ففتا

۶۷ باب مکتب در بامیان تعمیر ندارد

مسئولین معارف بامیان از کمبودمکان آموزشی، معلمین و کتب درسی سخن می گویند. به گفته آنان ۶۷ باب مکتب در این ولایت تعمیر ندارد. فعالان حقوق بشردربامیان می گویند درسال گذشته ۲۳ هزار طفل از حق دسترسی به آموزش محروم بوده اند.

مسئولین معارف بامیان از کمبودمکان آموزشی، معلمین و کتب درسی سخن می گویند. به گفته آنان ۶۷ باب مکتب در این ولایت تعمیر ندارد. فعالان حقوق بشردربامیان می گویند درسال گذشته ۲۳ هزار طفل از حق دسترسی به آموزش محروم بوده اند.

UN Millenniumsziele Schule in Afghanistan (UN Photo/Shehzad Noorani)

۶۷باب مکتب در بامیان تعمیر ندارد

در ولایت بامیان بیش از ۱۳۶ هزار دانش آموز در ۳۴۵ باب مکتب مصروف آموزش اند که ۴۶ درصد آنان را دختران تشکیل می دهند. به گفته مسوولان ریاست معارف بامیان ۶۷ مکتب این ولایت تعمیر ندارد و دانش آموزان در فضای باز مصروف تعلیم اند.

محمد ایوب امیری سرپرست ریاست معارف بامیان به دویچه وله گفت: «در این ولایت ۳۴۵ باب مکتب فعال است که در ولسوالی های یکه ولنگ ۳ باب مکتب، شیبر ۷، مرکز ۵، یکه و لنگ نمبر دو ۶ باب مکتب، ورس ۳۰، پنجاب ۸، در کهمرد ۳ و در سیغان ۵ باب مکتب فاقد تعمیر است”.

در این ولایت کمبود معلمان مسلکی نیز وجود دارد. شاگردان مکاتب بامیان توسط نزدیک به چهار هزار معلم تدریس مى شوند. اما به گفته مسئولین با توجه به تعداد مکاتب و دانش آموزان بیش از یک هزار معلم دیگر نیاز است.

شاگردان مکاتب از حکومت و موسسات همکار خواهان توجه جدی در بخش معارف اند. رقیه دانش آموز یکى از مکاتب ولایت بامیان می گوید که در داخل یک خیمه سه صنف درسی است: «مشکلات ما زیاد است، معلم کم است، کتاب نیست، تعمیر نداریم. ما از حکومت می خواهیم که برای ما خیمه و کتاب بیاورد.»

سید امین یکی از معلمین لیسه سرخبوم ولسوالی پنجاب ولایت بامیان می گوید که در این مکتب بیش از ۵۰۰ شاگرد در چهار صنف درسی درس می خوانند. او از حکومت می خواهد که برای شاگردان فضای درسی مهیا کنند، تا مشکل دانش آموزان حل گردد.

کمبود ساختمان مکاتب، دوری مکاتب از قریه جات، کمبود مواد درسی و کتاب ومعلمین سبب شده است که بیش از ۲۳ هزار شاگرد از مکاتب باز بمانند.

مسوولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان نیز با ابرازنگرانی از وضعیت معارف مى گویند که در صورت عدم توجه به کیفیت تدریسى و مشکلات دیگر معارف هزاران دانش آموز بی سرنوشت خواهند ماند.  جواد دادگر، رئیس ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان گفت: «مشکلات در معارف وجود دارد و شعبات کافی در مکاتب وجود ندارد، آماری که در سال گذشته اعلام شد بیش از ۲۳ هزار دانش آموز از حق و تعلیم و تربیه محروم شده است که جای نگرانی می باشد.» ویدیو را ببینید ۰۵:۱۵

دشواری های درس خواندن؛ کودکان مغاره نشین بامیان

صدا و ویدیوهای مرتبط با این موضوع

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18905

Posted by on مه 5 2019. Filed under تازه ها, زبان. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت