جنجالی ترین سخنرانی های تاریخ سازمان ملل متحد !
——————————————-
——————————————-
مجمع عمومی سازمان ملل درسالهای گذشته شاهد سخنرانی های بیادماندانی بسیاری از رهبران کشور ها جهان بوده ، از خروشچف گرفته تا کاسترو وازقذافی تا چاوز . هفتادویکمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد ورهبران کشور های جهان به مانند گذشته پشت تریبون قرار گرفته تا مواضع شان را بیان کنند .
در یکی از بیادماندنی ترین لحظات جنگ سرد ، نیکیتا خروشچف رهبر اتحادشوروی ، در اعتراض به سخنرانی یکی از نمایندگان نشست سال ۱۹۶۰ مجمع عمومی سازمان ملل کفش خودرا در آورده وبروی میز کوبید .
در جریان بحث در باره ء قطعنامه ء روسیه با موضوع الغای کامل استعمار ، یکی از نمایندگان فیلیپین با اشاره به استیلای اتحادشوروی بر اروپای شرقی ، این کشور را متهم با استاندارد های دو گانه کرد. در واکنش به این اظهارات ، خروشچف یکی از کفش های خود را در آوردوبا عصبانیت شروع به کوبیدن آن بر روی میز هیآت نمایند گی شوروی کرد . فردریک بولاند رئیس مجمع عمومی ، مجبور به دخالت شده واز حضار در خواست کرد که آرامش جلسه را حفظ کنند .
اما سخنان بعدی وی بود که ۱۲ کشور عضو ناتو ورژیم صهیونیستی را بر انگیخت تا نشست را ترک کنند : «‌در باره دولت های سرمایداری ، وجود یا عدم وجود ما به شما بستگی ندارد . اگر ما را دوست ندارد ، دعوت های ما را نپذیرید وما را هم دعوت نکنید . چه بخواهید و چه نخواهید ، تاریخ به نفع ما است . ما شما را دفن خواهیم کرد.»
خروشچف در ۲۴ اگوست ۱۹۶۳ ، در یوگوسلاوی با اشاره به این اظهاراتش گفت : « یک بار گفتم که شما را دفن خواهیم کرد ودچار دردسر شدم . البته که ما شما را بیل دفن نخواهیم کرد . طبقه کارگر خود تان شما را دفن می کنند . »
فیدکاسترو ، رهبرسابق کوبا ، درسخنرانی مشهور وبسیار طولانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۶ سپتامبر ۱۹۶۰ شعار « از فلسفه غارت دوری جویید تا برای همیشه از فلسفه ء جنگ دور شوید! » را اعلام کرد . وی چهار ساعت و ۲۹ دقیقه سخنرانی کرد که طولانی ترین سخنرانی در تاریخ مجمع عمومی سازمان ملل متحد است .
کاسترو درسخنرانی اش معنای حقیقی انقلاب کوبا ، ماهیت اصلاحاتی که توسط دولتش اعلام شده ونیز هشدار به امریکا در بارهء حمله به این کشور سخن گفت . وی همچنین موضوعاتی که منجر به تخریب روابط بین آمریکاوکوبا شده بودند را تشریح کرد.
کاسترو هم چنین از این فرصت برای حمله اف کندی و ریچارد نیکسون ، نا مزد های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کرد . وی گفت :
« اگر کندی یک بی سواد و میلیونر ی مغرور نبود ، می فهمید که نمی شود انقلابی با حمایت مالکین زمین علیه کشاورزان انجام داد . » همه به زودی فهمیدند که کاسترو طرفدار کاندیدای دیگر نیز نیست . « تا جایی که ما می دانیم هیچ کدام از آنها مغز سیاسی ندارند .»
در ۱۳ نوامبر ۱۹۷۴ ، یاسر عرفات برای اولین بار به در خواست جنبش عدم انسلاک در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد . وی در سخنرانی اش ، صهیونیسم را نوعی نژاد پرستی خواند. یک سال بعد ، مجمع عمومی قطعنامه « حذف تمام اشکال تبعیض نژادی »‌ را صادر کرد . در این سند ، صهیونیسم به عنوان شکلی از نژاد پرستی و تبعیض نژادی قید شده بود . به در خواست آمریکا واسرائیل وپس از فروپاشی بلوک شرق در سال ۱۹۹۱ لغو گردید .
عرفات در بخش دیگری از سخنانش گفت :‌ «‌ تفاوت بین انقلابی و تروریست از هدفی که برایش می جنگند ناشی میشود . هر کس را که در کنار یک نهضت عدالت خواهانه ایستاده وبرای آزادی از مهاجمان و استعمارگران بجنگند ، نمی توان تروریست نامید . آنهایی که علیه کشورهای دیگر جنگ به راه می اندازند ، مردمان دیگر را استعمار وسرکوب میکنند تروریست هستند …. مردم فلسطین زمانی که ایمان خود به جامعه بین المللی ، که حقوق آنها را نا دیده گرفت ، از دست دادند ، ووقتی مشخص شد که نمی توان حتی یک اینچ از خاک فلسطین را از طریق ابزار منحصرأ سیاسی باز گرداند ، مجبور به مبارزه مسلحانه شدند .»
نقطه عطف سخنرانی وی تشویق اعضای سازمان ملل در بر داشت ، اینگونه بود : «‌ …. من با یک شاخه زیتون ( نمادصلح ) وسلاح یک جنگجوی آزادی به اینجا آمدم . نگذارید شاخه زیتون از دست من بیفتد . »‌
در چهل و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۱ سپتامبر ۱۹۷۸ ، رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا ، اعلام کرد که « تهدید بیگانکان » عامل مهمی است که کمک خواهد کرد مناقشات بین کشور های حل شود.
وی این ایده را اولین بار در دیدار با میخائیل گورباچف رهبر اتحادشوروی ، در ژنو در سال ۱۹۸۵ مطرح کرد . بعدأ ریگان اعلام کرد که موضوعات مرتبط با بیگانگان جزو داستان های علمی تخیلی محبوب وی هستند .
رسانه ها گزارش دادند که در آن زمان کالین پاول ، مشاور وقت امنیت ملی رئیس جمهور ، سعی کرده بود این قسمت را از سخنرانی حذف کند .ریگان در سامان ملل گفته بود : «‌در حالی که مشغول دشمنی های کنونی شده ایم ، اغلب فراموش می کنیم که چه چیز تمام اعضای بشریت را متحد می سازد . شاید به یک تهدید خارجی ، جهانی نیاز داریم تا باعث شود پیوند های مشترک مان را بیاد آوریم . برخی اوقات فکر میکنم اگر بایک تهدید بیگانه خارج از این جهان مواجه میشدیم ، چقدر زیاد اختلافات مان را در سراسر جهان کنار میگذاشتیم . »
در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۹ ، معمرقذافی رهبر سابق لیبی در باره « فئودالیسم سیاسی » هشدار داده وخواهان ارائه حق وتوی دایمی به تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل شد.
وی هم چنین اعلام کرد که لیبی خود را مقید به قطعنامه های منشور سازمان نمیداند . رهبران کشورها معمولأ در حدود ۱۵ دقیقه سخن میگویند ، اما سخنرانی قذافی در حدود دوساعت طول کشید . وی هم چنین خواهان محاکمه عاملین کشتارجمعی در عراق شده ؛اعلام داشت که شاید آنفلولانزای خوکی در آزمایشگاه به عنوان یک سلاح ایجاد شده و خواهان تحقیقات کامل در باره ترور جان آف .کندی وهم چنین مارتین لوتر گینگ شد . قذافی پیشنهاد کرد که مقر سازمان به لیبی منتقل شود زیرا رهبران کشور ها باید مدت زیادی در هوا پیما باشند تا به آمریکا برسندونیز به این دلیل که ممکن است القاعده بار دیگر نیویورک را هدف قرار دهد . وی بار دیگر پیشهاد کرد که اسرائیل و فلسطین یک کشور جدید بانام اسراطین تشکیل دهند.
قذافی در بخش دیگری از سخنانش نسخه ای از منشور سازمان ملل را تکان داده وچنین به رسید که آن را پاره کرد . وی گفت که محتویات این سند را به رسمیت نمی شناسد .
منبع مورد استفاده Kheradmand Magazine Oct / Nov ۲۰۱۸

Afbeelding kan het volgende bevatten: een of meer mensen
Afbeelding kan het volgende bevatten: 1 persoon, tekst
Afbeelding kan het volgende bevatten: 1 persoon, zitten en tekst
Afbeelding kan het volgende bevatten: 1 persoon
Afbeelding kan het volgende bevatten: 1 persoon