ففتا

مهاجران افغانستان در ایران، از کارگران ارزان تا اهرم فشار بر غرب

محروم از کم‌ترین حقوق انسانی

هیچ‌وقت کسی به آنها خوش‌آمد نگفته، برای بیش از سه دهه با کمترین دستمزد کارهای سخت و طاقت‌فرسا انجام داده‌اند، از کمترین حقوق انسانی برخوردار بوده‌اند، برخی از آنها در پنج سال گذشته برای اهداف جمهوری اسلامی در سوریه جنگیده‌اند و کشته شده‌اند و حالا به عنوان یک اهرم فشار بر روی غرب قرار است از ایران اخراج شوند.

مقام‌های ایران در یکی دو روز گذشته اعلام کرده‌اند در صورتیکه فشار تحریم‌ها بر ایران ادامه داشته باشد این کشور مجبور است مهاجران افغانستانی را اخراج کند. این موضوع پیش از اینکه جنبه اقتصادی داشته باشد به صورت واضحی برای فشار بر کشورهای غربی است چرا که اخراج مهاجران افغانستانی از ایران می‌تواند موج جدیدی از پناهجویان به کشورهای اروپایی ایجاد کند.

با همه این‌ها مقام‌ّهای جمهوری اسلامی می‌گویند فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها انگیزه این تصمیم است. هرچند پیش از این تصمیم هم بسیاری از مهاجران افغانستانی به دلیل کاهش شدید ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی یا از ایران خارج شدند یا قصد خروج از ایران را داشتند. این موضوع بیشتر درباره آن دسته از مهاجران صدق می‌کند که درآمد خود را برای خانواده‌هایشان در افغانستان می‌فرستادند اما در این میان بخش بزرگی از مهاجران برای ده‌ها سال است که در ایران زندگی می‌کنند و خانه و کاشانه‌اشان در این کشور است. برای این بخش از مهاجران کاهش ارزش ریال همان معنا را دارد که برای یک شهروند ایرانی دارد.

اخراج مهاجران افغانستانی اگر واقعا به اجرا گذاشته شود تبعات اقتصادی و اجتماعی بزرگی در ایران خواهد داشت. بر اساس آخرین آماری که وزیر امور مهاجران افغانستان اعلام کرده، جمعیت افغانستانی‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند نزدیک به دو میلیون ۴۰۰هزار نفر است. یک میلیون و ۴۰۰هزار نفر این افراد دارای مدارک رسمی اقامتند و بقیه هیچ مدرکی قانونی برای اقامت در ایران ندارند. برخی آمار مهاجران افغان در ایران را تا سه میلیون نفر هم تخمین می‌زنند.

معنی این جمعیت بزرگ این است که حدود سه درصد جمعیت ایران را مهاجران افغانستانی تشکیل می‌دهند اما آنها هیچ‌وقت در درون جامعه ایران به‌رسمیت شناخته نشده‌اند. برخوردهای خشن پلیسی و قانونی و غیرقانونی با مهاجران افغان و اخراج دائمی آنها از کشور (حدود ۱۵۰هزار نفر در سال) و همچنین جایگاه اجتماعی فرودستانه‌ای که در ایران دارند تجربه تلخی از زندگی در ایران برای آنها ساخته است.

اغلب مهاجران افغان در ایران زندگی فرودستانه‌ای دارند و به کارهای سخت و طاقت‌فرسا گمارده می‌شوند. کارهای ساختمانی بزرگترین بازار کار مهاجران افغانستانی است. این مهاجران اما از بسیاری از حقوق انسانی و کاری محرومند. تعداد زیادی از افراد بی‌شناسنامه در ایران فرزندان مهاجران افغانند که با ایرانی‌ها ازدواج کرده‌اند. بر اساس قوانین ایران برای کسب تابعیت ایرانی باید پدر ایرانی باشند. این موضوع باعث شده مشکلات زیادی برای فرزندان مهاجران افغان ایجاد شود.

تا سال ۱۳۹۴ که رهبر ایران دستور داد هیچ دانش‌آموز افغانستانی نباید از تحصیل بازبماند، ثبت‌نام فرزندان مهاجران افغان در مدرسه‌های ایران یک مشکل بزرگ بود. هرچند پس از این دستور هم همچنان مدرسه‌ها به صورت سلیقه‌ای از ثبت‌نام فرزندان مهاجران افغان سرباز می‌زنند. در عین حال با وجود اینکه بر اساس مصوبه دولت، تحصیل مهاجران افغانستانی در مدارس ایران رایگان است همچنان مدارس شهریه‌های سنگینی از والدین می‌گیرند که اغلب از سطح توان مالی آنها خارج است و باعث بازماندن کودکانش از تحصیل می‌شود. دانشجویان افغان هم حتی اگر در دانشگاه‌های دولتی ایران پذیرفته شوند بازهم باید ۸۰درصد شهریه دانشجویان شبانه را پرداخت کنند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18942

Posted by on اردیبهشت ۲۲ ۱۳۹۸. Filed under تازه ها, حقوق بشر. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2019 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت