ففتا

معلم منصف دموکراسی افغانی …

معلم منصف دموکراسی افغانی
خودش را خودش ناکام میکشد :
************************
نعیم سلیمی
کابل / افغانستان
دموکراسی افغانستان مسیر های زیادی را در گذشته و بخصوص از زمان موافقتنامه پشاور ( ۶ ثور ۱۳۷۱ ) ، موافقتنامه بن ( ۵ دسامبر ۲۰۰۱ ) تا کنون طی نموده است که از همان بدو تأسیس آن تاکنون ناکامی های پی در پی را تجربه نموده است که این قلم در فرصت های جداگانه رویداد های متفاوت این مسیر ها را بازتاب داده ام ؛ ولی آنچه را که تا کنون ننوشته بودم این است که این دموکراسی با وصف تمامی آلوده گی های و تفاله های لیبرال بورژوازی دارای معلم منصفی نیز بوده است که خودش را خودش ناکام می سازد ؛ نمیدانم رمز موفقیت این معلم در چه نهفته است ؛ باری این مدرس بعد از تصفیه کامل اعضای کمیسیون انتخاباتی به این تازه گی ها دو باره پرسنل جدید و فیلتر شده این کمیسیون ( معاون کمیسیون جدید ) را به چنگال قضا و عدالت میسپارد ؛ ولی درین اواخر آموزگار دموکراسی افغانی بتاریخ نهم ثور سال روان در جریان نخستین روز برگزاری لویه جرگه، از پگاه تا بیگاه شاهکار تازه ی را به خرج داده است که در واقعیت امر با این شاهکار چنان انصاف نموده که دیگر مهر ناکامی مطلق را در پارچه ناکامی دموکراسی افغانستان زده است و آنرا به نقطه صفری آن دوباره برمی گرداند .

حال بیایید تا یکجا با هم حکایت ناکامی این امتحان را از زبان یک تن از معلمین آن یعنی که روزنامه هشت صبح بشنویم : « با آنکه ۲۵۰ خبرنگار و یا کارمند رسانه ای برای پوشش مستقیم این جرگه مشورتی صلح رهسپار خیمه لویه جرگه اند ، اما نیرو های امنیتی طبق هدایت وزارت امور داخله آنان را بسوی هوتل انترکانتیننتال در گردنه باغ بالا سوق می دهند . برای خبرنگاران اجازه ورود به این خیمه داده نمی شود تا به گونه مستقیم شاهد صحنه باشند . هر چند پس از مراسم گشایش این جرگه شماری از تصویر برادران به داخل خیمه لویه جرگه برده شده اند ( عده معدود فیلتر شده گان – منتقد ) ، اما طبق برنامه از پیش طرح شده ، اجازه صحبت با شرکت کننده گان را ندارند . » (نخستین روز برگزاری لویه جرگه ؛ از پگاه تا بیگاه ، فهیم امین ، سه شنبه ، ۱۰ ثور ۱۳۹۸ ) . همچنان باید علاوه گردد اینکه دو تن از شرکت کننده گان جرگه یکی مرد و دیگری زن بنا بر استفاده از حق اعتراض و آزادی بیان از مجلس جرگه با توسل به زور به بیرون انداخته شدند .
تذکار نقطه صفری را از آن جهت لازم می دانم که زمانی اشرف غنی احمد زی رئیس جمهور توافقی افغانستان در سال ۲۰۱۷ طی یک پیام پر طمطراق به اصطلاح واضح به طالبان گفته بود که « نظام جمهوری تداوم خواهد داشت و این ملت سزاوار عزت است نه سر خمی . گسست و هر بار آغاز از صفر ذلت است و سر خمی به دشمن . » ( دویچه وله دری ؛ غنی : طالبانی که به جنگ ادامه می دهند ، دشمن ملت هستند ؛ ۰۶/۰۳/۲۰۱۷).
لازم به یاد آوری است که لویه جرگه فرمایشی و تبلیغاتی ارگ ریاست جمهوری که در فوق از آن یاد آور شدم الی تحریر مضمون هذا هنوز « هیأت اداری » خویش را بنا بر موجودیت اختلافات و اعتراضات درونی در روز نهم ثور تشکیل داده نتوانسته بودند ؛ دیده شود که در دهم ثور چه اتفاق خواهد افتاد ؛ هنوز که این سر نخ است و ما به پایان کلاوه نرسیده ایم .
در نتیجه گیری می خواهم تأکید نمایم اینکه ازین جرگه و پیامد های بعدی آن چه مقصودی حاصل می گردد هنوز معلوم نیست ؛ ولی یگانه چیزی که هویداست این است که حسب ضرب المثل « سال نو از بهار ش پیداست » پایان این راه به خز انی از ذلت و سر خمی مردم افغانستان می انجامد و بس .
پایان
دیدگاه شما ….

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18887

Posted by on اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۸. Filed under تازه ها, مطالب برازنده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت