ففتا

معلومات علمی و تاریخی در مورد مقوله بزرگ تورکی

#یک معلومات علمی و تاریخی در مورد مقوله بزرگ تورکی (هرکله گه بیر خیال) اته لر سوزی عقل نینگ کوزی:
ترجمه :
گفتار پدران رشته وصل به عقل است .
و یا هر کس صاحب فکر و خرد است.
دو پند بزرگان که در بالا ارایه گردید، در میان اقوام مختلف تورک در صحبت کردن همیشه موارد استفاده را دارد . و بخش از داشته های ادبیات عامیانه بشمار میرود. و نسبت بافت های اجتماعی که بین اقوام افغانستان وجود دارد ، نیز بمنظور وضاحت دادن در مورد اختلاف دیدگاه ،جمله دومی بیشتر مثال زده میشود که برگرفته از زبان اوزبیکی میباشد .و حقیقتا آنها بخاطر پرمفهوم بودن این جمله زیبا ( هرکله گه بیر خیال ) یعنی هر شخصی در اجتماع دارای دید وخرد بخصوص است ، بکار میبرند . و اهل دانش و خرد درافاده آن زیبا میدرخشند ،که این سخنان زیبا در هر حوزه فرهنگی دیگر نیز جز از میراث های ادبی میباشد . وهیچگاهی به آن سخن خیابانی اطلاق نمیگردد . بمنظور نصیحت به تعداد از کسانی که اخلاقا طرز گفتار شان در جهت تبعض قومی بکار میرود ؛میخواهم از جمله زیبای سقراط اینجا اشارتی داشته باشم : «من نمیتوانم به هیچ کس چیزی یاد دهم، فقط میتوانم آنها را وادار به فکر کردن کنم».
در اجتماع امروزی دموکراسی بگونه عام فهم از خود تعریف دیگری بین مردم افاده میکند .که جز از شاخص های دموکراسی است ، مردم دموکراسی را زندگی در فضا آزادی های مدنی و داشتن هویت مستقل ، نه اجباری میدانند که حق هر انسان میباشد ،که خداوند ج برایش ارزانی نموده است .
جامعه بزرگ تورک با داشتن تاریخ و تمدن در ادوار مختلف تاریخ بشری و بخصوص تاریخ پرافتخار اسلام جایگاه و ارزش بخصوص خود را نسبت به هرملتی دیگر داشته و دارد. و این پهنای تمدن هنوز بزرگی و اهمیت خود را در جهان امروزی نیز حفظ و معرفی نموده است .و تورک ها بخش از حوزه های قدرت و فرهنگ دنیای امروزی بشمار میروند و غنامندی فرهنگی این ملت بزرگ را نمیتوان در جغرافیای خورد افغانستان تعریف نمود ،که در آن عقل و خرد حکومتداری را در هویت زدایی و جنگ فرهنگی بکار میبرند و حق تحصیل، خواندن و نوشتن به زبان مادری برای بخش بزرگ از اجتماع ممانعت سیاسی دولتی گردیده است.
تورک ها با تنوع قومی و قبیلوی توام با تمدن قوی در روی کره زمین یگانه ملتی هستند که قادر به تآسیس شانزده امپراتوری شده اند .و امروز یگانه ملتی در جهان هستند که هفت کشور مستقل را باخود دارند که همه این کشورها نشان از تمدن و پیشرفت در جهان امروزی میباشد.
۱: جمهوری تورکیه
۲: جمهوری اوزبیکستان
۳: جمهوری تورکمنستان
۴: جمهوری قزاقستان
۵: جمهوری آذربایجان
۶: جمهوری قرغیزستان
۷: جمهوری قبرس تورکی
همچنان تورک ها با داشتن نفوس بیشتر و حوزه بزرگ تاریخی با حفظ هویت و زبان ، بخش عمده نفوس کشورهای دیگر را نیز تشکیل میدهند. که این موجودیت بخش از تاریخ وتمدن شانزده امپراتوری ملت بزرگ تورک میباشد ،که جز از شناخت تاریخی همان کشور محسوب میگردد.
در حوزه قدرت سیاسی و فرهنگی تورک ها شرایط زندگی برای دیگر مردمان بیرون از نژاد تورک و شامل در تمدن های خورد متضرر نگردیده است .چون تورک ها هیچگاهی روی تبعیض نژادی جنگ و جهانگشایی نکرده اند و از این رو همه تمدن های خورد در چتر حکومتداری تورک ها جایگاه وهویت شان حفظ مانده است .که این ویژه گی جز از ظرفیت ، توانایی و استعداد حکومتداری تورک ها بشمار میرود که سبب همه پذیر بودن این نسل بزرگ در بین ملت های دیگر جهان گردیده است. و امروز که اساس تاریخی و جنیتکی هر ملتی روشن گردیده است شاخص های اخلاقی و هویتی تورک ها نسبت به دیگران محفوظ است .و دیده میشود با آنکه با گذشت زمان و تاثیرات محیطی و سیاسی حکومت ها با آنکه تعداد از تورک ها زبان خود را فراموش کرده اند مگر هویت تاریخی و نژادی خود را با افتخار حفظ کرده اند، و به آن میبالند .که مثال عمده این هویت ها را در افغانستان بیشتر داریم .و کسی نمیتواند منکر این حقیقت تاریخی و فرهنگی باشد.
اقوامی که در افغانستان اصلیت نژادی تورکی دارند شامل اوزبیک ها، هزاره ها،تورکمن ها، ایماق ها، قرغیزها، قزلباشها، بیات ها، تیموری ها، بابری ها، سلجوقی ها، قبچاق ها، تاتارها، افشارها، مغل ها، تورک های دری زبان که تعداد شان بیشتر از بعضی اقوام دیگر میباشند. و دولت های تورک که افغانستان فعلی جز حاکمیت آنها محسوب بوده است شامل هون ها، یفتلی ها، سلجوقی ها، تیموری ها، غزنوی ها، غوری ها، خورزم شاهی ، شیبانی ها، بابری ها، و افشارها میگردد . و اگر ادعای تاریخ پنج هزار ساله را داریم ؛ بیشترین حکومتداری مربوط به تورک ها میباشد و همچنان اگر از قدامت و آثار تاریخی در افغانستان حرفی بگفتن داریم؛ نیز بخش بزرگتر آن مربوط به دوره تاریخ تورک های قدیم و امروزی میباشد .
خلاصه گپ : نسبت به اظهار نظر امروزی یک تن از سیاسیون تازه کار که نوشته است ” به گفته خیابانی های کابل هر کله بر خیال استید ”
من میگویم اگر معاینات DNA بخش از اجتماع کابل امروزی را هم از نظر بگزرانید آنها هم با توصیف نیک از خون تورک و رشته از تورک بارز میباشند و صاحب این ملک و این خیابان اسالت تورکی دارد ،و مشوره میدهم بجای اینکه تاخت وتاز خلاف اخلاق و اصول سیاست داشته باشید، یکبار شما هم DNAخود را معاینه کنید .
آخر کلام:
از برای ترک تورکم اره برگردن نهند
ترک گردن میکنم اما ترک تورکم هیچ گهی
از صفحه محمد عالم ساعی

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18687

Posted by on بهمن ۳۰ ۱۳۹۷. Filed under تازه ها, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت