ففتا

همسر اشرف غنی در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی: ضرورتی به تغییر دین ندارم

نوشته از :انجنیر حفیظ ا له حازم

شنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۷ خورشیدی برابر با ۴ آگست ۲۰۱۸ میلادی

همسر اشرف غنی در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی: ضرورتی به تغییر دین ندارم/حمایت پشتون‌ها برای پیروزی کافی است .

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «رولا غنی» بانوی اول افغانستان در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی «بریکینگ اسرائیل نیوز» درباره مسیحی و لبنانی بودنش گفت: بدون تغییر دین خود با رئیس جمهور (اشرف غنی) ازدواج کردم و از این موضوع خرسند هستم؛ با احترام به همه مسلمانان نیازی برای تغییر دین وجود ندارد
وی افزود: من به همه قوانین ملی و بین‌المللی برای مردم افغانستان احترام می‌گذارم و درباره اینکه دیگران درباره من چه می‌گویند اهمیتی نمی‌دهم همسر رئیس جمهور افغانستان در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت دموکراسی و آزادی در افغانستان نیز گفت: مردم افغانستان هنوز وارد دایره دموکراسی نشده‌اند و در شرایط سنتی زندگی می‌کنند. آزادی در افغانستان عمق لازم را ندارد و مردم همچنان درگیر محدودیت‌های دینی و قومی هستند و برای رهایی از این چنین اختلافاتی به اعمال دموکراسی نیازمند هستند .

وی ادامه داد: نخبگان دینی و سیاسی افغانستان بزرگترین موانع بر سر حرکت مردم محسوب می‌شوند و امیدوارم چنین موانعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین برود؛ اگرچه که این بسیار مشکل و غیرممکن بنظر می‌رسد .

رولا غنی که در شناسنامه الکترونیک خود دین خود را اسلام و قومیت خود را نیز پشتون ذکر کرده درباره وضعیت جمعیتی افغانستان و وضعیت فرهنگی این کشور گفت: پشتون‌های افغانستان بومی‌ترین ساکنین سرزمین افغانستان هستند و اکثریت جمعیت کشور را نیز تشکیل می‌دهند. پشتون‌ها مردمی متمدن و با سابقه تمدنی چند هزار ساله هستند و کسانی که در جغرافیای افغانستان زندگی می‌کنند با افتخار باید خود را افغان و پشتون بنامند

وی افزود: حمایت پشتون‌ها برای موفقیت آسان یک فرد در انتخابات کافی است. دیگر اقوام مانند ازبک‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها تنها با اتکا به خود قادر به انجام چنین کاری نیستند .

رولا غنی ادامه داد: دموکراسی ضعیف و عدم احترام به قوانین دموکراسی در افغانستان سبب شده تا دیگر اقلیت‌ها این حقیقت را نادیده گرفته و برای تحمیل برتری خود با توسل به اسلحه و خشونت تلاش کنند. در هر کشوری اگر حاکمیت در دست اکثریت جامعه نباشد کشور دچار بحران و خشونت شده و در آستانه فروپاشی قرار می‌گیرد .
—————————————————————————–

دوستان و هموطنان عزیز!

متن فوق را در سایت وزین آریایی خواندم راستش خیلی افسوس خوردم و همچنان معتقد شدم که دست های بزرگی هم از داخل و هم از خارج در بحران های افغانستان کار میکنند. و همان حرف معروف که آب را گل آلود میکنند و ماهی میگیرند.
میخواهم در مورد هر بند این مصاحبه بانوی اول مکثی نمایم و نظراتم را ارایه بدهم.
در قدم نخست این مصاحبه با یک رسانه اسراییلی است. بانوی اول یک کشور مسلمان با این همه ساز و برگ فوندامندالستی و متعصب مسلمان که رونق بازارش را جهاد, جنگ و تروریزم تشکیل میدهد. طالب و داعش و دها حزب و حرکت اسلامی هم بنام اسلام در جنگ و تباهی و خرابی وطن میخواهند از همدیگر سبقت بجویند. و نام دولت هم دولت اسلامی افغانستان است , مگر این مصاحبه بانوی اول با این همه نازک بودن مسله خلاف عرف و عادات اسلامی و افغانی نیست که با یک رسانه اسراییلی انجام داده اند و خوب هم میدانند که مردم افغانستان در قضایای فلسطین مقصر اصلی اسراییل را میدانند و در مورد اسراییل و اسراییلی ها حساس هستند؟؟؟؟
(بانوی اول در شروع میفرمایند: ضرورتی به تغییر دین ندارم/حمایت پشتون‌ها برای پیروزی کافی است….)
اینکه در برابر کدام سوال ژورنالیست بانوی اول افغانستان در سفته اند که ضرورتی به تغیر دین ندارند و بخاطر کدام پیروزی حمایت پشتون ها کافی است؟؟؟؟؟
اکر این حرف بانوی اول صداقت داشته باشد پس چرا در تزکره الکترونیکی دین شان را اسلام و ملیت شانرا هم پشتون درج نموده اند؟؟؟؟؟؟
مگر این عمل شان توهین به دین اسلام و توهین به پشتونها و افغانستان در کل نیست؟؟؟؟؟
در حالیکه خود شان بعد تر میفرمایند که که نیازی به تغیر دین و ملیت نداشته اند.
اگر چنین است پس چرا از نام اسلام سوا استفاده نموده اند و همچنان بجای تابعیت لبنانی شان خود را پشتون جا زده اند, مگر مطابق قوانین جاری افغانستان این عمل سو استفاده و جعل در مقدار بزرگ تا سرحد خیانت ملی شمرده نمیشود؟؟؟؟؟
در افغانستان کسی که اصلاح سن نماید و یا تزکره اشرا مفقود نماید , اکثرآ بنام جعل و سو استفاده , افراد و اشخاص را اذیت و آزار میدهند و بعضآ هم این افراد را تا محاکم می کشانند . ولی بانوی اول یک مملکت بسیار به سادگی خاک در چشم ۳۰ میلیون انسان سرزمین من و تو میپاشد و با دیده درایی میگوید که ضرورتی به تغیر دین و ملیت خود ندارد و با این همه در تزکره اش ثبت میکند که دینش اسلام و ملیتش پشتون است.
دروغ گفتن خود جرم پنداشته نمیشود؟؟؟
به عقیده من این مسله باید از طرف نیرو های عدلی و قضایی کشور تعقیب گردیده و مورد بازجویی قرار گیرد. چون رولا خانم بانوی اول کشور و جناب شوهر شان هم نفر اول کشور هستند بنآ بعید به نظر میرسد که ارگان های عدلی و قضایی کشور اینچنین جرعت اخلاقی داشته باشند و بانوی اول را مورد بازجویی قرار دهند.در حالیکه این عمل بصورت آشکار نقض تمام قوانین جاری دولت افغانستان است. همه مردم افغانستان حق دارند علیه خانم رولا اقامه دعواکنند چون این مسله توهین به دین یک کشور و توهین به اقوام این کشور محسوب میگردد.
جای دیگر بانوی اول میفرمایند:
(نخبگان دینی و سیاسی افغانستان بزرگترین موانع بر سر حرکت مردم محسوب می‌شوند و امیدوارم چنین موانعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین برود؛ اگرچه که این بسیار مشکل و غیرممکن بنظر می‌رسد.)
منظور بانوی اول از حرکت مردم روشن نیست که چه میخواسته اند بگویند؟ و اینکه از نخبگان دینی و سیاسی کیها منظور شان بوده بازهم طرفه رفته اند.ولی همین نخبگان دینی و سیاسی هستند که با شوهر بانوی اول دولت تشکیل داده اند و در تمام زد و بند های بزرگ باهم شریک اند.
سیاسیون و نخبگان حقیقی دینی مجال خدمت نمی یابند و به شکلی از اشکال از نظر ها دور ساخته میشوندو علیه این افراد توطیه و دسیسه ساخته میشود.
جایی دیگر باز در میفرمایند:
(رولا غنی که در شناسنامه الکترونیک خود دین خود را اسلام و قومیت خود را نیز پشتون ذکر کرده درباره وضعیت جمعیتی افغانستان و وضعیت فرهنگی این کشور گفت: پشتون‌های افغانستان بومی‌ترین ساکنین سرزمین افغانستان هستند و اکثریت جمعیت کشور را نیز تشکیل می‌دهند. پشتون‌ها مردمی متمدن و با سابقه تمدنی چند هزار ساله هستند و کسانی که در جغرافیای افغانستان زندگی می‌کنند با افتخار باید خود را افغان و
پشتون بنامند.)
کاش بانوی اول تاریخ و فرهنگ دیگر اقوام افغانستان را هم مطالعه میکردند , آنموقع اینچنین بی خلطه فیر نمیکردند…همه مردمان ساکن افغانستان دارای تاریخ و فرهنگ کهن و متمدن میباشند ,و این تاریخ ها قدامت شان به چندین هزار سال میرسد.
توصیه میکنم به بانوی اول بجای نفاق افگنی بین مردمان ساکن افغانستان درین شرایط حساس و بحرانی کشور لطف نموده بجای چرندیات پراگنی شان اگر خاموشی اختیار نمایند , کار درستی انجام داده اند. در غیر آن این همه نفاق و شقاق موجوده به حد لازم کافیست و دهه ها زمان کار دارد که مردم ما همدیگر را بپزیرند و این شگاف های ایجاد شده مداوا گردد. و بحث شان در مورد اکثریت و اقلیت نمیدانم این ارقام و آمار بانوی اول از کجا سرچشمه میگیرد که همه را طول و ترازو کرده اند و یک مقدار هم اضافه کشیده اند……در افغانستان هیچ قوم اکثریت نیست و هیچ قوم به تنهایی نمیتواند حکومت کند , دولت بسازد و ظلم روا بدارد. بگفته معروف آنوقت ها را موش خورده….
مردم افغانستان باهم و با پزیرش همدیگر درین جغرافیا میتوانند افغانستان آباد , مرفه و سربلند را بسازند. با یکه تازی ها و خود خواهی ها چناچه در طول تاریخ شاهد آن بوده ایم هیچوقت هیچ قومی در افغانستان نتوانسته و نمیتواند که بالای دیگر اقوام حکومت نمایند و عواقب آن هم همانا جنگ دوامدار , عقب مانی, نفاق , بد بینی و غیره آلام است که مردم و کشور ما از آن رنج میبرد.
خانم رولا در بخش آخر مصاحبه شان میفرمایند:

(وی افزود: حمایت پشتون‌ها برای موفقیت آسان یک فرد در انتخابات کافی است. دیگر اقوام مانند ازبک‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها تنها با اتکا به خود قادر به انجام چنین کاری نیستند

رولا غنی ادامه داد: دموکراسی ضعیف و عدم احترام به قوانین دموکراسی در افغانستان سبب شده تا دیگر اقلیت‌ها این حقیقت را نادیده گرفته و برای تحمیل برتری خود با توسل به اسلحه و خشونت تلاش کنند. در هر کشوری اگر حاکمیت در دست اکثریت جامعه نباشد کشور دچار بحران و خشونت شده و در آستانه فروپاشی قرار می‌گیرد.)

فکر میکنم این جالب ترین بخش مصاحبه بانوی اول باشد……چون قرار اظهار ایشان اولآ پشتون ها به تنهایی خود میتوانند که حکومت بسازند و حکومت هم کنند….چون اکثریت اند….خیلی جالب است نمیدانم در کدام زمان و چه وقت در افغانستان نفوس شماری عمومی صورت گرفته بوده که هیچکس بجز از بانوی اول از آن اطلاعی ندارند؟؟؟؟؟؟؟
طوریکه در بالا هم گفتم افغانستان کشور اقلیت ها و اقوام است , هیچ قوم و هیچکس به تنهایی نمیتواند در افغانستان حکومت کند و هیچ قوم هم در افغانستان اکثریت نیست.
به عقیده بانوی اول پشتون ها متمدن ترین و شهری ترین مردمان افغانستان اند و بقیه همه اشرار که فقط سلاح و زور را بلد اند ؟؟؟؟؟؟؟
با تمام احترام به برادران پشتون ما , فکر میکنم یک اکثریت مطلق مردم افغانستان و برادران پشتون ما هم با من موافق باشند که: بیچاره ترین , تحصیل ناکرده ترین, عقب مانده ترین و فوندامندالیست ترین قوم افغانستان این پشتونها هستند.
در همین جنگ های حد اقل ۴ دهه آخر همه ما شاهد بوده ایم که این همه احزاب اسلامی , طالبی ,داعشی, انتهاری و جهادی به برادران پشتون ما مطعلق بوده است. این بدان معنا نیست که دیگر اقوام افغانستان طالب و داعش و جهادی نداشته , نه همه اقوام درین بدبختی سهیم اند ولی سهم برادران پشتون ما بیشتر بوده که ناشی از عقب مانی جامعه و محیط های زندگی این افراد بوده که با تاسف خانم رولا از روی عقده گشایی و بدبینی در برابر دیگر اقوام افغانستان اینچنین در سفته اند.
بلی دوستان عزیز!
کشور ما خانه بی در و دروازه یی شده و تخته مکتب و تباشیری هم گزاشته اند که هرباسواد و بیسوادی , هر عیسوی و یهودی, هر رهگزر و دست فروشی چیزی به تخته سیاه کند و ما مردم افغانستان را به جان هم بیآندازند.

foto van ‎حفیظ حازم‎.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18154

Posted by on مرداد ۱۳ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت