ففتا

باغها و بنا هاییکه بابر در افغانستان اعمار کرده است

Babur

باغ استالف: تاریخ احداث آن در سال ۱۵۱۹ میلادی است. تابلوهایی در دست است که بابر را در حال اشتراک در اعمار باغ ها و نهر ها آباد گردیده و تاکنون هم این باغ بهمین نام موجود است.

چهار باغ قندهار : این باغ در شمال غربی قندهار برکنار دریای ارغنداب واقع بوده و هنوز هم شادابی آنزمان خود را حفظ نموده است.
همچنان از اعمار باغهای دیگری در کابل در بابر نامه ذکری بعمل آمده از قبیل باغ نوروزی، بوستان سرای، چهار باغ، باغ بهشت، باغ بنفشه، باغ نور، باغ خلوت، باغ صورت خانه، باغ شهرآرا، چار باغ، جلوه خانه، اورته باغ، باغ صورت، باغ مهتاب، وغیره.

از جمله تعمیرات عصربابر در کابل ، تخت بابر است که برفراز کوه شیردروازه عقب شفاخانه ابن سینا، صفه ئی ساخته شده و در آن حوض دایروی شکل بنا شده و کتیبه ئی وجود دارد که بسال ۱۵۰۸مطابق ۹۱۴ هجری به این عبارات : تخت گاه عالم پناه ظهیرالدین محمد بابر بن عمر شیخ کورگان خلدالله ملکه فی سنه ۹۱۴ هجری.

از بنا های دیگری که در وقت بابر و سلالۀ او تجدید بنا شده قلعه ارگ است که اکنون بنام بالاحصار کابل معروف است. شاعری در توصیف این بنا چنین گفته است:

بخور در ارگ کابل می ، بگر دان کاسه پی در پی،
که هم کوه است و هم دریا و هم شهر است و هم صحرا.

منبع: http://yash.blog.af/2014/05/27/ظـهـیرالـدیـن-مـحـمـد-بـابـر

Short URL: https://www.turklar.com/?p=14816

Posted by on اسفند ۲ ۱۳۹۴. Filed under تازه ها, وغیره مطالب. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت