ففتا

وقتی دردت بزرگتر از قامتت باشد

یادداشتی از: حفیظ حازم

وقتی دردت بزرگتر از قامتت باشد

درد این کودک اصلن هیچ همخوانی با سن و سال و درکش از خود و ماحولش ندارد.
با وجود نداشتن هر دو پا و استفاده از پاهای مصنوعی، گاهی پا های مصنوعی اشرا بازیچه می پندارد و چون سامان بازی با اش خود را سرگرم میکند.
درد مردم ما هم شباهت های زیادی با سرنوشت این کودک دارد.
مردمی که نان ندارند، امنیت ندارد، کار ندارند، دست و چشم شان به بیگانگان بسته شده که لقمه نانی برایشان بدهند ، حکومت و پرسان گری نیست، در قعر بیسوادی، جهل و نادانی غرقند ،ولی باسرنوشت و حیات شان بازیچه گونه برخورد میکنندو چنان می پندارند که اینها همه از تقدیر و سرنوشت آنها بوده است و خواهی نخواهی باید بدان تن در بدهند و فرمان ببرند.
و این مردم را عادت چنان شده که آنچنانکه این کودک بی پای از پا های مصنوعی اش چون سامان بازی استفاده میکند و نمیداند که فردا هایی که بزرگ شد این نداشتن پا و این پاهای مصنوعی چه بلایی بسرش خواهند آورد و چه سرنوشت تلخی سر راهش در کمین نشسته ؟
مردم ما هم با این تن به تقدیر سپردن ها و نجنبیدن ها، حق ندانستن ها، نداشتن احساس برای بهتر زیستن و قناعت خام پیشه کردن ها اولآ هیچ تغیری در زندگی خودشان نخواهند آورد و برده وار زیست خواهند کرد و با دریغ و درد که چه سرنوشت تلخ و غلامی دراز مدت را هم به اولاده ها و نسل های بعدی شان به میراث خواهند گذاشت.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19532

Posted by on اکتبر 17 2019. Filed under تازه ها, حقوق بشر. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت