ففتا

چرا نماد تورک ها بز قورد ( گرگ خاکستری ) شد ؟

افضل امامزاده

در طول تاریخ تمامی ملتها برای خود نشان ، علامت و سمبلی را انتخاب کرده و خود را بطوری به آن سمبل و نشان وصل کرده و یا از آن سمبل و نشان نیرو و قدرت روحی گرفته اند و در جنگها و اداره مملکت و رفتارهای اجتماعی از نشان خود الگو و تاثیر پذیرفته اند .

برای مثال :
نشان آمریکائیها پرنده شاهین است .
نشان فرانسوی ها خروس است .
نشان کانادایی ها خرس است .
نشان انگلیسی ها شیر است
نشان ترکها گرگ( بوزقورد ) است .
در جهان کنونی هفت (۷) کشور مستقل تورک و سیزده (۱۳) جمهوری خود مختار تورک و مجموعا پنجاه و شش (۵۶) سرزمین تورک وجود دارد که حدود ۵۶۰ میلیون نفر از جمعیت جهان را شامل می شوند. و دارای پرچم های مختلفی می باشند ولی در یک اصل تمامی ملل تورک جهان مشترک هستند و آن داشتن سمبل مشترک گرگ ( بوزقورد) است . که در اجتماعات با تا کردن دو انگشت وسط آنرا نشان می دهند .
فلسفه اینکه چرا بوزقورد نشان و علامت ملل تورک جهان شده است ؟ روایات مختلفی دارد که ما به یک نمونه از آن اشاره می کنیم :

در داستانها آمده است که اولین ثلاله ملل تورک دنیا شخصی بنام اغوز خان بوده است که در شیر خوارگی ، پدر و مادرش را از دست داده و تک و تنها در دره ای می ماند که در این هنگام گرگی از جنس بوزقورد طفل شیرخواره را پیدا کرده و از او نگهداری میکند و با دادن شیر خود ، طفل را از مرگ نجات می دهد . که با زنده ماندن اغوز خان نسل تورکها از نابودی نجات پیدا می کند و با ایجاد زاد و ولد قبیله تورکها بوجود می آید و اغوز خان اولین ثلاله و جد ( آتای) تورکها بحساب می آید که با شیر گرگ بزرگ شده است . و اگر بوزقورد نبود ، اغوز خان زنده نمی ماند و بدیهی است که نسل ملت تورک نیز از میان می رفت . لذا بدین سبب بوزقورد نشان ملل تورک جهان می شود . علاوه بر این بوزقورد خصوصیتهای منحصربه فردی دارد و با سایر گرگها و حیوانات فرق دارد که چند مورد ذکر می شود:

۱-بوزقورد مثل سایر گرگها اجتماعی زندگی نمی کند و معمولا تنها زندگی می کند

۲- بوزقورد فقط با یکی از همنوعان خود ازدواج کرده و جفت گیری می کند و مثل انسانها زندگی خانوادگی تشکیل می دهد .

۳-بوزقورد ، هرگز در جای محصور زندگی نکرده و اسارت را تحمل نمی کند و هرشئ ای یا جانداری که مانع حریت و آزادگی اش شود سریعا حمله ورشده و پاره پاره اش می کند. و در صورت تحمیل اسارت ، یا خود کشی می کند و یا با گرسنه ماندن می میرد . یعنی یا می میرد و یا از اسارت خود را نجا ت می دهد، که این خصیصه، ارزش سمبلی آنرا بیشتر عیان می کند.

۴-بوزقورد در برابر تجاوز به لانه اش و حمله دشمن خیلی درنده بوده و متجاوز را پاره پاره می کند .
۵-در واقع بوزقورد حیوانی است با جثه کوچکتر از گرگهای معمولی ، نجیب ، تمیز و مهربان و در عین حال زیرک و درنده و اسارت ناپذیر ، که با گرگهای معمولی خیلی فرق دارد .
۶-بوزقورد تنها حیوانیست که خیانت نمیکند و نمیتوان رامش کرد.

پ ن : اگر معلومات دارید در کومنت بنگارید

Afbeelding kan het volgende bevatten: een of meer mensen

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18277

Posted by on آبان ۳ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت