ففتا

بمناسبت هشتادمین سالروز کاوش مزار امیر تیمور صاحبقران – قسمت دوم

“معمای آرامگاه امیر تیمور”
داکتر همت
قسمت دوم

تیمور – ستالین

ستالین و امیر تیمور
امیر تیمور اردوی منظمی را تشکیل داد و مرکز امپراطوری بزرگ خود سمرقند را برگزید. تیمور بیشتر قسمت زندگی خود را در جنگ و فتح گذراند. او در یکی از جنگ ها از پای زخمی گردید که بدخواهان نسل بعدی او را تیمور لنگ قلمداد کردند. مترجم: این بدخواهان در چهره حلقات نژادپرست ایرانی و شوونیست های روسی ظاهر شدند و همیشه با توهین و تحقیر ها تلاش کردند تا از مردانگی، شجاعت، عدالت و علم پروری امیر تیمور انکار و از اهمیت جهانی فتوحات و تاکتیک های جنگی او بکاهند ولی با آنهم از قرن ۱۳ تا کنون نام “تیمور” به مثابه تداعی کننده غیرت، شجاعت و عدالت در اذهان مردم، پسندیده ترین نام در آسیا، اروپای شرقی و نیم قاره هند در بین فامیلها برای نامگذاری نوزادان باقی مانده است. درینجا بیجا نخواهد بود یادآوری کنیم، دیری نگذشته است که زوج جوان هنر پیشه بالیوود هند به نامهای سیف علی خان و خانم اش کرینا کپور نام طفل نوزاد خود را “تیمور” گذاشتند که این عمل باعث خشم بخش فارسی بی بی سی قرار گرفته و تبصره های انتقاد آمیز از زوج جوان کردند که از سوی هنرمند سیف علی خان جواب دندان شکن ارایه گردید.
گویند که یوسف ستالین از زمانها قبل علاقه خاص در مورد تاریخ فتوحات امیر تیمور داشت و هر اثر نوشته شده در مورد شخصیت و فتوحات تیمور را بار بار مطالعه میکرد.
بوریس ایلیزاروف داکتر علوم تاریخ میگوید که به گمان اغلب یوسف ایسریانویچ جیگشویلی تخلص “ستالین” را از نام امیر تیمور تقلید کرده است چونکه او تیمور را بسیار مطالعه میکرد.
مترجم: “تیمور” در زبان تورکی آهن معنی دارد و ستال (stal) به زبان روسی به معنی فولاد است و ستالین (stalin) یعنی فولادین معنی میشود. با وجودیکه از نظریه داکتر ایلیزاروف واقعیت همخوانی و هموزنی تخلص ستالین را با تخلص لنین دور کرده نمیتوانیم اما تاکید بوریس ایلیزاروف بر آنست که یوسف جیگشویلی تخلص ستالین را از نام امیر تیمور تقلید کرده است.
نام اصلی و مکمل ستالین “یوسف یسریانویچ جیگشویلی” که نزدیکان او, دوستان صمیمی اش و همچنان در ایام جوانی رفقای همرزمش او را بنام {کوبه} صدا میزدند.
زبان مادری ستالین “گرجی” و به زبانهای روسی و تورکی آذری به مانند زبان مادری صحبت میکرد. مشهور است که میگویند ستالین بخاطر ضروریات مالی حزب بلشویک لنین گاهی دست به یغماگری های مسلحانه میزد و قربانی های آن یا انسانهای متمول ویا محموله قطار های دولت تزاری میبود. اولین گروگان ستالین دوست آذری اش تجار نفت در باکو بود. وقتی در محل نگهداری گروگان، خود ستالین آمد و رفیق تجار او دید که گروگان گیر دوست نزدیک او ستالین است، او بزبان تورکی آذری به ستالین گفت: (یوسف؛ ایکه اوغلان سن، پول اوچون سین منی بورده گیترمش سن! اوتانمیر میرسن! پول لازم اولنده دیگن ایدن، مین سنده ویرار ایدیم! ترجمه: یوسف؛ تو بچه خورد نیستی، بخاطر پول مرا درینجا آوردی! اگر پول ضرورت داشتی میگفتی من برایت میدادم). ستالین بعداز بعداز بدست آوردن پول, رفیق اش را آزاد ساخت و از او معذرت خواست.
ستالین اشخاص متمول را در باکو و مربوط آن جستجو میکرد چونکه باکو به نسبت ذخایر نفتی اش به یک شهر صنعتی تبدیل گردیده بود و بیشترین انسانهای پوالدار در آنجا می زیستند. باری ستالین با رفقایش در شهر باکو به موتر انتقال پول نقد به بانک حمله نمودند و ستالین دستگیر وبه حبس طویل محکوم گردید. او در محبس به صفت انسان خطرناک و سردسته باند به سلول سردسته یک باند دیگر بنام شیرخان که انسان مسن بود جا داده شد. او قبلآ درباره جسارت های ستالین شنیده بود و از ستالین تقدیر کرد و وعده داد که او را از محبس خواهد کشید.
شیرخان طرح آزادی (گریز) ستالین را ریخت و برایش گفت, عسکر محافظ داخل سلول نمیآید مگر برایش اطلاع بده که {من مرده ام بیاید جسد مرا انتقال دهد!}. محافظ در اطاق را باز کرد تا خود به مردن شیرخان متقاعد شود. درینحال شیرخان به عسکر محافظ حمله کرده و او را به قتل میرساند. بعدآ ستالین دریشی عسکر را به تن کرده و از راه هاییکه قبلآ شیرخان برایش رهنمائی کرده بود, از محبس خطرناک ها بنام “بایلووه” فرار میکند. منبع این یاداشت: برنامه ویدیوئی بنام (کوبه – ستالین).
پایان قسمت دوم
ادامه دارد

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18048

Posted by on جولای 1 2018. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2022 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت