ففتا

یاد و خاطرات داکتر برنا

داکتر برنا و بنیاد بهزیستی خانواده
سال ۱۳۷۴ بود و کشور درالتهاب درد های جان‌سوزی می‌سوخت. درکابل همه چیز برهم و درهم بود.برخی از اساتید دانشگاه کابل از بابت حوادث کابل به شهر میمنه تشریف آورده بودند.
شادروان داکتر برنا آصفی به زادگاهش” میمنه” برگشته و بنیاد بهزیستی خانواده را در منزل شخصی اش بنیاد گذاشت. مرحومی آن عده اساتید دانشگاه کابل را به شمول پوهاند داکتر محمد انور غوری، که در میمنه به سر می‌بردند، در بنیاد بهزیستی خانواده گرد آورد. هدف اصلی بنیاد، ارتقای ظرفیت جوانان، تامین سلامتی روانی جامعه و مشوره دهی برای زندگی بهتر بود. و بخش آموزشی آن نیز به مثابه نخستین کورس آموزشی زبان انگلیسی و مضامین اساسی مکتب درفاریاب، اردوگاه جوانانی بود که برای زندگی بهتر تربیه می‌شدند.
من در آن زمان که محصل سال دوم دانشکده طب بلخ بودم و با استفاده از رخصتی های زمستانی در میمنه به سر می‌بردم. از این اقدام نیک داکتر صاحب آصفی خبر‌دار شدم و فردای آن روز دست برادر کوچکم، بصیر نریمان را که شاگرد صنف دهم مکتب بود، گرفتم و به دفتر بنیاد بردم و شامل بخش آموزشی آن نمودم. و طی ملاقات کوتاهی که با مرحوم داکتر صاحب برنا داشتم ایشان را یک دانشمند فداکار و یک شخصیت بی نظیر یافتم. متاسفانه بنیاد بعد از یک سال فعالیت به دلیل مخالفت غیرموجه مسؤولین محلی متوقف شد.حالا بیشتر از بیست سال از آن زمان می گذرد اما باید بگوییم که تاثیرات خدمات ارزنده داکتر برنا آصفی بالای ارتقای ظرفیت جوانان، تا هنوز هم در شهر ما محسوس است.
اکثریت جوانان نظیر استاد رشید رشاد و دیگران زبان انگلیسی را در این بنیاد فرا گرفتند.
میزان موفقیت جوانان در کانکور سال های بعدی خیلی چشمگیر بود.
اکثریت دانش آموخته گان این بنیاد از چهره های مطرح امروز فاریاب و کشور اند.
هرچند که زمان فعالیت بنیاد بهزیستی خانواده خیلی کم بود اما نقش تاریخی آن خیلی با آهمیت و با ارزش است و دستاورد های آن نیز قابل ملاحظه.
اگر فرصت بیشتری برای داکتر صاحب داده می‌شد حالا دستاورد های متفاوتی را می‌ داشتیم. به هرحال زحمات مرحوم داکتر صاحب قابل تقدیر و تحسین است. شادروان آصفی از مؤثرترین شخصیت های روزگار ما بود و در سراسر زندگی هفتاد و نه ساله شان بیشتر به عنوان یک شخصیت تاثیرگذار و خدمتگذار مصدر خدمات شایانی برای مردم خویش گردیده است.
او تنها پدر صحت روانی افغانستان نیست. او معلم مبارزات ملی در افغانستان بود. او سیاستمدار صادق و مدبر بود. او حامی و خادم نسل جوان کشور بود، او یک مترجم خیلی قوی بود. او یک نویسنده خیلی چیره دست بود که آثار ماندگاری از او به یادگار مانده است. خلاصه او یک شخصیت بی مانند و تکرار ناشدنی بود که مانندش را خیلی کم داریم.
یاد و خاطرات داکتر برنا آصفی گرامی باد!
از صفحه داکتر عبدالصبور نریمان

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17507

Posted by on اسفند ۶ ۱۳۹۶. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2018 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت