ففتا

مرور مختصر در روند انتخابات

درانتخابات ریاست جمهوری چند ویژهگی که با انتخابات پارلمانی داشت:

۱ــ آنچه طالبان می خواستند، به آن دست نیافتند. اما تهدیدات قبل از انتخابات طالبان موثر بود. چنانچه شرکت مردم در انتخابات کمرنگ بود.
۲ــ آقای حکمتیار ازهمین اکنون برناکامی اش مهُرتایید و صحه گذاشت و این انتخابات را مملو از جعل و تقلب و حتا شرم آور خواند.
ازسخنان وی در جریان انتخابات و ختم رأی گیری معلوم می شود که او نتایج انتخابات را نمی پذیرد. اگر توان آن را داشته باشد، شاید انتخابات را به چالش می کشد. هم اکنون او ” استیکر” را نمی پذیرد. از سفیر جرمنی‌ و بریتانیا شکایت دارد که در انتخابات مداخله کرده اند.
یعنی حکمتیار چهره ی خود را بحیث یک شرارت پیشه ی جنگ افروز دیروز! به نمایش گذاشت: خوی بد در طبیعتی که نشست ـــ نرود تا به روز مرگ از دست
۳ــ چالشهای دیگری نیز در روزهای بعد بروز خواهد کرد، که بیشتر روی تقلب های گسترده و مستند با اسناد مشهود ومعتبر میان داکترعبدالله عبدالله و داکتر اشرف غنی بروز خواهد نمود. چنانچه تیم داکترعبدالله تا ختم انتخابات، ۵۲ شکایت را علیه تیم داکتر غنی به کمیسیون شکایات انتخاباتی سپرده است.
۴ــ رشادت قوای مسلح، با این که انتخابات خالی تلفات‌ نبود، قابل تحسین است. اگر یک حکومت یک پارچه و مقتدر و منتخب واقعی مردم دراین انتخابات برگزیده و تشکیل شود، که دشوار است! همین قوای مسلح کشور به تنهایی می توانند مخالفان مسلح کشور را سرکوب کند. اما متاسفانه که امیدواری از این آقایان اندک است.
با آنهم امید واریم که وجدان تقلب کاران دیروز بیدار شده باشد و این تقلب ها به اندازه ی سال ۲۰۱۴ گسترده نبوده و رسوایی و اّبروریزی گذشته تکرار نشود و افغانستان در جعل و تقلب در پروسه انتخابات نیز جایگاه اول را در سراسر جهان احراز نکند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19415

Posted by on سپتامبر 29 2019. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت