ففتا

کشتار نظامیان در دوره اشرف غنی

اشرف غنی: از زمانیکه رئیس جمهور افغانستان شده ام بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغان در جنگ کشته شده :

رییس‌جمهور غنی میگوید از زمانیکه او در سال ۲۰۱۴ به عنوان رییس‌جمهور کشور کارش را آغاز کرد، تاکنون بیش از ۴۵ هزار نیروی نظامی افغانستان در نبرد با هراس‌افگنان کشته‌ شده‌اند.
اشرف غنی که برای شرکت در نشست مجمع اقتصادی جهان به سویس رفته است، در یک گفتگو در حاشیه‌ی این نشست، این موضوع را مطرح کرد: “بیش از ۴۵هزار نیروی امنیتی افغان جان‌های شان را قربانی کرده‌اند،در حالیکه شمار کشته شدگان نیرو های بین المللی در این مدت کمتر از ۷۲ نفر میباشد.”
این در حالی است که او در یک مصاحبۀ دیگرش در ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی، تعداد تلفات نیروهای امنیتی را ۲۸هزار تن گفته بود.
آمار تلفات نیروهای در حالی از سوی رییس‌جمهور همه‌گانی میشود که پیش از رفتن او به سویس، طالبان یک مرکز نیروهای ویژۀ امنیت ملی را در ولایت میدان وردک آماج قرار دادند که در آن بیش از ۳۶ تن از نیروهای امنیتی کشته‌ شدند و بیش از ۵۰ تن دیگر هم زخم برداشته‌اند.
رییس‌جمهور غنی، با برجسته ساختنن تلفات نیروهای امنیتی افغان تأکید کرد که جنگ اصلی در افغانستان را همین نیروها به پیش می‌برند.
رییس‌جمهور غنی، در این گفتگو در بارۀ احتمال خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز سخن زد. او خروج این نیروها را وابسته به سطح تهدید هراس افگنی دانست گفت که باید بدانیم که آیا این تهدید از میان رفته است یا در ساختارهای دیگر مانند داعش که نسخه چهارم هراس افگنی است به میان آمده است.
رییس جمهور غنی هدف اصلی راهبرد جنوب آسیا را تأمین صلح در افغانستان می‌داند و می‌پرسد که آیا هدف‌هایی که امریکا از بهر رسیدن به آن‌ها به افغانستان آمده است، بدست آمده‌اند؟
رئیس جمهور افغانستان میگوید که روی موضوع خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان در جریان گفتگو‌های جاری امریکا با طالبان به سادگی بحث صورت گرفته نمیتواند.
اشرف غنی گفت که درین موضوع گروه وسیع تر از بازیگران باید دخیل باشد.
غنی در پیوند به خروج سربازان امریکایی از افغانستان گفت که امریکا به عنوان یک کشور مستقل این حق را دارد که از افغانستان خارج شود، اما روند خروج سربازان امریکایی باید به “درستی” انجام شود.
رئیس جمهور افغانستان در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به مأموریت زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای افغانستان گفت:” وظیفه دفتر سفیر خلیلزاد این است که حکومت افغانستان و طالبان را برای بحث و مذاکراتِ رو در رو گرد هم آورد و در چهارچوب آن به مسایل بزرگتر مانند حضور امریکا و دیگر موضوعات پرداخته خواهد شد. بحث وجود دارد و این بحث باید دوباره شریک ساخته شود.”
رییس‌جمهور، در بارۀ تلاش‌های صلح زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان نیز گفت که مأموریت اصلی آقای خلیلزاد کشانیدن طالبان به گفتگوهای رو در رو با حکومت افغانستان است: “همکاری ما وابسته به سطح تهدید هراس افگنی است، اگر این تهدید کمتر است، شمار نیروها باید کم شود و باید این جا را ترک کنند، اما باید بدانیم که آیا این تهدید از میان رفته است یا در ساختارهای دیگر مانند داعش که نسخه چهارم هراس افگنی است، به میان آمده است.”
رییس جمهور غنی، میگوید که طالبان افزون بر پیوند با تمامی گروهای هراس افگن شناخته شده و نیز بزرگترین گروه‌های مافیایی روی زمین با پاکستان نیز پیوند سازمان یافته دارند و بربنیاد این پیوند سازمان یافته، پشتیبانی، بسیج و تمویل میشوند.
رئیس جمهور افغانستان بار دیگر پاکستان را به دادن پناهگاه به جنگجویان گروه طالبان، فراهم کردن منابع به این گروه و حمایت از طالبان متهم کرد.
رئیس جمهور غنی در پیوند به مذاکرات زلمی خلیلزاد با گروه طالبان گفت مذاکراتی که در آن کشور های منطقه دخیل نباشد، نتیجه نخواهد داد.
محمد اشرف غنی همچنین افزود که قضیه افغانستان ابعاد ملی، همسایگی، منطقه ای، اسلامی و بین المللی دارد و به گفته وی اگر به تمام این ابعاد قضیه افغانستان رسیدگی نشود، حل کردن تنها یک بُعد قضیه افغانستان کافی نخواهد بود.
رئیس جمهور غنی تاکید کرد که اختلافات حکومت افغانستان و گروه طالبان باید از طریق راه حل سیاسی حل شود
اشرف غنی گفت که ایالات متحده امریکا به خاطر افغانستان به این کشور نیامده بلکه سربازان امریکایی به خاطر تامین امنیت امریکا در افغانستان می جنگند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18621

Posted by on بهمن ۵ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت