ففتا

میرویس‌خان مشهور به هوتکی

میرویس خان از پدر و مادر تورکی تبار است!!!

میرویس‌خان مشهور به هوتکی، افغان نبود!
میرویس که به هوتکی مشهور گردید، به نوشته‌ی افسر سویدنی که سال‌ها مشاور موصوف بوده، نه هوتکی بود، نه پشتون و نه قندهاری. وی پسر «امیر باقر خان تاتاری» از بخارای کوچک(سغدیانه‌ی امروزی در تاجیکستان است).
حدود بخارای کوچک:
در شرق آن منگولیا و بیابان چین، در شمال آن منگولیا و قسمتی هم سرزمین قلماق‌های شرقی و در جنوب آن هندوستان بزرگ آن روز قرار داشته و این وضعیت اراضی تا سال ۱۶۸۳م جریان داشته است.
«امیر باقر خان» حاکم سغدیانه، بعد از حمله‌ی قلماق‌ها به قلمرو‌اش(بخارای کوچک) شکست خورده و با خانواده‌اش به بخارای بزرگ انتقال می‌کند و از آن‌جا به مشوره‌ی بعضی دوستانش از رود اکسوس(آمو) گذشته وارد بلخ امروزی می‌گردد که قسمتی از بخارای بزرگ محسوب می‌شده و حاکم بلخ در آن روزگار زیر اثر مُغل اعظم(اورنگ زیب) بوده است، چون امیر باقر خان سنی‌مذهب متعصب و مخالف حکومت متعصب شیعه‌ی صفوی بوده، مورد توجه مغل اعظم قرار گرفته و بعد از چندبار لشکرکشی از بلخ به مربوطات شرقی دولت صفوی، بالاخره به حمایت دولت مغلی هند از راه بامیان و کابل، با نیروهای تاتاری، تاجیک، پشتون و بلوچ‌های زیر قلمرو هند، قندهار را از دولت صفوی می‌گیرد. و میرویس‌خان از مادری ازبیک‌تبار به‌نام «گِنی» در قندهار به دنیا می‌آید. در ۱۵ سالگی از سوی پدرش به دربار اورنگ‌زیب(مغل اعظم) همراه با مشاورش افسر سویدنی به هند اعزام شده، چندسال در هند می‌ماند، با کواسه‌ای مغل اعظم(دختر مطیع الدین و نواسه‌ی شاه عالم خان) ازدواج می‌کند(۱۷۰۳م) و دوسال بعد از ازدواج با خانم‌اش «روشانه رای بیگم» به قندهار می‌آید و مورد استقبال قرار می‌گیرد. پدرش امیر باقر خان در سال ۱۷۱۲م و مادرش «گنی» در سال ۱۷۱۳م از جهان وداع می‌نمایند و در سال ۱۷۱۲م میرویس‌خان به توصیه‌ی پدرش در حضور برادران ناتنی و اراکین حکومت جانشین پدر می‌شود و حکومتش در قندهار آغاز می‌گردد. به رویت این کتاب مستند که در سال ۱۷۲۳م نوشته شده و این افسر سویدنی مشاور میرویس و پدرش بود.
میرویس‌خان_نه هوتکی است، نه غلجایی، نه قندهاری و نه نام مادرش «نازو انا» بوده، بلکه نام مادرش «گِنی» ازبیک‌تبار و پدرش فرغانه‌یی(تاجیکستانی) بوده است.

از کتاب: ما همه افغان نیستیم
نویسنده: استاد غلام محمد محمدی

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18423

Posted by on آذر ۲۲ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, چهره ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت