ففتا

فواید کیله

کیله برای قلب و سیستم عصبی‌تان مفید است
کیله حاوی میزان زیادی پتاسیم است که برای حفظ سلامت قلب و سیستم عصبی لازم و ضروری است. پتاسیم برای انقباض صحیح عضلات لازم است و برای همین نقش موثری در فعالیت‌های مربوط به عضلات دارد مانند حرکات عضلات، گوارش و پمپاژ یا ضربان منظم قلب. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کمبود پتاسیم می‌تواند باعث فشار خون بالا و احتقان مغزی شود. برای تأمین پتاسیم بدنتان موز را وارد برنامه غذایی‌تان کنید و از خواص آن بهره ببرید.
کیلهدوست کلیه‌ها و استخوان‌های شما
باز هم میزان بالای پتاسیم موجود در موز باعث می‌شود که این میوه حافظ سلامتی کلیه و استخوان‌هایتان باشد. میزان کافی پتاسیم در بدن مانع از دفع کلسیم از طریق ادرار شده و خطر تشکیل سنگ کلیه را به حداقل می‌رساند. به همین دلیل هم بدن کلسیم کمی از دست می‌دهد و خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز کاهش می‌یابد.
کیله حاوی میزان زیادی پتاسیم است که برای حفظ سلامت قلب و سیستم عصبی
لازم و ضروری است. پتاسیم برای انقباض صحیح عضلات لازم است و برای همین نقش موثری در فعالیت‌های مربوط به عضلات دارد مانند حرکات عضلات، گوارش
و پمپاژ یا ضربان منظم قلب
کیله شما را خوش خلق می‌کند
حاوی اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است. در واقع یک عدد کیله متوسط حاوی ۱۰٫۶ میلی گرم از این ماده می‌باشد. تریپتوفان یکی از ۲۰ اسید آمینه‌ی سازنده‌ی پروتئین می‌باشد. این ماده باعث ترشح سروتونین می‌شود و سروتونین هم احساس آرامش ایجاد می‌کند. باید بدانید که بدن نمی‌تواند تریپتوفان آزاد کند و برای همین باید آن را از طریق مواد غذایی جذب کند. مصرف موز یکی از ساده‌ترین روش جذب این اسید آمینه‌ی ضروری است.
کیله و تأثیر آن بر روی خون
یکی از منابع مهم ویتامین ب۶ محسوب می‌شود. این ویتامین نقش مهمی در تبدیل تریپتوفان به سروتونین دارد. از این گذشته ویتامین ب۶ در ساخت هموگلوبین‌ها به بدن کمک می‌کند. ویتامین ب۶ همچنین برای تولید پادتن‌ها نیز نقش دارد. نقش این ویتامین در تبدیل گلوسیدها به گلوکز نیز موثر است. تبدیل شدن گلوسید به گلوکز باعث می‌شود که میزان قند خون کنترل شود. یک عدد کیله متوسط ۲۰ درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین ب۶ را تأمین می‌کند.
کیله مفید برای کودکان
برای کودکان بسیار مفید است به خصوص برای آن‌هایی که مشکلاتی مانند اسهال دارند.
از این گذشته به کودکتان انرژی می‌دهد و خوردن آن نیز ساده است.
منبع خوب فیبرهای غذایی
یک عدد کیله متوسط ۱۶ درصد نیاز روزانه‌ی یک فرد بزرگسال به فیبرهای غذایی را تأمین می‌کند. فیبرها برای رفع مشکل یبوست مفیدند. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که مواد غذایی حاوی فیبرهای غذایی می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ شود. به عقیده‌ی متخصصان بدن هر فرد بزرگسال به ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر نیاز دارد. میزان نیاز کودکان بالای دو سال به فیبرهای غذایی به این شکل حساب می‌شود: سنشان به اضافه‌ی ۵٫ یعنی یک کودک ۷ ساله باید روزانه ۷+۵ معادل ۱۲ گرم فیبر غذایی دریافت کند.
کیله باعث بروز مشکل قند خون نمی‌شود
بیشتر مردم همیشه نگران میزان قند خونشان هستند و تصور می‌کنند که قند زیادی در این میوه وجود دارد. باید بدانید که شاخص گلیسمی کیله ۱۲ و شاخص گلیسمی سیب ۶ است. خیلی از مردم از سیب به عنوان میان وعده‌ی خوب و همیار لاغری استفاده می‌کنند. باید بدانید که کیله هم یک میوه‌ی مفید است و شما می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. به خاطر اینکه هر ماده‌ی غذایی با شاخص گلیسمی نزدیک به ۱۰ جزو مواد غذایی سالم محسوب می‌شوند.
کیله حاوی اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است. در واقع یک عدد کیله متوسط
حاوی ۱۰٫۶ میلی گرم از این ماده می‌باشد. تریپتوفان یکی از ۲۰ اسید آمینه‌ی سازنده‌ی پروتئین می‌باشد. این ماده باعث ترشح سروتونین می‌شود و سروتونین
هم احساس آرامش ایجاد می‌کند
سۆالی که همیشه ذهن خیلی‌ها را درگیر می‌کند این است که آیا کیله باعث چاقی می‌شود؟ جوابش خیلی ساده است. کیله زمانی شما را چاق می‌کند که در مصرف آن زیاده‌روی کنید. با وجود اینکه خیلی از مردم به اشتباه این میوه را «سرشار از قند» و «عامل چاقی» می‌دانند یک عدد کیله کوچک حاوی حدود ۱۰۰ کالری است که تفاوت چندانی با میزان کالری یک عدد سیب متوسط ندارد. نه تنهاکیله بلکه هر ماده‌ی غذایی دیگر را باید به اندازه مصرف کرد. البته تمام مواردی که در این مطلب ذکر شد بسیار کلی و برای افرادی بود که در سلامت عمومی خوبی به سر می‌برند. همیشه امکان دارد استثناهایی هم وجود داشته باشد. اگر تصور می‌کنید مشکل خاصی دارید و امکان دارد کیله آسیبی به سلامتیتان بزند بهتر است قبل از مصرف زیاد آن با پزشکتان مشورت کنید.

تهیه شده توسط : M.afzal Imamzada

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19441

Posted by on سپتامبر 30 2019. Filed under تازه ها, صحت و سپورت. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت