ففتا

یادداشت انجنیر نجیب پیمان

یاداشت:
انجنیر نجیب الله پیمان

هموطنان گرامی و متدین با شهامت افغانستان !
طوریکه به همه گان معلوم است و از دید اهل بصیرت پوشیده نیست که تصاریف، تحولات وحوادث متوالی و مبتذل چند دهه اخیر و بخصوص درین اواخر کشور ما افغانستان، بنابر با بی کفایتی رهبران دولت ، تاجران سیاسی، عده‌ای تکه داران قومی و دلالان پارلمانی که با عملکرد و تصمیم گیری های نا دروست، مغرضانه، خود خواهانه و معامله گری های ضد ملی و بدون شک با کمک مدیریت استعماری معاصر: که همواره فرهنگ و اقتصاد را به عنوان دو پایه اساسی جامعه بشری با هر وسیله ممکن مورد تاخت و تاز قرار داده ، ملت ها و کشور ها را بخاطر اهداف منفعت طلبانه خود استعمال و استفاده می کنند . و عوامل دیگری نیز وجود دارد که زندگی را برای مردم ستم کشیده، رنج دیده و شرافتمند غیور و متدین با هم برادر و برابر افغانستان تنگ، دشوار و بحرانی ساخته، که باعث ناامنی و بی قانونی که زمینه ساز رشد فساد به انواع و اقسام مختلف آن بخصوص ترور و کشتار دسته جمعی، بی عدالتی، انتحار و انفجار، اختطاف، ،محو و نابود کردن بنا های تاریخی، فرهنگی و ارزش های ملی، چور و غارت معادن، تجاوز جنسی، و بیکاری، فقر و صد ها بدبختی دیگر که سبب اساسی فرار نیرو های فیزیکی و بشری جامعه وسرمایه های ملی، ومهاجرت های اجباری در داخل و خارج از کشور شده است.
امروز که کارد به استخوان رسیده و کاسه ی صبر مردم صلح دوست و آزادیخواه با هم برادر و برابر متدین افغانستان لبریز گردیده، و پروسه مهم و بزرگ ملی یعنی انتخابات ۹۷ نماینده گان نیز در پیش است، این در حالیست که بیشتر از هر چیز و هر زمان، صلح و آرامش، اتحاد، اتفاق و همبستگی، همدیگر پذیری وهم دیگر فهمی و اعتماد در بین مردم نیاز اصلی وحیاتی جامعه انسانی ما افغانستان بشمار می‌رود، اما با تٱسف جو اعتماد در بین مردم و اقوام دشوار، وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی در کل افغانستان و خاصتأ در ولایت های شمال سخت نگران کننده، بحرانی وکشنده است.
هموطنان عزیز!
شما که خود خوب میدانند که کتله ها. یا ساده تر بگویم توده های مردم جدا از هم بنام ملت و کشور زندگی میکنند آزادی و استقلالیت ضامن حفظ هویت و شخصیت آزاد آنان میباشد. آزادی به مفهوم واقعی و به معنی دروست آن شتافتن به قله های بلند آرزو ها بخاطر خود بودن و خود ماندن است. در گذشته ها آزادی سیاسی را، آزادی ملت مینامیدند، ولی امروز در عصر تمدن فرهنگ تخنیک، دانشمندان، مبارزین و آزاد اندیشان ، آزادی فکری و فرهنگی را دو پایه اساسی و دو رکن اصلی زیربنای آزادی سیاسی مینامند که بدون شک آزادی و استقلالیت فکری، فرهنگی و اقتصادی لازم و ملزوم استقلالیت سیاسی و ضامن هویت معروف و شخصیت هر یک ملت ساکن این کره خاکی میباشد.
صلح و آرامش به مفهوم واقعی آن یعنی حاکمیت قانون، قانون یکه توسط مردم ترتیب و تدوین گردیده و بدون قید و شرط اجرا آن بالای دولت، حکومت و تمامی مردم یکسان بدون تفکیک عملی گردد.
از اینکه قانون توسط نماینده گان مردم در مجلس ملی ترتیب و تدوین میگردد، باید انتخاب نماینده بر اساس سواد، دانش، احساس، درک درد و رنج مردم، صادق و خدمتگار مردم، وطن وارزش های ملی و انسانی، آگاه و مدبر، با آداب وخلق نیکو استوار باشد. باورمندم مردم با استفاده از فرصت و آزادی فکری و فرهنگ عالی در پروسه انتخابات اشتراک و از رأی بی بهای خود نهایت خردمندانه و عقلانی استفاده نیک نموده، نماینده مورد نظر شان را با شناخت دقیق از شخصیت ، و توانایی های فکری و فرهنگی و پختگی سیاسی، پاک نفسی آن با تحلیل وتفکیک و با استفاده از تجارب و درس عبرت آموز انتخابات گذشته انتخاب می‌نمایند تا باشد خدمت به خود و به فرزندان این ملت کرده باشند.و خدا ناخواسته روزی نشود که اندکترین غفلت و اشتباه ما باعث گذاشتن انگشت ندامت وپشیمانی به دندان گردد.
از انتخابات گذشته کشور چنین به نظر می‌رسد که قدرت، غذا برای حاکمیت است و نماینده غذا برای ملت است.
بنابرین، فرض کنیم شما وارد مغازه مواد خوراکی شدید، میبینید مواد بسیار قیمت، به طعم لذیذ وخوشمزه، دل کش ولی به صحت مضر ، هست مواد دیگر به مراتب ارزان ولی مملو از ویتامین ومنرال مفید، اما به صحت مفید که باعث رشد و نمو بهتر وجود انسان میگردد. حال کدام یکی ازین را انتخاب میکنید؟ بشما تعلق دارد. انتخاب شما انتخاب آینده شما و سرنوشت خانواده های شما و در کل جامعه و وطن شماست .
خداوند به بنده گان خود انواع مواهب و مکارم ارزانی داشته است، بی تامل شکر و سپاس حضرت حق که بخشنده گوهر عقل و دهنده میزان عدل است بجا آورده از واهب العطایا بشما در دنیا و آخرت توفیق و مدد میطلبم، و درایت بر درایت و هدایت بر هدایت شما افزون میخواهم. موفق باشید. هموطنان عزیز.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=17977

Posted by on خرداد ۱۴ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت