ففتا

اعلامیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان (ففتا)

فاجعه یازدهم سپتمبر۲۰۰۱ میلادی که منجر به سقوط رژیم بربریت و قرون وسطائی طالبان گردید, افغانستان را وارد مرحله جدیدی از حیات تاریخی اش نموده و فضا را برای مبارزه حقطلبانه مساعد تر از هر وقت دیگر نمود.
درین جو مناسب قشر آگاه و پیشرو تورکان افغانستان که در طول تاریخ کشور بیشتر از دیگران نیش زهرآگین استبداد را نسبت به فرهنگ و زبان مادری شان تجربه نموده اند, با ادامه و تعقیب جای پای بزرگان مبارز خویش به فکر ایجاد یک تشکل فراگیر فرهنگی شدند که در چوکات این حرکت فرهنگی, همه جامعه روشنفکری بدون درنظرداشت تعلقات سیاسی آیدلوژیکی دیروز و امروز بتوانند جایگاه خود را در راه مبارزه مشترک در احیای تاریخ و فرهنگ تورکان در پهلوی سایر اقوام برادر ساکن افغانستان دریابند.
درین بجبوحه عده یی از شخصیتهای فرهنگی از سال ۲۰۰۵ میلادی تا تدویر اولین قورولتای دست بدست هم داده اعم از اروپا, امریکا, کانادا, افغانستان و دیگر نقاط جهان که تورک های افغانستان حضور دارند, فعالیت خستگی ناپذیر را آغاز و زمینه را برای تدویر اولین قورولتای آماده و بتاریخ هفدهم ماه می ۲۰۰۸ میلادی قورولتای موسس فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در شهر تیلبورگ کشور شاهی هالند با اشتراک بیش از ۱۵۰ شخص نماینده از کشور های مختلف جهان دایر، اساسنامه و برنامه را تصویب و اولین رئیس و هیئت رهبری آنرا انتخاب نمود. بدینطرتیب فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان به مثابه یک سازمان فرهنگی مستقل و غیر وابسته پا به عرصه وجود گذاشت.
آنطوریکه در برنامه مصوب ففتا بازتاب یافته است, مرام اولیه و اساسی ففتا عبارت اند از: ایجاد اتحاد, دوستی و صمیمت در بین همه تورک های کشور از یک جانب و سایر اقوام باهم برادر افغانستان از جانب دیگر بوده و مبارزه در راه احیا و توسعه هویت فرهنگی و تاریخی در صدر برنامه ففتا قرار گرفت.
در سالهای آغازین همزبانان عزیز با شور و شعف بینظیر وبا اعتماد به موثریت مبارزه فرهنگی در احیای فرهنگ سرکوب شده و صیانت از داشته های فرهنگی ما باهم متحد و از کمک های مادی و معنوی دریغ ننموده وبا برنامه ففتا همسو و همگام شدند. بنآ رهبری ففتا با وجود همه کاستی ها, بی تجربه گی ها ویا اشتباهات احتمالی, کار های موثری را در عرصه های فرهنگی انجام داد که گزارش دقیق آن علاوه برآنکه به نشرات روزمره سایت ففتا بازتاب داده شده است همچنان در گردهمآیی های مختلف ففتا و بخصوص بطور مشرح در پیشگاه جرگه هامبورگ ارایه نمود که علاقمندان محترم میتوانند متن آنرا در سایت ففتا مشاهده و مطالعه فرمایند. اما نظر به مطالعه و تدقیق و همچنان جمعبندی شکایات عده ئی اعضا و هواداران ففتا اعم از اروپا، افغانستان، آمریکا و کانادا توسط مجمع موسسان, با گذشت زمان همان مریضی های مزمن به اصطلاح کرونولوژیک سیاسی که ما از بروز آن در داخل ففتا هراس داشتیم مشاهده شده و طبع عدم تحمل و عدم پذیرش همدیگر، تآثیرات منفی در استقلالیت سازمانی, شفافیت مالی و یکپارچه گی فرهنگی ففتا در پیشبرد اهداف مصوبه آن از خود بجا گذاشته است که ناتوانی در پیشبرد اهداف و سکوت چهارسال اخیر ففتا شاهد این مدعاست.
با درنظرداشت موارد مختصر فوق الذکر که نمونه یی از انحرافات و تخطی ها از برنامه و اساسنامه ففتا میباشد, جلسه مجمع موسسان فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان(ففتا) که خود را مسئول حفظ استقلالیت سازمانی, شفافیت مالی و عدم انحراف مرامی ففتا میداند, به تاریخ ششم جنوری ۲۰۱۸ میلادی تحت ریاست محترم داکتر همت فاریابی موسس و اولین رئیس ففتا در شهر تیلبورگ هالند دایر گردید.
جلسه بعداز استماع گزارش داکتر همت، غور و بررسی انتقادات و شکایات عده یی از اعضآ و هواداران ففتا اعم از اروپا, امریکا, کانادا, افغانستان و دیگر نقاط جهان که تورک های افغانستان حضور دارند، تصامیم آتی را اتخاذ نمود:
۱ – مجمع موسسان ففتا سر از تاریخ ششم جنوری ۲۰۱۸ میلادی تمام وجایب و مسئولیت های امور مرکزی ففتا را بدوش میگیرد؛
۲ – اعضای مجلس به اتفاق آرآ فیصله نمود که محترم انجنیر حفیظ الله حازم عضو موسس ففتا ریاست عمومی ففتا را تا تدویر قورولتای آینده بدوش میگیرد. محترم انجنیر محمد آصف براتی عضو موسس ففتا به صفت مسئول مالی و محترم داکتر همت فاریابی به صفت سخنگوی و مسئول نشرات ففتا امورات مربوط را به پیش میبرند؛
۳ – بار دیگر با صراحت اعلام میگردد که ففتا یک سازمان فرهنگی مستقل و غیر وابسته بوده و برای هیچ کس اجازه داده نمیشود که آگاهانه یا غیرآگاهانه استقلالیت سازمانی ففتا را به مخاطره مواجه نماید؛
۴ – تا تدویر قورولتای بعدی اساسنامه و برنامه مصوب قورولتای موسس مدار اعتبار میباشد؛
۵ – بعداز نشر اعلامیه هذا هیچ شخصی بدون اذن رهبریت مرکزی ففتا نمیتواند به وجایب و مسئولیت های رهبری ففتا تشبث و همچنان از نام ففتا دست به درخواست کمک های مالی بسوی اعضا، هوادارن ففتا و دیگر هموطنان دراز نماید.
در ختم این اعلامیه از تمام اعضا و هواداران ففتا صمیمانه تقاضا میگردد تا وحدت و یکپارچگی خود را حفظ و در تطبیق اهداف مرامی ففتا به مبارزه مشترک خود ادامه دهند.
با عرض حرمت
مجمع موسسان فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان
http://www.turklar.com/?p=17310
تاریخ ۰۶- ۰۱- ۲۰۱۸ میلادی

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17359

Posted by on دی ۱۸ ۱۳۹۶. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2018 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت