ففتا

متن بیانیه انجنیر حفیظ الله حازم رئیس عمومی ففتا

دوستان و هموطنان گرامی سال نو هجری ,شمسی بر شما مبارک و نوروز شما خجسته باد.

اجازه بدهید به نماینده گی از هیآت رهبری فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان تشریف آوری شما عزیزان را درین مراسم بزرگداشت از جشن عنعنوی تورکان افغانستان و کاتبه مردم افغانستان خوش آمد گفته و لحظات خوشی برایتان آرزو داشته باشم.

جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز میشود. در دانش ستارهشناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیمکره شمالی زمین به لحظهای گفته میشود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان میرود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده میشود، و در تقویم هجری, خورشیدی با نخستین روز اول ماه حمل برابر است.

پیش از گفتگو درباره نوروز و هویت ملی شاید بد نباشد به اختصار ببینیم منظور از هویت ملّی چیست. جامعه شناسانی که در این زمینه تحقیق کردهاند معمولا هویت ملی را مجموعه عواملی میدانند که مردم یک کشور در آن مشترک اند، مثل دین، ملّیت، قومیت، نژاد و زبان وغیره. ضوابطی مثل نوع غذا و پوشاک و امثال آن نیز میتواند در این تعریف قرار گیرد. برای مثال اگر بخش بزرگی از مردم افغانستان را در نظر بگیریم بر اساس این تعریف، مذهب و آداب و رسوم مان, خصایل یا رفتار روزانهای که مخصوص ما افغانها است مثل میهماننوازی، تمایل به شاد زیستن، و قدری احساسات شاعرانه و عارفانه را میتوان عواملّی دانست که در جمع, هویت ملّی ما را تشکیل میدهد.

اما واقعیت تصویر دیگری را نیز ارائه میدارد که به همان اندازه قابل اهمیت است. اولا کشور ما افغانستان موزائیکی از ادیان مختلف و نژادها و قومیت های مختلف مثل اوزبیک, پشتون, تاجیک , بلوچ و ترکمن وغیره است که همه به آن آب و خاک عشق می ورزند..

در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده میشود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته میشود و روز آغاز سال محسوب نمیشود.

خرید لباس برای عید نوروز, خانه تکانی یا رفت و روب قبل از عید نوروز, سفره هفت سین و ساعت تحویل سال, دید و بازدید عید نوروز, سیزده بدر (روز سیزدهم عید نوروز),از مراسم نوروزی شمرده میشوند.

نوروز فقط جشن آغاز سال نو نیست. بلکه با بزرگداشت جشن نوروز ما سه مرحله بزرگ از تاریخ فرهنگی و باستانی کشور ما را نیز جشن میگیریم. اول تاریخ کهن افغانستان که شاهد جشنها و شادیهای گوناگون بوده، دوم جشن تداوم سنن باستانی و حیات فرهنگی کشور که توانسته تا امروز ادامه یابد و سوم شادمانی امیدوار کنندهای به سالهای پیش رو و امید به آیندهای بهتر.

رابطه اسلام را با نوروز باید از رابطه مسلمانان افراطی با نوروز جدا کرد. همانطور که گفتیم نوروز برای مردم ما عید ملّی و عنعنوی است. اما این جشن شادی بخش که هر ساله با آمدن بهار روح تازهای از تحوّل و تغییر در کالبد مردمان ما میدمد، تاکنون بار ها از طرف بعضی مزهبیان متعصب و طالبان متحجر چون خاری در چشم شان بوده است. گروهی از علمای اسلام هنوز هم نوروز را جشن “گبران و آتشپرستان” می دانند و اصرار میورزند که از نوروز تجلیل صورت نگیرد.

این وظیفه و دین روشنفکران و افراد عام جامعه است که علیه این خرافاتیان خاموش ننشسته و صدا های شانرا در جهت حفظ ,نگهداشت و شگوفایی جشن ها و مراسم ملی و عنعنوی شان بلند نگهدارند.

فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان بمثابه یک ارگان و کانون فرهنگی وظیفه دارد تا در قدم نخست به مردمان ما آگاهی بدهد و ذهنیت ها را روشن سازد. بزرگترین کارها را میتوان با روشنگری ذهنیت های نا آگاه و خواب برده که یا اطلاعی از تاریخ و فرهنگ شان ندارند و یا هم نظر به جبر زمان و مصلحت هایی نمیخواهند بفهمند, انجام داد.

کشور ما در شرایط حساس وتاریخی خود قرار دارد, بحران و عمق فاجعه هر روز وسیعتر میگردد,فضای بی اعتمادی و بی باوری همه اقشار سرزمین ما را فرا گرفته, وقت آن است تا زمینه ها را غرض نزدیک شدن, تفاهم کردن و گفتمان میسر سازیم.

تجلیل از نوروز, استقبال از بهار و با هم بودن امروزه ما نشانه کوچکی از تفکر ماست که ما شادی های بزرگ را برای همه هموطنان ما صمیمانه خواهانیم, و بخاطر حفظ, نگداشت و شگوفایی آن از هیچگونه تلاش خود داری نخواهیم کرد.

به همه شما عزیزان و خانواده هایتان نوروز امسال را مملو از خوشی ها و شادمانی ها آروزو میکنم.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18748

Posted by on اسفند ۲۸ ۱۳۹۷. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت