ففتا

بارسیلونا تنها شهر نیست بلکه برخاست گاه حق و خود ارادیت و آزاده گی است

یادداشتی از : حفیظ حازم

بارسیلونا تنها شهر نیست بلکه برخاست گاه حق و خود ارادیت و آزاده گی است.

از اینکه سفری از شهر تاریخی و معروف بارسیلونا هسپانیا داشتم که این شهر یکی از با نام ترین شهر های نه تنها هسپانیا بلکه اروپا و در کل جهان معاصرما است, خواستم چیز هایی از تاریخ, فرهنگ,سیاست،ورزش و عجایب این شهر بزرگ و دیدنی و پایتخت ایالت کاتالونیا را با شما عزیزان شریک بسازیم. راستش من درین مردم و درین اقلیم مشترکات زیادی یافتم که با سرنوشت مردم و کشور ما همخوانی های زیادی دارد و بدون شک دانستن آن در حل مشکلات و معضلات دامنگیر امروزه کشور و مردم ما خالی از مفاد نخواهد بود.
مردم این سرزمین که از قرنها تحت سلطه بیگانگان بوده اند، هرگز از داعیه حق طلبی و مقاومت و مبارزه بخاطر آزادی و استقلال شان دست بردار نبوده اند.
بخاطر حق خود ارادیت این مردم متحمل قربانی های بیشمار در طول تاریخ شده اند.
با رفراندومی که در اکتبر سال ۲۰۱۷ برای استقلال برگزار شد، کاتالونیا باری دیگر برای جدایی از اسپانیا بحث‌هایی را به راه انداخت و این مردم و سرزمین سرخط خبر های جهان را بخود اختصاص دادند؛ اما آیا واقعاً کاتالونیا از باقی کشور اسپانیا متمایز است؟
کاتالونیا تاریخ متمایز و متعلق به خودش را دارد که به زمان‌هایی دور، قبل از آنکه بخشی از اسپانیا شود، تعلق دارد. این تاریخ به اوایل قرون وسطی پیوند خورده و همزمان با اوج به قدرت رسیدن بارسلون در قرن یازدهم بود. کاتالونیا در قرن پانزدهم زمانی که «فردیناند از آراگون» با «ایزابل از کاستی» ازدواج کرد، بخشی از اسپانیا شد و دو قلمرو با هم متحد شدند. در قرن نوزدهم دوباره کاتالونیا ادعای هویت جداگانه کرد و تلاش‌های زیادی برای تبلیغ و حفاظت از فرهنگ کاتالونیایی صورت گرفت. این منطقه از دهه ۱۹۳۰ تحت حکومت دولت جمهوری خواه، قدرت بیشتری به دست آورد، اما زمانی که دیکتاتور ژنرال فرانسیسکو فرانکو بعد از جنگ داخلی اسپانیا به قدرت رسید، تمام این موقعیت از آن‌ها گرفته شد و استفاده از زبانشان را نیز ممنوع اعلام کردند.
کاتالونیا یکی از هشت منطقه اسپانیا است که بنا به وضعیت خودمختاریش به عنوان ملیت تعیین شده‌است. کاتالونیا شامل چهار ایالت بارسلونا، استان لریدا، استان خیرونا و استان تاراگونا است. پایتخت و بزرگترین شهر آن بارسلونا است که دومین شهر پرجمعیت اسپانیا و هسته هفتمین منطقه پرجمعیت شهری در اتحادیه اروپا است. کاتالونیا شامل قلمرو سابق مسیحی کاتالونیاست.
در قرن نوزدهم، کاتالونیا به شدت تحت تأثیر جنگ‌های ناپلئونی و کارلست قرار گرفت. در نیمه دوم قرن بیستم، کاتالونیا صنعتی شدن را تجربه کرد. به عنوان ثروت از رشد صنعتی، کاتالونیا شاهد یک رنسانس فرهنگی همراه با ملی‌گرایی شد، در حالی که چندین جنبش کارگری ظاهر شد. در سال ۱۹۱۴، چهار استان کاتالان تشکیل یک مشترک المنافع دادند و با بازگشت دموکراسی در جمهوری دوم اسپانیا (۱۹۳۱–۱۹۳۹)، کاتالونیا به عنوان یک دولت خود مختار دوباره بازسازی شد. پس از جنگ داخلی اسپانیا، دیکتاتوری فرانکو اقدامات سرکوبگرانه، لغو موسسات کاتالان و منع استفاده رسمی از زبان کاتالان را تصویب کرد. از اواخر دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰، کاتالونیا شاهد رشد سریع اقتصادی و جذب بسیاری از کارگران از سراسر اسپانیا بود که بارسلونا را یکی از بزرگترین مناطق شهری صنعتی در اروپا ساخت و کاتالونیا را به مقصد مهم توریستی تبدیل کرد لذا در دوران انتقال به دمکراسی (۱۹۷۵–۱۹۸۲)، کاتالونیا استقلال محلی قابل توجهی در امور سیاسی، آموزشی، زیست‌محیطی، فرهنگی به دست آورد و در حال حاضر یکی از جوامع پویای اقتصادی در اسپانیا است.
تاریخ طویلی از درگیری و تنش بین دولت کاتالونیا و دولت فدرال اسپانیا وجود دارد. کاتالونیا سیستم دادگستری و قانون شهروندی خاص خود را دارد. همچنین این منطقه نیروی پلیس اختصاصی خود را داشته و در کنار «ناواره» (Navarre) یا کشور باسک، جزو استان‌های با بیشترین قدرت سیاسی در اسپانیا به شمار می‌رود.
هیچ کس نمی‌تواند از بارسلون، بزرگ‌ترین شهر کاتالونیا دیدن کند و به تاثیرات وسیع هنرمند و معمار معروف این شهر یعنی آنتونی گائودی توجهی نداشته باشد. این معمار کاتالونیایی در سال ۱۸۵۲ متولد شد و یکی از مهم‌ترین افراد مدرنیسم کاتالونیا به شمار می رود. سازه‌های مدرنیستی او در افق شهر خودنمایی می‌کنند و از کلیسای معروف ولی ناتمام ساگرادا فامیلیا تا شاهکار موزائیکی پارک گوئل یا کازا میلا متغیر هستند.
نا گفته نباید گزاشت که زادگاه تیم معروف فوتبال بارسیلونا درین شهر است و ستاره های معروف حهان فوتبال در اینجا هستند و زندگی دارند و فوتبال جز فرهنگ این سرزمین است.
این شهر آنقدر جا های تاریخی و دیدنی دارد که در حد امکان آنرا با شما شریک خواهم ساخت. ولی چه خوب ، دوستانی که امکانات آمدن و دیدن را داشته باشند، خود از عجایب و شگفتی های این سرزمین و مردم دیدن نمایند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19217

Posted by on سپتامبر 3 2019. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت