ففتا

گزارش محفل ففتا از تجلیل نوروز باستانی

دیروز بتاریخ شانزدهم ماه مارچ ۲۰۱۹ میلادی محفل شانداری از جانب فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان به مناسبت تجلیل از سال نو و بهار نو سال (۱۳۹۸) هجری شمسی در شهر الکمار هالند با اشتراک تعداد کثیری از هموطنان از هالند و دیگر کشور های اروپایی دایر گردید.

محفل که توسط خانم سهیلا جان زحمت یکی از شخصیت های فرهنگی اداره میشد با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید. بعدآ جناب انجنیر حفیظ الله حازم رئیس عمومی فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در ستیژ دعوت گردیده و به سخنرانی خود آغاز نمود. ایشان بعداز تبریک گفتن نوروز, معلومات مختصر در مورد تاریخچه ففتا ارائه نموده و سخنان خود را در مورد اهیمیت و تاریخچه نوروز باستان ادامه داد که متن سخرانی ایشان جداگانه بزودی بدست نشر سپرده خواهد شد.
بعدآ از خانم عزیزه عنایت شاعر و نویسنده کشور دعوت گردید تا در ستیز تشریف بیاورند و سخنرانی کنند. خانم عنایت بعداز صحبت در مورد مزایای نوروز باستان شعر زیبای بهاری خود را قرائت کرد که مورد استقبال گرم حاضرین قرار گرفت.

سخنران بعدی محترم داکتر صاحب غلام سرور سخا متخصص امراض روانی و معاون فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان از لندن بودند که بیانیه جامع ایراد فرموده ضمن صحبت در مورد اهداف ففتا, نوروز باستانی را به همگان تبریک گفتند و مردم افغانستان را به اتحاد, اتفاق و مبارزه با طالبانی ساختن مملکت دعوت نمودند.
به ادامه مجلس از محترمه نفیسه جان سنگر یکی از خانم های مبارز و فرهنگی دعوت به عمل آمد تا در روی ستیژ تشریف بیاورد. ایشان ضمن تبریگی سال نو شعر زیبای انتخابی شان را قراعت نمودند که طرف دلچسپی و استقبال حاضرین قرار گرفت.
در اخیر بخش اول محفل از پیام های رسیده از داخل و خارج کشور عنوانی هیئت رهبری ففتا یادآوری و قدردانی گردید که متن این پیام ها در سایت ففتا نشر میگردد.
به اینترتیب بخش اول محفل به پایان رسیده و حاضرین مجلس به صرف غذای نوروزی دعوت گردیدند و همه با هم صرف طعام کردند.
بخش سوم شامل موسیقی و کنسرت بود که از طرف هنرمند جوان و حنجره طلایی کشور ما جناب عبدالغفار جان امینی تا ساعت ۱۲ شب با خواندن های شاد نوروزی و ومیهنی که با شوروشعف عاضرین بردقه میگردید ادامه داشت.
درینجا جا دارد که هیئت رهبری ففتا از اشتراک فعال جناب امینی صاحب سپاسگذاری خود را ابراز نماید که ایشان به دعوت ففتا لبیک گفته با قبول زحمات محفل نوروزی ففتا را رنگ شادی بخشیدند.
این بود گزارش کوتاه محفل نوروزی ففتا اما بعدآ گزارش مفصل این معفل نشر میشود.
از طرف شعبه نشرات ففتا


Short URL: https://www.turklar.com/?p=18733

Posted by on اسفند ۲۶ ۱۳۹۷. Filed under اخبار ففتا, تازه ها, نگاه, وغیره مطالب. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت