ففتا

دیدگاه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در قبال توزیع شناسنامه های الکترونیکی

فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان آغاز توزیع شناسنامه های برقی را که از طرف ریاست جمهوری افغانستان به اساس یک فرمان تقنینی که در مخالفت با قوانین و فیصله های قبلی شورای ملی و مجلس سنا صورت گرفته بود غیر قانونی پنداشته ومخالف روحیه ملی میداند.
این پروسه جنجالی که بخاطر تصویب آن بگو مگوهای نمایندگان ملت و حکومت همیشه بود وادامه دارد بلاخره با تمام بحث های نفسگیر بخاطر توشیح به ریاست جمهوری فرستاده شده بود در وقت و زمان ان صورت نگرفته بود و اما درین مقطع زمانی با وارد ساختن تعغیرات با درج کلمه ملیت (افغان) جناب رییس جمهور بدون در نظر داشت آرای مردم, پارلمان و یک بخش حکومت آنرا توشیح نموده و به یک پرابلم بزرگ ملی جهت بحران آفرینی تبدیل نمود.
توزیع شناسنامه های برقی قبل از آنکه از طرف رییس جمهور توشیح میگردید ضرورت به یک اجماع ملی(نه در پشت پرده بلکه بشکل رفراندم آزاد و شفاف) داشت که تمام اقوام ساکن با هم برادر افغانستان اعم از ازبیک ها, هزاره ها تاجیک ها پشتون ها, ترکمن ها,بلوچ ها وغیره اقوام ساکن افغانستان در آن سهم گرفته و نظرات شانرا کاملآ آزاد و دموکراتیک ارایه میداشتند..
همچنان اغاز پروسه توزیع شناسنامه های برقی که یک سند ملی میباشد در این مقطع زمانی که جنگ و تروریزم هر روز کشته میگیرد و تلاش های صلح به نتیجه یی نرسیده و حملات گروه های تروریستی بشدت جریان دارد و تامین امنیت مردم بخاطر رفتن بطرف صندوق های رای گیری در انتخابات که مشکل اساسی و بنیادی حکومت است دامن زدن به این چنین یک معضل
دیگر ملی رفتن بطرف یک بحران جدید و تشدید بی اعتمادی است..
با ذکر نام ملیت -افغان در تذکره های الکترونی که به تعبیر اقوام غیر پشتون همانا پشتون میباشد غیر قابل قبول و موجب ایجاد افتراق و بحران بین اقوام ساکن افغانستان که خواهان حقوق برابر شهروندی هستند میشود.
اتخاذ تصامیم یک جانبه -زیاده خواهی و تحمیل حاکمیت زبانی در اسناد های معتبر ملی چون تذکره- پاسپورت -بانک نوت ها-سردود ملی و غیره بمعنای هویت زدایی اقوام غیر پشتون شمرده میشود..
فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان به این باور است که: دولت اسلامی جمهوری افغانستان که توان تامین امنیت شهروندان افغانستان را ندارد و در اجرای پروسه صلح نیز ناکام بوده و اتباع کشور که بیشتر از پنجاه فیصد در زیر خط فقر قرار دارند به جای حل مشکلات درجه اول چون تامین امنیت,مبارزه با فساد,فقرزدایی و بیکاری دست به توزیع تذکره های برقی درین شرایط پور ازآشوب زده که جز ریختن آب به آسیاب دشمن و تشدید بحران و امنیت چیزی حصول نخواهد گردید. این در حالیست که حتا بخشی از حکومت وحدت ملی نیز مخالفت خود را توسط ریس اجراییه حکومت وحدت ملی اعلام نموده اند. .
ادامه این پروسه یکی از پلانهای تک قومی ساختن افغانستان توسط یک عده قوم گرایان و خود بهتر و بزرگتر بینان شوونیستی بخاطر اضمحلال هویت اتنیکی اقوام دیگر افغانستان میباشد.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17866

Posted by on اردیبهشت ۱۸ ۱۳۹۷. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت