ففتا

نگاهی به وضعیت سیاسی و امنیتی کشور – قسمت دوم

نوشته یی از: انجنیر حفیظ ا له حازم

نگاهی به وضعیت سیاسی و امنیتی کشور
بخش دوم
در بخش اول مقاله نگاهی داشتیم به ۵ قدرت مرعی و نامرعی که ساختار کنونی کشوری بنام افغانستان را میسازند. سه بخش آنرا که عبارت از:
قدرت یا قدرت های خارجی در راس امریکا(یا همان انگلیس قدیم)
دولت کابل و مراکز ولایات(قدرت دولتی)
نیروی طالبان
بود پرداختیم و حال به دو بخش دیگر آن می پردازیم:
سردمداران جهادو تکه داران قومی و مافیای پول, زمین و قدرت : این بخش قدرت در افغانستان, خطرناک ترین و بد ترین بخش قدرت در افغانستان شمرده میشوند, این قشر کوچک که از زمان جهاد دست به بی فرمانی زده بودند با دستیاری و همکاری دولت های غربی, عربی و منطقه در نابودی رژیم های دموکراتیک و ویرانی افغانستان سهم فعال و ویرانگر داشتند که به کمک همین تمویل کننده هایشان بعد از سقوط حکومت داکتر نجیب اله در مسند قدرت تکیه زدند و چهره واقعی شانرا به مردم نشان دادند. بدون شک منظور از همه مجاهدین و کسانی که مخالف رژیم بوده نیست بلکه یک عده مفت خوار,اجیر, وطن فروش و خاین به مردم و وطن است که تعداد شان شاید از چند صد نفر بیشتر نباشد. اینها از نام جهاد سوآ استفاده کرده و تمام هستی مردم و وطن را به غارت بردند.
بعد از سقوط طالبان و آمدن حکومت کرزی این عده دوباره جان تازه پیدا کردند و اینبار از برکت کمک های جهانی بخاطر باز سازی افغانستان صاحب میلیون ها و میلیارد ها دالر امریکایی گردیدند. اینها تنها به این پول ها اکتفا نکرده به غارت زمین و دارایی های عامه هم پرداختند که به هزاران جریب زمین های دولتی و شخصی را تصاحب کرده اند, چون در افغانستان درین ۳۰ سال اخیر تمام شیرازه های دولت داری بهم ریخته و کشور های غربی و مخصوصآ امریکا تلاش دارد که یک قشر را به سرمایه داران و صاحبان این کشور تبدیل نماید تا با آنها به راحتی بتوانند تعامل کنند وحکومت داری و سیستم دلخواهشان را داشته باشند تا راحت تر به اهداف شان برسند.
این رکن قدرت از بی خاصیت ترین, بد نام ترین و روسیاه ترین رکن قدرت در افغانستان شمرده میشود که گاهی بنام دین, گاهی بنام قوم و گاهی بنام سمت مردم را به جان هم میآندازند, آشوب ایجاد میکنند و خود ها هر روز مصروف معامله, معادله, ایتلاف, یکجا شدن و بریدن ها صرف بخاطر بقای خود شان و حفظ سرمایه هایشان هستند.
اینها بدانند که تاریخ و مردم بردبار کشور ما سخت ترین و بی رحم ترین حساب را با اینها خواهد داشت. اینها نمی توانند برای همیشه با سرنوشت مردم و وطن ما بازی کنند و خود فقط غارت کنند و ثروت بیآندوزند.
خون ناحق دست از دامان قاتل برنداشت
دیده باشی لکه های دامن قصاب را
روز حساب دهی حتمن رسیدنی است و اینها نمیتوانند از چنگال قانون مردم فرار کنند و مردم از ثروت های باد آورده آنان و خیانت های ملی شان حساب گرفتنی است.
رکن پنجم قدرت در افغانستان مردم ناتوان و بدون همه چیز است: طوریکه گفته آمدیم این چهار رکن قدرت در افغانستان تقریبآ همه امکانات, ثروت و نظام را در اختیار دارند, بنآ مردم به یک وسیله بین این قدرت مداران تبدیل گردیده. از مردم همه چیز شانرا گرفته اند, بیکاری , فقر, مرض, فساد, بیعدالتی, زورگویی و هزاران فکتور دیگر که مردم را بکلی ناتوان و بیچاره ساخته است. در جوامع متمدن و پیشرفته قدرت اساسی و سیاسی بدست مردم است و این مردم هستند که نظام ها را میسازند و حکومت ها را انتخاب مینمایند. لیک در کشور ما بر عکس قضیه است زور داران و پول داران همه قدرت و صلاحیت را در دست دارند و مردم را میخرند و میفروشند.اینها یک اقلیت محدود و انگشت شمار اند که مردم را بنام تکه داران قومی اسیر گرفته اند.
همه پست های دولتی و غیر دولتی با پول معامله میگردد و هر پست و چوکی نرخ معین خودش را دارد. فرضآ قوماندان امنیه شدن ۳ لک دالر نرخ دارد, کار گرفتن در بندر ها از ۵۰ هزار دالر شروع تا یک میلیون دالر نرخ دارد.
برای وکیل شدن در پارلمان حد اقل باید از ۲ تا ۵ لک دالر مصرف بکنی تا وکیل پارلمان شوی. شما یک وکیل پارلمان را نام بگیرید که بدون پول و مصرف به این چوکی تکیه زده باشد؟ پس کجای این کشور مردم سالاری است؟ مردم در کجای این نظام قرار دارند؟ حق و رای مردم کجاست؟
اینهایی که این چوکی ها و پست ها را میخرند, در حقیقت دوکان میخرند باید اول خرچ کرده خود را دوباره بدست بیآورند و بعد سود یا مفاد سرمایه گزاری را باید بگیرند. که بار این همه ظلم و جنایت را مردم میپردازد.
کشوری با این همه فساد و دیده درایی در تاریخ بشریت نمونه نداشته است.
مردم از ترس بی کفنی زنده مانده اند, وگرنه شیمه و توان مردم را از آنها گرفته اند و سخت درمانده و بیچاره شان ساخته اند.

جمع بندی نوشته هایم را در بخش سوم خدمت دوستان تقدیم خواهم داشت.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=18951

Posted by on مه 20 2019. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت