ففتا

«ادبیات فولکلوریک هزارگی» در کابل رونمایی شد

مرتضی برلاسعباس دلجو

«ادبیات فولکلوریک هزارگی» عنوان دومین اثر فرهنگیِ آقای عباس دلجو، محقق و نویسنده معاصر است. این کتاب در قطع وزیری و ۶۷۵ صفحه از سوی انتشارات مقصودی، چندی پیش در کابل به چاپ رسید.

پس از چاشت روز یکشنبه، ۴ اسد سال روان تالار اجتماعات دانشگاه ابن سینا مملو از مشتاقین این اثر شده بود. عدۀ زیادی از اساتید دانشگاه، نویسنده‌گان، شعرا، چهره‌های سیاسی و محصلین در این برنامه شرکت کرده بودند. انتشارات مقصودی، دانشگاه ابن سینا، روزنامه جامعه باز، روزنامه اطلاعات روز، وب‌سایت جمهوری سکوت، شورای سراسری هزاره‌های اهل سنت و شورای مدنی جوانان دایمیرداد، برگزارکنندگان این برنامه بودند.

مرتضی برلاس، که برنامه را گردانندگی می‌کرد در آغاز بخشی از تقریظ آقای یعقوب یسنا را که در ابتدای این کتاب به چاپ رسیده است را به خوانش گرفت: « اگر بخواهیم به‌طور نسبی از اهمیت این تحقیق سخن بگوییم؛ در چشم‌انداز نخست، اهمیت تحقیق در این است که در مقطعی از زمان صورت می‌گیرد که این مقطعِ زمانی برای ادبیات فولکلور و واژه‌های نابِ گویشِ هزارگی مقطعِ خاص است؛ زیرا وضعیت اجتماعی کنونی هزاره‌ها بنا به مناسباتِ فرهنگی و اجتماعی با اقوام افغانستان و بنا به مناسباتِ فرهنگی با مردم جهان چه از طریق مهاجرت و چه بنا به امکان‌های مناسبتی ارتباطات زندگی معاصر، رو‌به‌رو با تحولات جدی است؛ دیر یا زود واژه‌های ناب گویش هزارگی، ضرب‌المثل‌ها و دوبیتی‌های هزارگی دچار فراموشی و تحول خواهد شد؛ در صورتی که نتوانیم ادبیات فولکلورمان را مکتوب کنیم، ادبیات فولکلور ما دچار فراموشی می‌شود و این دچار فراموشی شدن، آسیب جبران‌ناپذیرِ فرهنگی را بر هویت و اعتبار فرهنگی ما که نشان­دهنده روحیات بشری ما است، وارد می‌کند. خوشبختانه، کتاب فولکلور هزارگی توانسته است در این مقطعِ خاص، به خوبی از ادبیات فولکلور مردم هزاره پاسداری کند و به عنوان یک سند معتبر، ادبیات فولکلور هزاره را حفظ و ارایه کند.

در چشم انداز دوم، تحقیق، اهمیت زبان­شناسی دارد؛ زیرا پژوهشگر با ارایه‌ی واژه‌های ناب هزارگی و کاربرد آن در جمله، برای زبان­شناسان داده‌های اطلاعاتی لازمی را تهیه کرده است که زبان­شناسان می‌توانند با استفاده از داده‌های ارایه شده درباره‌ی ریشه‌شناسی واژه‌های ناب و درباره ویژگی‌های صرفی و نحوی گویش هزارگی، تحقیق و پژوهش‌های زبان­شناسانه، انجام بدهند.»

سخنران اول این برنامه استاد علی امیری، استاد دانشگاه ابن سینا بود. او در ابتدا به مهم بودن این اثر پرداخت. از دید او تولید چنین آثاری یکی از لازمه‌های اساسی جامعه ماست. او در ادامه به برخی لغاتی اشاره کرد که در این کتاب نیامده‌است و لغاتی که احتیاج به معنا و تفسیر بیشتری دارد. مثلاً واژۀ «یَگ لوخت» به معنای یک دست که در اوستا نیز آمده است در این مجموعه دیده نمی‌شود.

پس از آن استاد محمدیونس طغیان ساکایی، استاد دانشگاه کابل به ایراد سخن پرداخت. آقای ساکایی نیز این اثر را یک اثر ارزشمند خواند و داشته‌های قابل ذکر در این کتاب را بازگو کرد.

یعقوب یسنا، استاد دانشگاه البیرونی نیز در ادامۀ برنامه به سخنرانی پرداخت. او نیز واژگان اختصاصی هزارگی که در این کتاب آمده است را در خور ستایش دانست. او در ادامه به تحلیل لغات و ابیات داخل کتاب پرداخت.

مولوی سلطان محمود سنگرمل، کسی بود که برای تبریکی و شرکت در این برنامه از ولسوالی دوشی ولایت بغلان به کابل آمده بود. او نیز به ایراد سخن پرداخت. سنگرمل خود را هزاره خواند و گفت به هزاره بودن خود مفتخر است. او در ادامه به گویش‌های هزارگی ولایت بغلان پرداخت و از نزدیکیِ گویش خود با گویشِ هزارگی مناطق مرکزی اظهار خرسندی کرد.

در نهایت این برنامه با سخنرانی استاد عباس دلجو به پایان رسید. آقای دلجو ضمن تشکری از برگزار کنندگان این برنامه، از حضور پر شور مخاطبین خود در این برنامه تشکری کرد. او در ادامه در مورد چگونگی تحقیق خود توضیحاتی را ارایه کرد.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=14148

Posted by on مرداد ۱۱ ۱۳۹۴. Filed under اخبار, تازه ها, صحت و سپورت. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت