ففتا

تورک بودن نیکپی ها در تاریخ :

داکتر عظیم خنجانی

تورک بودن نیکپی ها در تاریخ :

آقای حبیبی در صـ ۱۰۵ جلد اول کتاب افغانستان بعد از اسلام از قول مارتین در مجله انجمن آسیایی بنگال می نگارد:

که در روی بعضی از مسکوکات مکشوفه که از شمال وجنوب افغانستان در نیمه اول قرن هفتم میلادی ازیک خاندان دیگر شاهی در افغانستان بنام (نپکی میلکا) قصه میکند. که بیانگر هویت وقدرت نیکپی ها میباشد.
مورخین را عقیده برین اند که نیکپی ها از بقایای امرائی یفتلی ها وکوشانی های ترک تباراند.. زیرا در صـ ۵۵وصـ۴۵۴ جلد دوم تاریخ افغانستان مذکور است که در قرن هفتم میلادی از شمال وجنوب افغانستان یک تعداد مسکوکات بدست آمده که در روی آن ها (نپکی) و(نپکی میلکا) نوشته شده است . وکلمه (نپکی) بمرور زمان حسب معمول در تاریخ وتطور زبان به (نیکپی) مبدل شده . وکلمه (نیپکی)آمیخته شده از دو کلمه (نیپ)و(کی) بوده که “نیپ” در زبان اوستائی وبه فرهنگ پهلوی به معنی نبیره و نوه بوده و”کی” به معنی فرمانروا وهمچنان در زبان سانسکریت بمعنی باهوش،عاقل، متفکر،ومحتاط آمده است.
مورخین مینگارند که سلسله های متعدد در دره های عمیق دو طرف هندوکش عنوانی (کی) را داشتندودر آغاز قرن هفتم میلادی مواجعه به شکست شدند ویکی از این سلسله ها به عنوان (نپکی ها) در نیمه اول قرن هفتم میلادی علم استقلال بر افراشتند وبا ضرب سکه های مسین عرض وجود نمودند.که در اثر تهاجم اعراب از هم پاشیدند.ودر دره شکاری ودره نیکپی امروزی مسکن گُزین شدند.
هم اکنون ۶۰ تا ۶۷ هزار نفوس از قوم نیکپی در (۱۳۵) دهکده در ساحه محدود از شمال به سمنگان ، از جنوب به غوربند ، از شرق به کندز، واز غرب به بامیان در زیر چطر پرچم سه رنگ وپر اتخار کشور عزیز ما افغانستان حیات بسر میبرند.
گرد آورنده سکندر”اصولی ” معاون شورای تورک تباران دری زبان ولایت بغلان و ریس شورای همآهنگی مردم نیکپی در بغلان

 

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18147

Posted by on مرداد ۷ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت