ففتا

بیوگرافی مختصر دیپلوم انجنیر حفیظ الله حازم رئیس عمومی ففتا

انجنیر حفیظ الله حازم در شهر شبرغان ولایت جوزجان بدنیا آمده تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لیسه ابن یمین جوزجان و دوره لیسه را در لیسه نادریه (عمر شهید) کابل به بایان رسانیده و در نتیجه امتحانات کانکور شامل انیستیتوت پولی تخنیک کابل گردیده است.

بعد از یک سال تحصیل در انیستیتوت پولی تخنیک کابل با استفاده از یک بورس تحصیلی عازم اتحاد شوروی وقت گردیده و در رشته انجنیری برق تحصیل, و دیپلوم ماستری اخذ نموده است. انجنیر حازم بعد از ختم تحصیل روانه وطن شده و بعد از انجام خدمت عسکری تقریبآ یک سال درمربوطات وزارت آب و برق بصفت انجنیر کار کرده است.

بخاطر جنگ ها و بی امنی ها در وطن مانند میلیون ها هموطنش راهی دیار غربت و آوارگی گردیده و در کشور هالند پناهنده میباشد. حازم در هالند بمدت یازده سال بصفت انجنیر در شرکت (ریکو) جاپان بصفت انجنیر ایفای وظیفه کرده است.

انجنیر حفیظ الله حازم غرض بلند بردن سطح دانش و توانایی های کاری و فکری اش همیشه تلاش کرده درس خوانده و زحمت کشیده است. حازم در کشور هالند هم در رشته کمبیوتر و برنامه ریزی درس خوانده و هم چنان در رشته کارمند اجتماعی و محاسبه هم مدرک لیسانس گرفته است.

انجنیر حفیظ الله حازم یک سال بصفت کارمند در شهرداری شهر دنبوش هالند مآموریت کرده و در نه سال اخیر بصفت مشاورو مترجم دولتی در هالند ایفای وظیفه میکند.

انجنیر حفیظ الله حازم کانامه های ماندگار در امورات فرهنگی و کار با مهاجرین و پناهندگان افغان دارد.

از مبارزات اجتماعی و فرهنگی انجنیر حازم میتوان از فعالیت های ذیل نام برد:

موسس و اولین رییس انجمن آریانا, رییس اتحادیه سراسری پناهندگان افغان در هالند که سالهای زیاد این وظیفه را عهده دار بوده است و ازین طریق خدمات بسیار را برای پناهندگان افغان در مسایل رشد و حفظ فرهنگ وطنی و انتگریشن یا مطابقت با محیط در جامعه هالند انجام داده است.

فعالیت خستگی ناپذیر حفیظ الله حازم را در ایجاد فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان از ۲۰۰۵ تا اولین قورولتای ففتا در ۱۷ می ۲۰۰۸ میلادی میتوان یکی از کارنامه های او تلقی کرد و او یکی از بنیانگذار های اصلی فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان میباشد.

انجنیر حفیظ الله حازم در اولین نشست انجمن شعرا و نویسندگان افغان در برون مرز (انشا) منعقده هالند بصفت منشی و سکرتر این انجمن انتخاب گردیده است. انجنیر حازم موسس و سکرتر مسول (خانقاه مولانا) در کشور هالند میباشد.

حازم در کنفرانس بین المللی پناهندگان افغان منعقده مسکو بصفت معاون فدراسیون بین المللی پناهندگان افغان انتخاب گردیده است.

انجنیر حازم در سال ۲۰۰۶ بهترین شهروند سال و سفیر انتخابی شهر دنبوش هالند انتخاب گردیده است.

انجنیر حفیظ الله حازم در دها کنفرانس و نشست های بین المللی شرکت نموده و از نام بناهندگان و روشنفکران افغان در هالند نمایندگی کرده است. در قبال این همه کار های عظیم اجتماعی حازم مرد قلم و ادب هم است. انجنیر حفیظ الله حازم شاعر و نویسنده توانای کشور ما است. از حازم دو کتاب شعری بنام های غربت و سنگ های سیاه به چاب رسیده است.و دو کتاب دیگرش بنام های سنگ بارچه و داستان های کوتاه تحت کار میباشد.

از حازم دها مقاله و صد ها شعر در سایت ها, روزنامه ها و مجلات داخلی و برون مرزی افغانستان و همچنان مقالاتی در روزنامه های هالندی انتشار یافته است.

انجنیر حفیظ الله حازم شخصیت شناخته شده در اجتماع افغان های مقیم هالند و اروپا بوده و از روابط وسیع در بین افغانها از هر قوم و زبان برخوردار است.

با احترام

اداره فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17365

Posted by on دی ۲۲ ۱۳۹۶. Filed under اخبار ففتا, تازه ها, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2018 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت