شرقی که منتسب به قومیت ایغورها بوده و همچنان به دنبال جدایی ایالت سین کیانگ چین هستند و آمریکایی‌ها تا حد زیادی در سوریه و افغانستان با آنها ارتباط دارند.

چینی‌ها به خوبی می‌دانند که بازگشت اعضای جریان‌های رادیکال به آسیای میانه دقیقاً امنیت ملی آنها را هدف قرار خواهد داد و از سوی دیگر، روسیه هم از همین موضوع احساس خطر کرده است. به این جهت است که چین علاوه بر تامین منافع سیاسی خود در سوریه، به دنبال اتحاد با روسیه در مقابل جریان‌های تروریستی است که هم‌اکنون در افغانستان، تاجیکستان و پاکستان مشغول به فعالیت هستند.

ملازهی در پایان یادآور شد: باید به این نکته مهم توجه کرد که سوریه زمین بازیگری کشورهایی مانند آمریکا، روسیه، ترکیه، عربستان، ایران و حتی کشورهای اروپایی است و چین هم به عنوان عضو دائم شورای امنیت که حق وتو برای آن محفوظ است خود را یکی از این بازیگرها می‌داند. ممکن است پکن به اندازه روسیه در سوریه هزینه سیاس و نظامی نکرده باشد، اما به هر حال یارکشی و جریان‌سازی سیاسی آن هم در وضعیت فعلی از دلایلی است که باعث می‌شود روسیه و چین در یک طرف و آمریکا در سوی دیگر پرونده سوریه قرار بگیرد. علاوه بر آن، همگرایی پکن و مسکو تنها در سوریه معنا پیدا نمی‌کند بلکه افغانستان صحنه جدید رویارویی قدرت‌های بزرگ در آینده نزدیک است که تا به امروز هم بخشی از این سناریو عملیاتی شده است.

آمریکا به دنبال برگزاری انتخابات نمایشی در افغانستان است

طالبان در واکنش به اظهارات ژنرال «نیکلسون» اعلام کرد: مقامات آمریکا در پی برگزاری انتخابات نمایشی در افغانستان است در حالی که حضور نیروهای خارجی را افزایش می‌دهند و آنها در امور این کشور دخالت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طالبان در پایگاه اینترنتی این گروه در واکنش به اظهارات ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان برگزاری انتخابات در این کشور را نمایشی و براساس دستور کشورهای خارجی اعلام کرد.

طالبان در بیانیه خود اعلام کرد پس از سال‌ها، حضور نظامیان خارجی در افغانستان کاهش نیافته و خارجی‌ها همچنان نیز در امور دولتی و کنترل این کشور دخالت می‌کنند.

این گروه در ادامه با اشاره به افزایش حملات هوایی و افزایش تلفات غیرنظامیان افزود پس از اعلام استراتژی واشنگتن جنایات ضدبشری آمریکا در افغانستان افزایش یافته است و به بهانه مبارزه با مواد مخدر با بمباران کور، منازل، بازارها و مردم افغانستان را هدف قرار می‌دهند.

نیروی هوایی آمریکا از آغاز سال جاری میلادی تا ۳۱ اکتبر، سه هزار و ۵۵۴ موشک و بمب را در افغانستان استفاده کرده‌ است که افزایش بیش از چهار برابری را در مقایسه با سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

اخیرا پس از گذشت یک ماه ژنرال نیکلسون کشته شدن غیرنظامیان در حملات جنگنده‌های آمریکایی در ولایت قندوز را پذیرفت و تنها به ابراز تاسف درباره آن بسنده کرد.

وی همچنین قول داد که نیروهای آمریکایی و ناتو در آینده تلاش خواهند کرد تا در حملات خود غیرنظامیان را هدف قرار ندهند.

گفتنی است که این یکی از ده‌ها موارد کشتار غیرنظامیان افغان توسط آمریکا و ناتو در افغانستان است که فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو به آن اعتراف می‌کند.

طالبان تصریح کرد که با ایجاد رعب و وحشت توسط آمریکا، در افغانستان امنیت برقرار نمی‌شود و اقدامات غیرانسانی نیروهای خارجی افغانستان را به تباهی می‌برد.

Short URL: http://www.turklar.com/?p=17111

Posted by on آذر ۱۲ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2017 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت