ففتا

نوشته یی از : حفیظ حازم

با کلامی از شاعر:
مسافران شکیبا, مسافران خموش
دلم زگردش آرام این قطار گرفت
در ایستگاه حوادث پیاده خواهم شد.

بابر فرهمند درکارزار جدید و گام های بعدی که چگونه خواهد برداشت؟

درین روز ها سرو صدا های مختلفی با دیدگاه های متفاوت در مورد معرفی داکتر بابر فرهمند از جانب جنرال صاحب دوستم در تکت انتخاباتی داکتر عبد الله ایجاد کرده است.
من شناخت چندانی از جناب ایشان ندارم مختصرآ میدانم از اینکه شخص باسواد و درس خوانده است وکسی نبوده که در معادلات و معاملات بزرگ دست داشته و به خیانت آغشته باشد و در جنایات و ظلم ها هم دخیل نیست و از جانبی هم جوان بودنش که زمینه رشد بعدی اش را اگر بتواند در قالب درست, مستقل و مردمی بیآفتد و از تواناییش در جهت خدمت بمردم بهره بگیرد زمینه های رشد و خدمت گزاری اش میسر است.
به عقیده بنده داکتر فرهمند با این بلی گفتن به انتخاب جنرال صاحب وارد یک بازی بزرگ و غیرقابل پیش بینی گردیده, چون رواج در حیطه جنرال دوستم طوری بوده و است که هرکسی که قد بلند کند و بالا ترها را بخواهد بنگرد , از دایره تحمل جنرال صاحب خارج گردیده و به دشمن قسم خورده ایشان تبدیل میشوند. و اینرا همه دوستان خیلی بهتر تر از من میدانند که این یک واقعیت انکار ناپزیر است و کسی هم از آن چشم پوشی کرده نمیتواند.
در قبل ها این روش با قوماندانان جنبش همیشه بوده و هر قوماندانی که کمی جان میگرفته و به شهرت میرسیده, طرف خشم و غضب جنرال صاحب قرار میگرفته و این دوستی ها و حمایت هایشان جایش را به دشمنی و طرد و حزف آن قوماندان ها جا عوض میکرده. که در زمینه میتوانیم از دها و صد ها مورد نام ببریم.
امروزه هم بعد از سقوط طالبان که حکومت های دست نشانده انتقالی و موقت و بعد از انتخابات جنجالی و تقلبی هم هر کسی که از طریق جنرال صاحب و یا هم به حمایت و مشورت ایشان به مقامی از وکالت, وزارت, ولایت, سفارت, ریاست وغیره رسیده باشند, برایشان هیچ وقت بدون درد سرنبوده و در آخر این دوستی و معامله هم به دشمنی, رقابت و تخریب انجامیده است. که یا شخص فراری شده و دیگر نتوانسته حضور فزیکی هم در کشور داشته باشد و یا هم بعضی ازین افراد کنده و گریخته تلاش نموده اند تا خود ها را مستقل نشان بدهند و از اینطرف و آنطرف صدا بکشند. که شمار اینگونه افراد و اشخاص هم کم نیستند از محترم درزابی صاحب وکیل پارلمان گرفته تا محترم سید نور الله سادات, محترم عالم ساعی, محترم نجیب ا لله سلیمی, محترم شاکر کارگر و صد ها تن دیگر که این نوشتار حوصله آنرا ندارد تا از همه این افراد نام ببریم و آخراین نام ها هم بصورت موقت به داکتر صاحب فایق می انجامد.
این قدرت طلبی و حفظ سیطره قدرت تنها منحصر به جنرال صاحب دوستم نیست بلکه دیگر رهبران جهاد و قدرتمندان کنونی هم برای بقای خود و سرمایه هایشان تلاش میکنند تا در قدم نخست فرزندان و برادران خود را و در قدم های بعدی خویشاوندان و اقارب شانرا در قدرت شریک نمایند. و این مسله در برابر هریک این قدرت مندان کنونی صدق دارد که همه چیز را صرف برای خود و بقای خود شان میخواهند.
آنها از مردم و فرزندان مردم هراس دارند وبه آنها اعتماد نمی کنند که مبادا با آمدن کسی بیرون از حیطه خانواده شان ویا شریک ساختن کسی در قدرت, منافع شان به خطر افتد و شکوه و جلال شان آسیب ببیند. بعضآ هم اگر کسی را خواسته باشند شامل سیستم مافیایی کنونی نمایند و یا به موقفی معرفی کنند باید ده بار تعهد لفظی و کتبی بگیرند و آن شخص هم خط بدهد که وفاداربه منفعت های شخصی و فامیلی ایشان باقی خواهد ماند و از هیچ دستوری سرکشی نخواهد کرد,آنگاه شاید به چوکی یی تکیه بزند. روی همین برخورد ناشیانه این افراد سیستم کشورداری و دولت داری به شرکت سهامی و شرکت خصوصی جا عوض کرده, گویی این کشور با مردمانش متاع شخصی چند خانواده و چند شخص محدود باشد. که وضعیت رقت بار بوجود آمده کنونی ناشی از انحصار کردن قدرت توسط این سهام داران میباشد.
اینبار که قرعه فال بنام بابر فرهمند برآمده واو را دریک ( رینگ) بازی کشانیده, چقدر و تا کجا میتواند مقاومت کند و از این رقابت تن به تن سرسالم بدر بیآورد, چیزیست که همه منتظرش میمانیم. چون درین بازی ها صاحبان رینگ چال آخر را بخاطر شکستاندن حریف با خود نگه میدارند.
این مربوط میشود به کاردانی و درایت,متانت و جسارت شخص فرهمند که با محاسبات دقیق و سنجیده شده بتواند در کنار مردمش قرار بگیرد و برای فردا های روشن بخاطر احقاق حقوق مردمش مبارزه و فعالیت نماید.
فراموش نباید کرد که همه انسانها ورق کاغذ نیستند که آب رودخانه ها آنها را هرجایی که مسیرش بود ببرند, بلکه انسان های شناگری هم هستند که با دو دست و دو پا و اراده قوی در دریای بیکران زندگی شنا میکنند و به سر منزل مقصود میرسند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18561

Posted by on بهمن ۲ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, مطالب برازنده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت