ففتا

تحریف نوشتۀ علامه کاشغری توسط عبدالحی حبیبی

حریف نوشتۀ علامه کاشغری توسط عبدالحی حبیبی
« ترکمانان در اصل بیست و چهار تیره اند. ولی دو تیره از خلج ها به برخی چیز ها، از ایشان جدایی یافتند و ترکمان شمرده نمی شوند. ( علامه محمود بن الحسین الکاشغری، دیوان لغات الترک، صفحه ۶۱۱، ترجمۀ دکتر حسین محمد زاده صدیق).
« محمود کاشغری ( ۴۶۶ هجری) که خود مرد ترک شناس ترک نژادی بود گوید: و غزان ترکمن ۲۴ قبیله اند ولی قبیلۀ خلجیه که با ترکان مشابهت دارند، از جمله ایشان نمی شوند. و بنابراین همین مرد لغوی و مورخ ترک در جاییکه قبایل ترک را با استیفاء تمام بر شمرده و ظبط کرده است، نام خلج را در بین قبایل ترک نیاورده است. عبدالحی حبیبی، رفع یک اشتباه در بارۀ ترک ( به ضم اول و سکون دوم ) و ترک ( به فتحتین اول و دوم) و اصل خلجیان افغانی، یادنامه مینورسکی).
فرق این دو متن از زمین تا آسمان است. به قول علامه کاشغری ” خلج” تورکمان شمرده نمیشود و علامه! حبیبی با تحریف اصل گفتۀ کاشغری با پر رویی تمام میگوید که ” مرد لغوی و مورخ ترک… نام خلج را در بین قبایل ترک نیاورده است.”
این علامه! مانند دیگر همسلکانش چون غبار و دیگران چنان به تاریخ تورکان صدمه و زیان ما فوق تصور رسانده و خیانتی را مرتکب شده اند که سکوت و سهل انگاری در برابر آن نیز خیانت غیرقابل بخشش محسوب میشود. راقم سطور حاضر، مدتی است که آگاهانه و با ارادۀ آزاد، بار و مسئولیت افشاء و علنی نمودن خیانت های غیر قابل اغماض مورخان مغرض و مریض و جانبدار ( که یک عالم مخلص و مقلد دارند) و آفتابی نمودن حقایق پنهان شده را صرف به خاطر انجام مسئولیت های ایمانی و وجدانی جهت روشن ساختن اذهان بر دوش گرفته است و در بدل این کار، هیچ نوع انتظار و چشمداشتی از کسی ندارد و هیچ کس هم منت دارش نمیباشد.
من، این مثال را دراینجا به خاطری آودم، دیروز سوالی از جناب نجیب عزیز که خیلی برایش احترام دارم و برایم نهایت عزیز است به ارتباط نوشته اش تحت عنوان ” فراخوان” ازبیک ها سوالی را صادقانه نه به خاطر عیب جویی مطرح نمودم:
” بو فراخوان ازبیک لر اوچون بولسه نیمه گه بو متن ازبیکچه گه یازیلمب تی؟ ”
این سوال اگر بی ارتباط و بیجا و غیر منطقی میبود خودش جواب می داد به خاطری که من به ذکاوت و هوش و حضور ذهن و فهم و دانش نجیب جان کاملا آگاه هستم. به جای که دوستم نجیب عزیز جواب دهد جواب های پرت پلاء زیر را که آدم های خشمگین دادند که هر گز مخاطب مستقیم من نبودند. ملاحظه نمائید که مرا به ” کج بحثی” و ” عیب جویی” و ” بی انصافی” متهم کرده و نوشته اند که چرا در صفحۀ خودم عبارات ازبیکی دیده نمیشود؟ من اگر درست یا نادرست به لسان فوق العاده شیرین مادری خود که تمام دنیا را و تمام لسان های دنیا را با یک کلمه اش برابر نمی کنم، بنویسم چطور میتوانم تاجیک ها و پشتون ها را بفهمانم که مورخین شان تاریخ مارا عمداً و قصداً و بنابر اقتضای میل و مصلحت شان تحریف و جعل کرده اند و با صد ها کذب و دروغ آمیخته اند؟ دراین مورد صد ها مثال و دلیل برای اثبات ادعای خود دارم. من از این برادران محترم جداً و صمیمانه میخواهم لطفاً جرئت کنند به میدان بر آیند و مسئولیت ایمانی و وجدانی خود را در برابر تاریخ تحریف شدۀ شان، انجام دهند. در غیر آن از اعتراض بی مورد و حرف های ناسنجیده و نامعقول اجتناب نمایند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17920

Posted by on اردیبهشت ۲۴ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

۱ Comment for “تحریف نوشتۀ علامه کاشغری توسط عبدالحی حبیبی”

  1. غلام

    اصل عنوان ” تحریف نوشتۀ علامه کاشغری…” دیر. اگر تصحیح بولسه یخشی بوله دی. ساغ بولینگ.

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت