ففتا

کوتاه سخنی در بارهٔ انابت ایماق…


اینجانب بار اول خانم انابت ایماق را در صفحه ٔ تلویزیون تاشکند دیده بودم .
در سالهای گذشته ، در تلویزیون یک جمهوری اوزبیکستان ، برنامهٔ جالبی « کیلین- کییو»( عروس و داماد ) توسط یکی از گوینده گان مشهور تلویزیون مذکور پیش برده می شد. این برنامه ، یکی از پربیننده ترین برنامهای تلویزیونی آن وقت به شمار می رفت.
در این برنامه ، از زن و شوهر موفق که زندگی مملو از عشق ، شادی و مَحبت را سپری کرده باشند ، دعوت به عمل می آمد تا در مورد شناسایی همدیگر، عشق و علاقهٔ شان در دورهٔ نامزادی صحبت کنند و همچنان بر سؤالات بیننده گان پاسخ دهند.
روزی از روز ها درین برنامه ، خانم انابت و فیض الله ایماق که در آن وقت به حیث مجری و نطاق برنامهٔ دری رادیو تاشکند برای افغانستان ایفای وظیفه می کردند ؛ دعوت به عمل آمده بود .
قصهٔ خواستگاری ، عشق و محبت این دو دلداده ، به خصوص خانم انابت که بیشتر به سؤالات در تلویزیون پاسخ می دادند ، بیننده گان را بیش از پیش به خود جلب کرده بود .
گفتنیست ، اینجانب بیشتر از سال است که با فامیل ایماق ارتباط نیک فامیلی داشته و گاهی هم ما ، کارهای مسلکی و ژورنالستی خویش را نیز در میان میگذاریم .
خانم انابت ، همکار دایمی مجلهٔ « زن » منتشرهٔ ونکوور کانادا می باشند که در معرفی چهره های نخبهٔ زنان افغان فعالیتهای سودمند و در خور شنیدنی دارند.

« معاشر »

زنده گینامهٔ انابت ایماق ژورنالست سابقه دار کشورانابت ایماق

خانم انابت ایماق اکبری فرزند الحاج احمد علی خان اکبری ، به تاریخ ۲۱ مارچ سال ۱۹۵۸ میلادی ، در شهر کابل چشم به جهان گشوده ، در هفت سالگی شامل
لیسهٔ عایشهٔ درانی کابل گردید . وی در دوران مکتب به مطالعهٔ مجلات و روز نامه های چاپ افغانستان و ایران ، علاقهٔ سرشاری داشت.
در سال ۱۳۵۵ خورشیدی زمانیکه شاگرد صنف ۱۰ لیسه بود ، با داکتر فیض الله ایماق مدیر عمومی پروگرامهای محلی رادیو افغانستان ازدواج نموده ، به لیسهٔ « میرمنوتولنه » تبدیل گردید و در سال ۱۳۵۷ ازین لیسه فراغت حاصل کرده ، همکاری خویش را به مثابهٔ گرداننده ی پروگرام اوزبیکی آغازید.
خانم انابت ، در خواندن اخبار استعداد خارق العاده داشته ، اخبار رادیویی را که به شکل زنده پخش می شد ، بدون اشتباه و به صورت فصیح ، به خوانش می گرفت . وی همچنان در تهیه و ترتیب برنامه های ادبی و ادبیات شفایی توانایی کامل داشته ، خود این پروگرام ها را به صدای گیرا ، دکلمه می کرد.
گفتنیست رادیوی بین المللی تاشکند که به ۱۲ لسان زندهٔ دنیا ، نشرات داشت ، در سال ۱۳۵۹ مسابقهٔ رادیویی تحت عنوان ( در بارهٔ کشور اوزبیکستان چه می دانید؟ ) را به راه انداخت . در این مسابقهٔ رادیویی ، علاقمندان ۴۲ کشور جهان اشتراک ورزیده بودند. از بین آنها انابت ایماق جایزهٔ اول مسابقه را که عبارت از ( سفر ده روزه به اوزبیکستان ) بود ، با نوشتن مطالب و معلومات سودمند در بارهٔ این کشور، از آن خود کرد . او در این سفر از شهر های تاشکند ، سمرقند ، بخارا و فرغانه دیدن به عمل آورد.
خانم ایماق در سال ۱۳۶۰ خورشیدی یکجا با شوهرش ایماق که جهت ادامهٔ تحصیل اسپیرانتوری و دکتورا به جمهوری اوزبیکستان اعزام گردیده بود ، وارد آن کشور شده ، شامل فاکولتهٔ ژورنالیزم دارالفنون ملی دولتی ایندیار به نام « الوغبیک » می گردد . او ضمن تحصیل ، با جراید ، روز نامه ها و رادیو تلویزیون آندیار ، همکاری نموده ، همچنان در دبلاژ فیلمهای مستند و هنری ادارهٔ « اوزبیک فیلم» به زبان فارسی همکاری می نماید.
بعد از ختم دوره ی تحصیل خانم انابت ، با فامیلش به افغانستان عودت نموده ، مدتی را در رادیوی افغانستان ، ایفای وظیفه نموده ، بعد از خرابی اوضاع سیاسی درکشور، دو باره با فامیلش در سال ۱۹۹۱ میلادی ، راهی تاشکند شده ، یکجا با شوهر و دخترش ، در ادارهٔ نشرات خارجی رادیو تاشکند شامل کار می شود . او تقریباً ۱۴ سال به حیث برنامه ساز و نطاق پروگرام دری ایفای وظیفه می کند و همچنان در نطاقی برنامه های پشتو و اوزبیکی ادارهٔ نشرات خارجی نیز سهم فعال می گیرد و در نتیجه در سال ۱۹۹۹ از طرف کمیتهٔ دولتی رادیو تلویزیون جمهوری اوزبیکستان ، مستحق تقدیرنامه می گردد.
خانم انابت دراین دوره ، با شوهرش به ثبت « سی دی » دوبیتی های یازی زیبا ، دو عاشق دلباخته به نام «سوزوان » در ستدیوهای رادیو تاشکند ، دست می یازد. این سی دی عطف توجه ٔ علاقمندان شعر و ادب را بیش از پیش ، به خود جلب می نماید.
وی در سال ۲۰۰۱ م . همکاری خویش را با رادیو تاشکند قطع نموده ، در بخش برنامه ٔ فارسی « رادیوی آزادی » که مرکز آن در شهر پراگ جمهوری سلواکیا بود ، به حیث خبرنگار آغاز به کار می نماید.
خانم انابت ایماق ، در اواخر سال ۲۰۰۵ م. با اسپانسرشیپ دولت کانادا ، همراه با فامیلش از اوزبیکستان به کشور کانادا مهاجرت نموده ، در شهر تورنتوی این کشور اقامت می گزیند. او در اینجا نیز به فعالیت های کلتوری و هنری خویش ادامه می دهد و در محافل فرهنگی که از طرف افغانهای مقیم تورنتو برگزار می گردد ، اشتراک نموده ، به قرأ ت مقالات و اشعار دری و اوزبیکی می پردازد. جریان محافل بار ها ازطریق شبکهٔ « نوید » تلویزیون آریانا افغانستان به دست نشر سپرده شده است.
او در سال ۲۰۰۹ م. با رویکار آمدن و تأسیس ففتا « فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان » در شهر گووالف ایالت آنتاریو ، از طرف اشتراک کننده گان گرد هم آیی ، به اتفاق آرأ به حیث مسوول امور فرهنگی بیگم لر « خانمها» در سرتاسر کانادا انتخاب گردید.
باید اضافه کرد که خانم انابت به معرفی شخصیتهای فرهنگی طبقه ٔ اناث کشور ، در مجلهٔ « زن » منتشرهٔ شهر ونکوور کانادا، مصدر خدمات شایسته و باییسته گردیده ، باعث عطف توجه و عنایت مدیر مسوول آن نشریه قرار گرفته است .
وی با شوهرش طی بیش از چهل سال ، به جمع آوری و ترتیب فرهنگ « تورکی اوزبیکی به فارسی / دری » ( دایره المعارف » ، بذل مساعی نموده است . این اثر کم نظیر پنج جلدی که هر کدام بیش از ۷۰۰ صفحه را در بر دارد ، در حال حاضر آماده چاپ است.
انابت جان – مادر دو پسر و دو دختر بوده ، فرزندانش همه مصروف تحصیل در پوهنتونهای تورنتوی کانادا می باشند.
به اوشان پیروزیهای مزید و موفقیتهای بیشتر آرزو می نماییم.

امان معاشر، خبرنگار مجلۀ زن

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18850

Posted by on آوریل 24 2019. Filed under تازه ها, چهره ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت