ففتا

اسرار آرامگاه امیر تیمور

اسرار آرامگاه امیرتیمور
در بخش تاریخی سمرقند، بیش از ۵ سده است که گنبد آبی آرامگاه امیر تیمور از خاندان تیموریان خودنمایی می کند. امیر تیمور بنیان گذار یکی از قدرتمندترین امپراطوری ها در اراضی آسیای میانه بود. او با خدمت در ارتش خان مغول در سمرقند، بزودی حاکم یکی از شهرها شد و پس از مرگ حامی خود به سمت « امیر کبیر» منصوب گشت. او سمرقند را پایتخت کشور خود نامید که مبدل به مرکز زندگی معنوی، فرهنگی و تجاری امپراطوری تیموریان شد.
قدرت تیمور بی حد و مرز بود. او در هیچ نبردی شکست نمی خورد و براحتی ارتش دشمنان و هر گونه قیامی در امپراطوری را سرکوب می کرد. برای گسترش کشور خود به ایران حمله کرد و تا ارمنستان ، گرجستان، هند، سوریه و ترکیه پیشروی کرد. البته او در یک نبرد شکست خورد. هنگام لشگرکشی به چین، در شهر اوترار واقع در قزاقستان معاصر بر اثر بیماری جان سپرد. اما او را در وطن، در آرامگاهی دفن کردند که پسر و نوه اش در آنجا آرمیده بودند. امیر تیمور ساخت این آرامگاه را در سال ۱۴۰۳ شروع کرد. آرامگاه هشت ضلعی با گنبدی به رنگ آبی آسمانی. پس از گذشت چند سال در آرامگاهی که امیر برای جانشین خود ساخته بود خودش به خواب ابدی رفت. یکی از افسانه هایی که در باره این سردار تعریف می شود، آن است که روح جنگجویانی همراه امیر تیمور در آرامگاه دفن شده است که اگر کسی بخواهد به آرامگاه تیمور آسیبی برساند این ارواح آزاد می شوند. هشدار در این باره روی یک لوحه نوشته شده است.
احمدخان عبداللطیفوف عرب شناس در اینباره گفته: روی این لوحه نوشته شده است: ما همه فانی هستیم. در وقت خود خواهیم مرد. افراد بزرگی قبل از ما بودند و بعد از ما هم خواهند بود. اگر کسی آرامش اجداد فرو رفته در خواب ابدی را برهم بزند، بگذار بلای وحشتناکی بر سرش نازل شود. اما با وجود این نفرین و شاید بر عکس به خاطر وجود آن تعداد کمی جرئت کردند آرامش آرامگاه تیمور را برهم بزنند. یکی از افسانه های بیشماری که در رابطه با امیر تیمور تعریف می شود با زلزله وحشتناکی در ارتباط است که در قرن ۱۸ باعث ویرانی ایران شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که نادر شاه سنگ یشم را از قبر تیمور برداشت. آخرین پژوهش علمی انجام شده در ژوئن سال ۱۹۴۱ میلادی این افسانه را واقعی تر کرد. در آن زمان، دانشمندان شوروی که در حال باز کردن قبر تیمور بودند از طریق رادیو از خبر حمله آلمان فاشیست به اتحاد شوروی باخبر شدند. در حال حاضر ورود به آرامگاه زیر زمینی برای بازدیدکنندگان ممنوع است. آنها می توانند در آرامگاه دعای آمرزش برای حاکم کبیر بخوانند . . .

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17423

Posted by on بهمن ۱۲ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت