ففتا

هزاره ستیزی در افغانستان ادامه دارد

افراد مسلح ۱۳ مسافر را در ولایت بلخ تیرباران کردندکشتار هزاره

اطلاعات روز  :مقام‌های پولیس ولایت بلخ در شمال کشور می‌گویند که افراد مسلح ناشناس، ۱۳ مسافر را حوالی ظهر دیروز، شنبه، در حد فاصل ولسوالی‌های آق کپرک و ولسوالی زارع این ولایت از موترها پیاده و تیرباران کرده‌اند.

مقام‌های محلی می‌گویند که افراد مسلح، لباس نیروهای امنیتی را بر تن داشته و این مسافران را تیرباران کردند.

عبدالرزاق قادری، آمر امنیت فرماندهی پولیس بلخ با تایید این رویداد گفته که تاکنون هویت افراد کشته شده مشخص نیست.

اما منابع محلی می‌گویند که تمامی مسافران از قوم هزاره و از منطقه‌ مغزار ولسوالی زارع ولایت بلخ و منطقه‌ی باجگاه ولسوالی بلخاب ولایت سرپل هستند که از مغزار به طرف مزار شریف در حرکت بوده‌اند.

به گفته‌ی آنان، از جمله این مسافران سه نفر از کشته شدگان که از قریه‌ی مغزار هستند در میان شان یک سرباز ارتش نیز شامل است، ۶ نفر از مردم باجگاه و بقیه‌ی آن‌ها از منطقه‌ی پشت گردنه و زیر گردنه هستند که در نزدیکی مغزار موقعیت دارد.

گفته می‌شود که این مسافران در دو موتر سوار بودند که در مسیر راه از سوی افراد مسلح متوقف شده و تیر باران شدند.

محمد ابراهیم خیراندیش، رییس شوراى ولایتى بلخ گفته که این رویداد در نزدیکى مرکز ولسوالى زارع رُخ داده است. آقای خیراندیش افزوده که افراد مسلح که لباس نیروهاى امنیتى بر تن داشته اند، سوارى‌هاى دو موتر را پایین نموده‌اند.

به گفته‌ی خیراندیش، این کار، از سوى مخالفان مسلح صورت گرفته، اما تاکنون مشخص نیست که آن‌ها طالبان اند یا گروه داعش؟

تاکنون مشخص نیست اکه این کشتار دسته جمعی توسط کدام گروه انجام شده است. تاهنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

شیر جان درانی، سخن‌گوی پولیس ولایت بلخ ضمن تایید این رویداد گفته که آمر امنیت پولیس بلخ به همراه یک هیئت برای بررسی بیشتر این قضیه به ساحه رفته و بعداً جزئیات آن را اعلام خواهد کرد.

این در حالی‌ست که سه ماه قبل نیز ۹ تن از کارمندان موسسه «پن» یا (انسان در غربت)  که مشغول تطبیق برنامه‌های همبستگی ملی در ولسوالی زارع بودند، توسط افراد ناشناس به قتل رسیدند؛ اما این نخستین بار است که مردم هزاره در بلخ این چنین هدف قرار می‌گیرند.

منبع : اطلاعات روز

Short URL: https://www.turklar.com/?p=14258

Posted by on شهریور ۱۵ ۱۳۹۴. Filed under اخبار, تازه ها, حقوق بشر. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2018 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت